Як правильно використовувати антисептик повідон-йод

Як правильно використовувати антисептик повідон-йод

Йод та його антибактеріальні властивості застосовують понад 150 років. Однак на зміну використанню йодовмісних розчинів прийшло широке застосування   повідон -йоду. Він має протигрибкову та антимікробну активність, особливо щодо резистентних мікроорганізмів, включаючи стійкий до метициліну Staphylococcus aureus.  

У чому полягає ефективність антисептика

Повідон-йод – йодовий комплекс з полівінілпіролідоном (ПВП-I), легко розчинний у воді та спирті. ПВП-I підвищує антимікробну ефективність йоду, оскільки доставляє його безпосередньо на поверхню бактеріальних клітин завдяки своїй схожості з клітинними мембранами. Потрапляючи на них, йод швидко проникає в мікроорганізми та впливає на ключові групи білків, нуклеотидів та жирних кислот у цитоплазмі та цитоплазматичній мембрані. Молекули, необхідні виживання, инактивируются, що призводить до загибелі клітин протягом кількох секунд. При використанні розчину відбувається поступове вивільнення йоду, що продовжує антисептичну, бактерицидну та протигрибкову дію. Повідон-йод ефективний проти грампозитивних та грамнегативних бактерій, туберкульозної палички, грибів, найпростіших та вірусів.    Область та спосіб застосування антисептика залежать від концентрації та форми випуску.

Для дезінфекції ран

Рекомендується 10% розчин, який потрібно наносити безпосередньо на пошкоджену шкіру, захопивши 3-5 см довкола ураження. В якості альтернативи розчину можна використовувати такі форми повідон-йоду, як:

  1. Мазь 10%. Призначена лише для зовнішнього застосування.
  2. Порошок сухий 25% (спрей). Перед застосуванням флакон добре струсити, розпорошити ліки на уражену ділянку на відстані 15-20 см, доки піна не покриє рану.

Обробку ураженої ділянки слід проводити 2 рази на день, при необхідності її можна прикрити бинтом, щоб уникнути інфікування.

При полосканні

Для полоскань при бактеріальній інфекції ротової порожнини, фарингіту, тонзиліту застосовується розчин повідон-йоду 1%, який можна використовувати чистим або розбавляти теплою водою. Разова доза – 10 мл. Полоскання слід проводити протягом 30 секунд 2-4 рази на день, але не більше двох тижнів поспіль.

Для вагінального промивання

У разі виникнення гінекологічних запальних захворювань, рясних виділень, вагініту, цервіциту призначається розчин повідон-йоду 10%. Для виконання процедури розбавляють 10 мл розчину 1 літри чистої води, потім використовують для промивання інтимної зони. Після усунення симптомів слід припинити застосування та не використовувати повідон-йод тривалий час. Кожна форма випуску може мати обмеження щодо використання, тому перед застосуванням слід ознайомитися з інструкцією.