- Категорія
- Офіційно
- Дата публікації
Що змінилося для українців у Польщі: пояснення юристів
Президент Польщі Анджей Дуда підписав проєкт про внесення змін до Закону щодо надання допомоги українцям від 12 березня 2022 року.
24 січня Президент Польщі Анджей Дуда підписав проєкт про внесення змін до Закону щодо надання допомоги українцям від 12 березня 2022 року (далі — Спецзакон). Переважна більшість пунктів діє з моменту оприлюднення закону.
Юристи Центру правової допомоги ім. Галини Нєч детально пояснюють для UAinKrakow.pl, як саме ці зміни вплинуть на перебування громадян України в Польщі.
1. Заяву на номер PESEL зі статусом UKR необхідно подати протягом 30 днів
Раніше подати заяву на отримання номера PESEL необхідно було протягом 90 днів з дати прибуття на територію Польщі. Наразі кожен українець, який перетнув кордон повинен подати заяву протягом 30 днів.
Якщо у день набрання чинності змін до Спецзакону хтось уже перебуває в Польщі і все ще не має номера PESEL, то також потрібно подати заяву протягом 30 днів.
Додатково потрібно подати заяву, що особа не має інших видів проживання в Польщі. Наприклад, дозволу на тимчасове або постійне перебування, гуманітарний статус, тимчасовий захист в іншій країні ЄС тощо.
2. Особи з тимчасовим захистом в інших країнах не можуть мати такий захист у Польщі
Статус тимчасового захисту в Польщі анулюється, якщо стане відомо, що українець має такий захист в іншій країні ЄС. Про це Управління у справах іноземців повідомить письмово (якщо відома адреса проживання біженця). У такому випадку довідку необхідно повернути протягом 15 днів.
Якщо у день набрання чинності змін до Спецзакону громадянин України користується тимчасовим захистом в іншій державі, то втрачає права на захист в Польщі.
3. Виїзд з Польщі та втрата PESEL UKR
Виїзд з Польщі на термін менш як 30 днів не призводить до втрати PESEL UKR. Єдина зміна у новому проєкті — термін виїзду. Раніше втрата “песеля” була спричинена поїздкою на період довший за 1 місяць, тепер цей термін замінено на “30 днів”.
Прикордонна служба веде реєстр громадян України, які прибули до Польщі у зв’язку з військовими діями та подали документи на отримання PESEL UKR. Згідно зі зміненими положеннями, цей реєстр має містити інформацію про дату перетину польського кордону в напрямках в’їзду та виїзду.
Статус UKR автоматично скасовується лише в разі надання прикордонною службою інформації з вищезазначеного реєстру про:
- виїзд з Польщі на термін понад 30 днів;
- наявність у громадянина України одного з дозволів на проживання — постійного, довготермінового, тимчасового; статусу біженця, толерантного перебування, перебування з гуманітарних причин тощо;
- тимчасовий захист в іншій країні ЄС.
4. Зміни у виплатах соціальної допомоги
Виплати допомог по догляду за дитиною, “Добрий старт“, “Сімейний капітал”, співфінансування перебування в дитячому садку призупинять якщо громадянин України чи дитина залишає територію Польщі на понад 30 днів. У разі повторної подачі заявки та виконання умов, що дають право на пільги, виплати поновлять з місяця, в якому вони були “заморожені”.
Прикордонники будуть надавати інформацію ZUS та іншим уповноваженим організаціям про дати в’їзду та виїзду з Польщі.
5. Подачу на дозвіл на тимчасове проживання в спрощеному порядку скасовано
Громадяни України, які прибули до Польщі через повномасштабну війну, мали змогу подати заяву на дозвіл на тимчасове перебування за спрощеною процедурою (“карту побиту” терміном на три роки) через дев’ять місяців після приїзду. Наразі в Польщі скасували можливість подати таку заяву.Якщо хтось уже подав заяву на “карту побиту” по PESEL UKR, вона залишиться без розгляду, але з можливістю оскарження.
