Чи має сенс у вимірюванні артеріального тиску смартфоном

Ми вже не сприймаємо за екзотику можливість вимірювання різних показників, які характеризують стан здоров'я, за допомогою мобільних гаджетів, наприклад смартгодинників чи смартфонів. Наскільки адекватними будуть такі вимірювання?

Чи має сенс у вимірюванні артеріального тиску смартфоном

Ми вже не сприймаємо за екзотику можливість вимірювання різних показників, які характеризують стан здоров'я, за допомогою мобільних гаджетів, наприклад смартгодинників чи смартфонів. Наскільки адекватними будуть такі вимірювання? Є чимало думок із цього приводу, від помірно-позитивних до вкрай негативних. Проте навіть оптимісти не сперечаються, що медичний тонометр у цьому випадку кращий. Однак цей пристрій носять із собою хіба що ті, кому це життєво необхідно. Більшість гіпертоніків, звісно, цього не робить. Вони раді можливості виміряти тиск у похідних умовах, тобто будь-де й будь-коли. Тим паче, що в інтернеті можна знайти позитивні відгуки навіть від деяких лікарів. 

Що кажуть учені

Насправді жодних доказів, що мобільні застосунки для смартфонів здатні вимірювати тиск із задовільною точністю, не існує. Дослідження на цю тему проводилися. Так, у вчених з Університету Джона Гопкінса точні результати, які збігалися з показами тонометра, були отримані лише у 24% вимірювань. Інші 76% були зі значними відхиленнями. Ба більше, дослідники не впевнені, що ті результати, які з допустимою точністю зійшлися, це не випадковий збіг.

Як смартфони вимірюють тиск

Технологія, за допомогою якої навіть смартфон може вимірювати артеріальний тиск, є, але на стадії випробувань. Реальних застосунків, які б використовували цю технологію, поки немає, навіть на флагманських моделях від відомих брендів. Але є застосунки, які проводять вимірювання через прикладання пальця до екрана. І тут, звісно, неважливо, дорогий телефон чи дешевий. Ви завжди можете дізнатися актуальні ціни на телефони в Києві в інтернет-магазині Алло. Подібні застосунки навіть не намагаються хоч якось показати, що вони справді щось вимірюють. Але є й такі, які пропонують піднести пальця до камери й використовують спалах. Частоту серцевих скорочень таким чином виміряти дійсно можливо, із досить невеликою похибкою. Однак очікувати на точні покази щодо артеріального тиску не варто. Якщо ви виміряли тиск телефоном, а потім тонометром, і результати приблизно збіглися, не радійте цьому. Найімовірніше, застосунок просто продемонстрував нормальне значення артеріального тиску чи близьке до нього. Якщо ви проведете такі вимірювання багато разів, та ще й за реальних відхилень тиску від норми, то впевнитеся в цьому.

Висновок

Використання мобільних застосунків для таких цілей не просто безглузде, але й певною мірою є небезпечним. Якщо телефон видасть результати, близькі до норми, а насправді тиск буде підвищеним, людина не вживатиме заходів для його зменшення, і це може мати вкрай негативні наслідки. Протилежна ситуація також не бажана: приймаючи пігулки для зменшення тиску, тоді як він нормальний, ви теж можете нашкодити здоров'ю. Отже, про цю ідею з телефоном краще забути.