Чи зобов'язані українські діти відвідувати польські школи

Батьки повинні записати дітей до польських шкіл, якщо вони хочуть зберегти право на пільги.

Чи зобов'язані українські діти відвідувати польські школи

З початку війни до Польщі прибуло 3 мільйони українських біженців, 43% з яких - діти до 17 років. За оцінками Міністерства національної освіти, 75 000 дітей не відвідують місцеві заклади освіти. Проте 145 тисяч дітей біженців вже навчаються у польських школах, а 34 тисячі – у дитсадках.

Раніше всі українські діти могли навчатися дистанційно в українських школах, проте з ухваленням нових змін до закону про допомогу біженцям, ситуація змінилася. Ці зміни насамперед пов’язані з тим, що польська влада не могла перевірити, чи дійсно діти продовжували навчання в українських школах, як того вимагає закон про обов’язкову шкільну освіту.

Закон про обов’язкову шкільну освіту в Польщі та штрафи за його порушення

Освіта в Польщі є обов’язковою до 18 років. Невиконання обов'язку відвідування школи підлягає примусовому стягненню. Учень вважається таким, що не виконує обов'язки, якщо не відвідує половину навчальних днів у місяці без поважної причини.

У разі порушення батькам надсилається попередження, після чого може бути подана заява про примусове виконання зобов'язання. Штраф за невиконання обов’язків може сягати 10 000 злотих і застосовуватися багаторазово, але загальна сума не може перевищувати 50 000 злотих. Несплачені штрафи скасовуються, якщо зобов’язання виконано. Водночас ці правила не стосуються українських школярів, які навчаються дистанційно в Україні.

Чи зобов'язані українські діти відвідувати польські школи?

Польський уряд надає біженцям право самостійно вирішувати, чи відвідувати місцеві школи. Батькам або опікунам достатньо подати заяву до територіальної громади про те, що дитина продовжуватиме навчання онлайн в українській системі освіти. Однак таке рішення тягне за собою низку наслідків, зокрема, втрата права на отримання виплат на дитину.

Нові правила передбачають, що батьки повинні записати дітей до польських шкіл, якщо вони хочуть зберегти право на пільги. Це включає сімейні допомоги (Закон від 28 листопада 2002 року), допомогу на виховання (Закон від 11 лютого 2016 року про обов’язок щорічної дошкільної підготовки та шкільної освіти) та одноразову виплату "Dobry start" у розмірі 300 злотих на купівлю шкільного приладдя.

Місцеві органи, які надають пільги, вимагатимуть підтвердження того, що діти дійсно відвідують польську школу.