У Чехії через українців рекордно зросла кількість випадків ВІЛ

Більше половини випадків ВІЛ-інфекції було зафіксовано у іноземців.

У Чехії через українців рекордно зросла кількість випадків ВІЛ

Число нових випадків ВІЛ у Чехії минулого року було найвищим з 1985 року, коли почали вести статистику. Лабораторії зафіксували 292 випадки — на шість більше, ніж у найгіршому на сьогоднішній день 2016 року, і на 59 більше у річному обчисленні.

Про це повідомила Національна референс-лабораторія з ВІЛ/СНІДу Державного інституту здоров'я (SZÚ).

При цьому за оцінками експертів, Чехія, як і раніше, залишається однією з країн з низьким рівнем захворюваності на ВІЛ — 2,78 випадки на 100 000 жителів. Число вперше діагностованих випадків серед мешканців Чехії неухильно знижується з 2019 року, торік їх було 126. Для порівняння, 2016 року – 199.

Серед нових захворілих минулого року 126 громадян Чехії та 166 іноземців з довгостроковою або постійним посвідкою на проживання, 237 чоловіків та 55 жінок. Більше половини випадків діагностовано вперше.

Найчастіше інфіковані прибувають із України та інших країн Східної Європи. У період з 2015 по 2019 рік українці складали приблизно п'яту частину хворих. У 2020 та 2021 роках ця частка зросла до 37% через обмеження на транскордонне пересування, пов'язаних з covid-19.

Українці зі статусом біженця серед них не враховуються, статистика щодо них ведеться окремо. З початку війни до кінця минулого року до Чехії прибуло 578 осіб, із них жінок – 380, чоловіків – 198. Двадцять інфікованих – діти віком до 15 років.

«Переважна більшість цих біженців знали про свій ВІЛ-позитивний статус, досі лікувалися в Україні та потребували забезпечення безперервності лікування від ВІЛ-інфекції», — йдеться у повідомленні лабораторії. На думку фахівців, заразність пролікованих мінімальна та зараження від них малоймовірне.

Вірус ВІЛ атакує лімфоцити, необхідні імунітету. Їхня кількість різко падає після зараження протягом приблизно шести тижнів. Потім спад припиняється і ситуація покращується. Однак поступово цей тип лейкоцитів знову зменшується, що може тривати до восьми років. СНІД зазвичай спалахує після цього. Без лікування хворі вмирають протягом кількох років.