Чи можна в Польщі або Чехії влаштувати барбекю на балконі?

В Європі не завжди є можливість знайти місце для розведення багаття.

Чи можна в Польщі або Чехії влаштувати барбекю на балконі?

Для багатьох українців травневі свята важко уявити без гриля на свіжому повітрі. Натомість в Європі не завжди є можливість знайти місце для розведення багаття, тому одне з рішень гриль у себе на балконі. Та чи можна так робити?

Польща

Відповідно до розпорядження міністра внутрішніх справ та адміністрації про протипожежний захист будівель, забороняється розпалювати вогонь у місці, де можуть спалахнути горючі матеріали або сусідні будівлі. Розпалювати мангал на балконі може мати серйозні наслідки. Створення небезпеки пожежі може призвести до штрафу в розмірі 500 злотих. У випадку якщо вогонь перекинеться за межі гриля, організатору шашлику загрожує до 12 років в’язниці за звинуваченням у спричиненні катастрофи.

Чи може електрогриль бути альтернативою гриля на вугіллі? Попри те, що цей тип пристрою не виділяє диму, цей тип гриля також має різні обмеження щодо використання. Важливо розташувати прилад на безпечній відстані від горючих матеріалів та елементів інтер’єру.

Додатковим аспектом є проблема диму та запаху, які можуть заважати іншим мешканцям. Це правопорушення може підпадати під ст. 144 ЦК, яка включає так званої емісії. У ньому сказано, що «власник нерухомого майна при здійсненні свого права повинен утримуватися від дій, які б перешкоджали користуванню сусіднім нерухомим майном понад середньої міри, що випливає з соціально-економічного призначення нерухомого майна та місцевих відносин». Підсумовуючи можна сказати, якщо в регламенті житлового кооперативу чи громади немає заборони, сусіди не проти, а ми, як відповідальні за безпеку, вживемо всіх можливих заходів, то протипоказань до смаження немає. Однак сам по собі вчинок досить ризикований, тому, якщо є можливість, краще буде відмовитися від цієї ідеї, влаштувавши шашлик в призначеному для цього місці.

Чехія

Прямого закону чи розпоряджень, які забороняють смажити м'ясо на балконі або терасі багатоквартирного будинку, не існує. Однак мешканець зобов'язаний дотримуватись загальних правил пожежної безпеки.

Це означає, що слід використовувати електричний або газовий гриль, а від вугільних приладів краще відмовитись. Існує високий ризик попадання вугілля на утеплювач будівлі або сусідський балкон – тоді буде біда. У будь-якому випадку, вибір та відповідальність лежить на вас.

Важливий момент: любителям посмажити м'ясо не виходячи з дому доведеться зважати на сусідів. Цивільний кодекс, що регулює так звані сусідські відносини, наказує мешканцям не турбувати оточуючих "над розумною мірою". Найцікавіше, що визначити цей захід може лише суд. Якщо сусідам не сподобається дим або запах, що йде з вашого балкона, вони можуть викликати поліцію.

Як показує практика, правоохоронці, які прибули на місце, не розбиратимуться хто правий, а хто винен – спочатку ввічливо попросять, а у разі повторного виклику вже вимагатимуть припинити кулінарне свято.

Іншими словами, ніщо не захистить вас від подібних проблем краще, ніж шанобливе ставлення до сусідів. Запитайте їхню думку щодо балконного гриля заздалегідь або запросіть взяти участь у бенкеті.