Українцям розширили медичну допомогу у Словаччині

Для тих, хто має підписаний договір зі Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

Українцям розширили медичну допомогу у Словаччині

Від початку війни в Україні статус тимчасового притулку в Словаччині отримали близько 110 тисяч українців і за цей час вони поступово інтегруються до життя у новій країні.

Попри це громадян стикаються з проблемами, які не завжди можна вирішити самотужки. Перш за все це ті ситуації, які належать до юридичної сфери та сфер, пов’язаних з підтримкою новоприбулих українців з боку уряду.

Відтак, з'являються питання щодо медичного страхування українців, які отримали статус тимчасового захисту, послуг, які можуть отримати власники цього страхування та можливостей оформлення комерційного страхування.

Перш за все треба розуміти, що відповідно до чинного законодавства всі українці, які отримали статус тимчасового захисту (dočasné útočisko) раніше мали право лише на невідкладну медичну допомогу (neodkladná zdravotná starostlivosť). Це медична допомога, яка надається людині у разі загрози її життю та здоров’ю.

Проте відповідно до рішення Міністерства охорони здоров’я Словаччини з 1 вересня для українців розширили послуги з надання медичної допомоги. З вересня дорослі мають право на медичне обслуговування, якщо застраховані за державним медичним страхуванням у Словацькій Республіці, за винятком санаторно-курортного лікування. Цим кроком Міністерство хоче унеможливити розвиток захворювання у людей.

"Окрім надання медичної допомоги громадянам України, ця мета відомства полягає у виявленні та лікуванні захворювань на ранніх стадіях, що знижує економічне навантаження на весь процес лікування", - повідомили у пресслужбі Міністерства охорони здоров’я Словаччини.

Як повідомляють фахівці, скористатися даними медичними послугами можливо у тих надавачів медичних послуг, які мають підписаний договір з Загальною медичною страховою компанією (Všeobecnou zdravotnou poisťovňou).

Однак у Міністерстві застережують, що відшкодування з державного медичного страхування лікування у стоматологів відбувається інакше, ніж для лікарів загальної практики чи спеціалістів. І це також стосується власників полісів державного медичного страхування в Словацькій Республіці.

У постанові Уряду Словацької Республіки №. 777/2004 Z. z.значено, що деякі медичні послуги лише частково покриваються державним медичним страхуванням, тобто це вказує лише про часткову оплату медичної допомоги пацієнтам.

Українці можуть знайти лікаря в Словаччині, який працює з VšZP. Але лікар має право відмовитися від укладення договору через відсутність вільних місць.

Знайти спеціаліста можна на порталі e-vuc.sk, де можна відшукати інформацію щодо ситуації у регіонах країни. Для цього необхідно вибрати профіль лікарні та ввести місце свого проживання. Більш детальну інформацію щодо надання медичних послуг українцям в Словаччині також можливо знайти тут.

Крім того, якщо, українець, який має статус тимчасового заходу буде легально працювати у словацького роботодавця, під час дії трудових відносин роботодавець зобов'язаний виконувати всі зобов'язання та платити за працівника податки та внески на соціальне та державне медичне страхування. Але необхідно виконувати важливу умову, а саме мати мінімальну заробітну плату, яка у 2023 році становить 700 євро в брутто.

Детальніше про мінімальну заробітну плату можна подивитися тут.

Якщо, працівник не отримує мінімальну заробітну плату, то він може особисто звернутися до страхової компанії та оформити комерційну страховку. Зазвичай це можна зробити онлайн або звернувшись особисто до відділення, після виконання анкети через декілька днів буде запропонована та чи інша страховка.