- Категорія
- Медицина
- Дата публікації
У європейській охороні здоров'я також є корупція
Вона більш характерна для Східної Європи, але й заході кількість випадків хабарництва зростає.
У європейській системі охорони здоров'я поширюється корупція, пише The Economist . Вона більш характерна для Східної Європи, але й заході кількість випадків хабарництва зростає.
Європейська охорона здоров'я перебуває у занедбаному стані. У Великій Британії понад 6,5 мільйона громадян чекають на черги на лікування. З 2019 року їхня кількість зросла більш ніж на 50%. Пацієнти в Іспанії чекають на операції в середньому 123 дні — найбільший термін за останні 18 років. Основна причина полягає у пандемії. Перебої у наданні медичної допомоги призвели до затримок та перевантаження системи. Але проблеми з охороною здоров'я у Європі почалися ще до появи COVID-19. Листи очікування поповнювалися у більшій частині регіону. Тому, ймовірно, не здивує той факт, що дослідження, опубліковане експертами Імперського коледжу Лондона шостого вересня, показало, що лікарі просили пацієнтів "дати їм на лапу", щоб потрапити на прийом.
У своїй роботі Джулія Даллера та її колеги використали дані опитувань, проведених у 2013, 2017 та 2019 роках європейською організацією з вивчення громадської думки "Євробарометр". У кожному опитуванні взяли участь понад 27 тисяч громадян із 28 європейських країн (Великобританія тоді ще входила до ЄС). Учасників запитали, чи доводилося їм в останній рік стикатися з проханням внести неофіційну плату або зробити цінний подарунок медсестрам, лікарям чи медустановам, щоб їм надали допомогу. В останньому опитуванні майже 4% європейців заявили, що їх просили внести неофіційну плату. Число таких пацієнтів збільшилося на 14% порівняно з 2013 роком. При цьому в суспільстві вважається, що корупція у охороні здоров'я стає більш рідкісним явищем.
Найвищий рівень хабарництва у Східній Європі: 5,5% населення просили внести неофіційний платіж у 2019 році. Але ситуація там покращується. Порівняно з 2013 роком таких вимог поменшало на 8%. Менш поширеною ця практика стала у Литві, Румунії та Словаччині. Більше занепокоєння викликає ситуація в інших країнах. Опитування показують, що у Західній Європі частішають випадки хабарництва. У всіх країнах, за винятком Німеччини, кількість таких випадків зросла в період з 2013 по 2019 рік.
Респонденти із Західної Європи на 1,5 відсоткові пункти частіше стикалися з хабарництвом з боку медичних працівників, ніж жителі Південної Європи, де цей показник становить 2,5%. У 2019 році корупція в Австрії досягла найвищого рівня в Європі: тиску медичних працівників зазнавав кожен дев'ятий і навіть частіше. У Бельгії, Німеччині та Люксембурзі показник перевищує 5%.
Досі незрозуміло, чому це відбувається. Хабарі, як правило, є ознакою поганого управління у системі охорони здоров'я та відсутності належного нагляду за лікарями. Попередні дослідження показали, що таке погане управління несе як моральні, так і медичні ризики: у пацієнтів можуть розвинутися хронічні хвороби або стійкість до антибіотиків. А додатковий тиск на систему через COVID-19 може посилити і так похмуру ситуацію.