Чому чехи їдять в їдальнях, чи дешево і де вони знаходяться

Розкид цін на обід у Чехії досить великий. Наприклад, у центрі Праги можна добре поїсти приблизно за 500 крон, а в ресторанчику на нетуристичній вулиці на цю суму можуть добре поїсти двоє. У багатьох ресторанах є денне меню за 100–200 крон і його цілком достатньо аби після не відчувати голод. 

Чому чехи їдять в їдальнях, чи дешево і де вони знаходяться

У Чехії можна знайти абсолютно різні категорії закладів комунального харчування. Є дорогі ресторани, але є й невибагливі місця, де можна відпочити, випити пива, поїсти – смачно, недорого. 

У Празі працюють звичні для нас чайні, кондитерські, кафе та ресторани. Називаються вони, відповідно: čajovna, cukrárna, kavárna, restaurace. Є китайські заклади - čínskа restaurace. У столиці Чехії представлені міжнародні мережеві закусочні та всілякі бістро (občerstvení, bistro). Національні чеські заклади називаються hospoda. Ресторани самообслуговування називаються jídelna або samoobsluha. Саме у них найчастіше ходять самі чехи. Це досить бюджетний варіант обіду. До того ж, там можна замовити їжу на виніс. 

Місцезнаходження цих закладів харчування (jídelna) краще заздалегідь з'ясувати: вони не призначені для туристів і найчастіше належать празьким установам. Їжа тут готується на рівні домашньої: смачно, недорого, є вибір, можна поставити на тацю все, що сподобалося. Столові люблять студенти і туристи, які розуміються на економії. Якщо ви вирішили відвідати таке місце, абсолютно не туристичне - будьте готові до меню та обслуговування виключно чеською мовою.

Якщо ви готові поїсти у їдальні - можна відвідати Havelska Koruna (Havelska 23) - ціни демократичні, тут пропонують традиційні чеські страви, наприклад картопляні кнедлики з м'ясом (66 Kč). Заклад працює так: ви записуєте на спеціальний чек усі страви, які ви взяли, а на виході розраховується кінцева сума. Зверніть увагу, якщо цей чек загубити, то обід у цьому закладі вже не буде таким бюджетним, оскільки штраф за його втрату - 20 євро. У меню ресторану: салати, супи, багато м'яса, і звичайно ж - чеське пиво.

Меню тут змінюється щодня, як у будь-якій їдальні, і залежить від того, які страви приготовані на поточний день. Ціни пишуться на стіні за вітриною.

Деякі з цін їдальні:

  • ростбіф з грибами - 95 крон; 
  • гуляш - 95 крон (половина порції - 49 крон); 
  • свинина по-моравськи - 85 крон; 
  • курячий шніцель - 89 крони; 
  • свинина з перцем - 90 крон; 
  • свиняча печінка з цибулею - 71 крона (половини порції - 39 крон); 
  • гарніри коштують у середньому 20-30 крон, супи 40-50 крон. І того, й іншого можна брати половину порції. 

Адреса: Havelská 501/21 a 23, Staré Město

У дієтичній їдальні Dietní jídelna за повний обід ви викладете близько 100Kč. Ця їдальня знаходиться на території лікарні. З відвідувачів або люди, що знають про її існування, або просто пацієнти, що приходили на прийом до лікаря. Туристів також пускають без обмежень. Тут є «обіди дня» всього за 83 крони, які включають суп та другу страву (не на вибір, а фіксовану). Гарячий чай можна налити безкоштовно та необмежено – доступ до кулера вільний. Одна незручність: працює дієтична їдальня до 14:00 і лише у будні.

Адреса: Spálená, 12 (метро Národní třída)

Ще один бюджетний заклад у самому центрі Праги Jídelna Svetozor – їдальня у торговому центрі, що пропонує традиційну чеську кухню. Інтер'єр досить простий, але порції – гігантські ще й за мінімальними цінами. Більшість м'ясних страв тут коштують менш ніж 5 євро. У меню найбільше страв зі свинини, але навіть вегетаріанці знайдуть собі відповідну їжу, наприклад, сочевицю на сметані з яйцем і огірками. З мінусів закладу - їхній графік роботи. Кафе відкрито з понеділка до суботи з 9:00-15:00.

Адреса: Vodičkova 791/39

Безкоштовна їжа та нічліг

Також у Празі можна безкоштовно поїсти та переночувати. Так, у старовинному католицькому Костелі святого Франциска Асизького роздають безкоштовну їжу і надають ночівлю всім, хто її потребує. Костел знаходиться в центрі Праги - на площі Хрестоносців поряд із Карловим мостом. Їжа, зрозуміло, буде простою, і ночувати доведеться на тонкому матраці або взагалі на лавці (у цьому випадку незайвим буде власний спальний мішок), зате безкоштовно. Костел зведений лицарями-хрестоносцями, які охороняли берег Влтави від ворожих набігів у далекому XIII столітті. Його можна відвідати і просто так, без мети поїсти та переночувати.

За кілька кварталів від Вацлавської площі знаходиться Головний (Центральний) вокзал Праги. Навпроти трамвайної зупинки є невеликий вхід до будівлі вокзалу з вивіскою «Nadej» («Надія»), де також видають безкоштовну їжу кілька разів на день. У самому вокзалі ночувати заборонено. Всіх, хто там ночує, заарештовують.