Як українцям продовжити медстрахування у Франції: інструкція

Існує суттєва різниця в оформленні двох видів медичного страхування — універсального медичного захисту (PUMa) і додаткового солідарного медичного страхуванням (CSS).

Як українцям продовжити медстрахування у Франції: інструкція

Після року перебування на території Франції українцям з тимчасовим захистом слід поновити свої права на безплатне медичне страхування. Однак варто розуміти, що йдеться лише про частину послуг медичного страхування.

Протягом першого року медичне страхування, послугами якого користувалися вихідці з України з тимчасовим захистом, складалося з двох частин: (1) універсальний медичний захист (protection universelle maladie / PUMa) та (2) додаткове солідарне медичне страхування (Complémentaire santé solidaire / CSS). Ці два види медичного страхування слід розрізняти.

Насамперед варто розуміти, що кожен, хто постійно офіційно мешкає у Франції, підлягає універсальному медичний захисту (PUMa), адже базове медичне страхування у Франції — обов’язкове. Натомість додаткове солідарне медичне страхування (CSS), яким безплатно могли користуватися вихідці з України, отримавши тимчасовий захист у Франції, не поширюється на всіх, хто постійно перебуває на території Франції. Зазвичай CSS надають людям зі скромними доходами (які отримують виплати RSA), а також деяким категоріям пенсіонерів (які отримують виплати Aspa). Торік рішенням французького уряду CSS поширили автоматично на всіх вихідців з України, які прибули до Франції та отримали тут тимчасовий захист.

Однак існує суттєва різниця в оформленні цих двох видів медичного страхування — універсального медичного захисту (PUMa) і додаткового солідарного медичного страхуванням (CSS). Вона полягає в тому, що PUMa оформлюють один раз, і цей вид медичного страхування діє до завершення вашого проживання на території Франції (відтак достатньо підтвердити ваше постійне проживання у Франції), а право на CSS слід щороку поновлювати. Тож якщо з моменту першого оформлення тимчасового захисту у Франції минуло від восьми до десяти місяців, ви можете подати документи на поновлення CSS.

Інакше кажучи, ви можете подати документи на поновлення додаткового солідарного медичного страхування (CSS) за два-чотири місяці до закінчення його терміну дії, тобто за два-чотири місяці до того, як спливе рік вашого перебування на території Франції з тимчасовим захистом.

Слід розуміти, що під час поновлення CSS немає гарантії, що ви знову зможете користуватися цим видом медичного страхування на відміну від універсального медичного захисту (PUMa), який лишається з вами протягом усього терміну проживання на території Франції. Чи поновлять вам додаткове солідарне медичне страхування (CSS), чи ні, залежить від ваших доходів: якщо ваші доходи не перевищують 797,58 € на місяць, вам мають безплатно поновити право користуватися CSS; якщо ваші доходи складають від 797,58 € до 1076,75 € на місяць, тоді вам можуть запропонувати CSS з додатковою оплатою (від 8 до 30 € залежно від віку); якщо ваші доходи перевищують 1076,75 € на місяць, тоді вам не належить мати CSS. Натомість це означає, що ймовірно ви знайшли роботу, а відтак маєте право на колективне взаємне страхування від вашого роботодавця (mutuelle); якщо ваш дохід перевишує допустимий для CSS, але з якихось причин ви не маєте робочої мютюелі, у такому разі все одно варто звернутися в CPAM по CSS, адже в разі відмови вам можуть запропонувати натомість безплатну мютюель, мати яку все ж значно краще, ніж не мати ніякої.

Аби поновити додаткове солідарне медичне страхування (CSS), слід звернутися до Фонду первинного медичного страхування (Caisse primaire d’assurance maladie / CPAM) за місцем вашої офіційної реєстрації. Документи, які просять у CPAM, можуть різнитися залежно від відділення, але зазвичай ідеться про: формуляр на запит CSS — Cerfa n° 12504*10; копію вашої довідки про тимчасовий захист (APS mention « protection temporaire »); заяву (attestation sur l’honneur) про всі ваші доходи на території Франції та за її межами за останній рік і зобов’язання подати податкову декларацію у встановлені строки; (іноді) свідоцтво про народження; (бажано) копію першої довідки про медичне страхування. Точний перелік документів, які вимагає ваш CPAM, як і спосіб, у який їх варто подавати (особисто, фізичною поштою або в особистому кабінеті на сайті), варто з’ясувати безпосередньо у вашому відділенні CPAM.

На сайті медичного страхування (Assurance maladie) Ameli.fr можна завантажити офіційний формуляр Cerfa n° 12504*10 — запит на поновлення CSS: https://www.ameli.fr/.../s3711-complementaire-sante....

На сайті французького Міністерства солідарностей та охорони здоров’я ви знайдете детальні пояснення французькою щодо поновлення CSS: https://www.complementaire-sante-solidaire.gouv.fr/cmu-c....

На сайті Assurance maladie ви можете знайти зокрема таблицю з розрахунками допустимого річного доходу для однієї людини, для двох осіб, трьох, чотирьох і більше: https://www.ameli.fr/.../complementaire-sante-solidaire....

Джерело