6. Дозвіл на тимчасове проживання на загальних умовах
Тепер біженці з України на загальних умовах зможуть подати документи на “карту побиту” по роботі, через Blue Card (працевлаштування для висококваліфікованих спеціалістів) або у зв’язку з веденням бізнесу.
Заяви про надання посвідки на тимчасове проживання подані з іншою метою, ніж зазначені вище, залишаться без розгляду.
Подача заяви на “карту побиту” не потребує особистої присутності, якщо під час подання заявки на отримання PESEL UKR відбитки пальців були внесені до реєстру.Проте воєвода може викликати заявника у деяких випадках. Наприклад, у разі надання позитивного рішення (“децизії”) для здачі відбитків пальців, якщо раніше подані відбитки не помістили в окрему базу даних.
Положення набирають чинності з 1 квітня 2023 року.
Зміни щодо легалізації українців, які перебували в Польщі до 24 лютого
Українці, що подали документи на отримання “карти тимчасового побиту” у період до 24 лютого, можуть отримати посвідку терміном на 1 рік (рахуючи з дня видачі рішення). Це стосується осіб, які:
- не відповідають вимогам у зв’язку із заявленою метою перебування;
- не можуть обґрунтувати необхідність перебування довше трьох місяців;
- подали заяву під час незаконного перебування на території Польщі.
У разі подання заяв з метою індивідуального підприємництва (зареєстрованого у CEIDG) у період до 24 серпня 2023 року, українцям не потрібно доводити відповідність умовам доходу або зайнятості.
7. Легальне перебування до 24 серпня 2023 року
Якщо термін дії дозволу на перебування громадянина України закінчується після 24 лютого 2022 року, то законно знаходитися на території Польщі можна до 24 серпня 2023 року.
Це стосується таких форм легалізації:
- безвіз (біометрія);
- національна віза (D);
- шенгенська віза (C);
- посвідки на проживання, що дають право на пересування в Шенгенській зоні, видані іншими країнами Шенгену.
Також таких документів:
- “карта побиту”;
- польський документ, що посвідчує особу іноземця;
- “дозвіл на толероване перебування”.
Важливо: документи на період, на який продовжено їхню дію, не дають права їхнім власникам на перетин кордону. У цей період документи не міняються.
У період до 24 серпня 2023 року проти громадянина України не може бути порушено провадження у справі про зобов’язання повернутися, а розпочате може бути закрито. Однак це не стосується проваджень з міркувань державної оборони чи безпеки, захисту громадського порядку чи інтересів Республіки Польща.
Кінець епідеміологічної загрози COVID-19
З 24 серпня 2023 року припинять дію посвідки на проживання, які були продовжені у зв’язку зі станом епідемічної загрози через COVID-19. До того часу юристи рекомендують врегулювати свою правову ситуацію та переконатися, що у вас є дійсний дозвіл на проживання у Польщі.
8. Оплата за проживання в пунктах масового розміщення
Колективне житло для біженців надаватиметься безплатно протягом 120 днів з моменту першого приїзду до Польщі.
У період від 120 до 180 днів українці зможуть скористатися цією формою допомоги за умови, що сплачуватимуть витрати на рівні 50% (не більше 40 злотих на особу на день).Через 180 днів громадяни України мають сплачувати 75% вартості проживання (не більше 60 злотих на особу на день).
Перелік категорій біженців, які не повинні платити:
- особи з інвалідністю та їхні опікуни;
- старші за 60 років (жінки) або 65 років (чоловіки);
- вагітні жінки або особи, які виховують дитину віком до 12 місяців;
- ті, хто самостійно доглядає за трьома та більше дітьми в Польщі;
- неповнолітні;
- перебувають у складній життєвій ситуації та не мають можливості оплачувати проживання;
- тимчасові опікуни неповнолітніх, які приїхали до Польщі без фактичних опікунів або перебували під опікою в Україні.
Це положення набирає чинності 1 березня (для тих, хто перебуває в Польщі 120-180 днів) та 1 травня 2023 року (понад 180 днів).