- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Державний екзамен з польської мови: коли та де можна здати
Існує багато ситуацій, в яких може знадобитись офіційне підтвердження володіння польською.
Державна комісія з питань сертифікації рівня володіння польською мовою як іноземною оголосила розклад екзаменаційних сесій у 2025 році. Іспит відбудеться 4 рази впродовж року та на 4 рівнях володіння мовою, а саме:
- 2-3 лютого 2025 року (неділя-понеділок) рівні В1 та В2 – у групі для дорослих;
- 12-13 квітня 2025 року (субота-неділя) рівні В1 та С1 – у групі для дорослих;
- 21-22 червня 2025 року (субота – неділя) рівні В1 та В2 – у групі для дорослих, та рівні В1 та В2 – у групі для дітей та молоді;
- 15-16 листопада 2025 року (субота – неділя) рівні B1, C1 та C2 – у групі для дорослих.
Екзаменаційна сесія, організована 2-3 лютого 2025 року, відповідає потребам кандидатів, які з релігійних причин не можуть бути присутніми на іспиті у суботу.
Також ще цього 2024 року, 16-17 листопада, можна скласти іспити на рівні B1, C1 i C2 в групі для дорослих.
За посиланням перелік осередків, де пройдуть екзаменаційні сесії.
Які переваги дає сертифікат про знання мови
Існує багато ситуацій, в яких може знадобитись офіційне підтвердження володіння польською. Для українця, що шукає роботу в Польщі, його наявність буде додатковим привабливим пунктом у резюме. Ба більше, у деяких сферах іноземець взагалі не може працевлаштуватись без подібного сертифікату. Наприклад, від медсестер вимагають знати мову на рівні B1, а від держслужбовців — на рівні B2.
Сертифікат не буде зайвим і для абітурієнтів польських університетів, адже він звільняє від потреби складати вступні іспити з мови. Для навчання на більшості напрямків необхідно мати щонайменше B2. Натомість вступникам на мистецькі чи спортивні спеціальності вистачить й B1.
Крім того, отримання сертифікату на рівні С1 надає можливість іноземцям навчатися безплатно у польських вишах та отримувати стипендії.
Підтвердження знання польської мови є також необхідною умовою для отримання карти довготермінового резидента ЄС або громадянства Польщі. Для цього треба мати щонайменше рівень B1.
Як зареєструватися на екзамен на знання польської мови
Ціни державного екзамену з польської мови:
- 120 євро — для рівнів A1 – A2
- 150 євро — для рівнів B1 – B2
- 180 євро — для рівнів C1 – C2
- Спеціальні сесії для молоді віком від 14 до 17 років — 90 євро. Неповнолітні не можуть складати екзамен на рівнях C1 та C2.
Кожен заклад самостійно встановлює правила та день реєстрації на екзамен. Деякі просять вислати електронною поштою особисті дані та підтвердження оплати. У інших достатньо лише заповнити анкету на сайті, а вже пізніше сплатити внесок. Щоб ознайомитись з детальною процедурою зайдіть на сторінку обраного осередку.
Як проходить екзамен на знання польської мови
Починаючи від рівня B1, іспит складається з 5 частин:
- розуміння текстів;
- аудіювання;
- граматика;
- письмо;
- мовлення.
Сесія триває 1-2 дні. Другий день, зазвичай, повністю присвячують усній частині. Детальніше про структуру екзаменів різних рівнів можна прочитати тут.
Після здачі на результат треба чекати приблизно 2 місяці. Якщо він виявиться позитивним, доведеться сплатити ще 20 євро за сертифікат. Його виготовлення та доставлення займуть ще близько місяця.
Як підготуватися до екзамену з польської мови
Готуватись до екзамену можна самому, з репетитором або у мовній школі. Незалежно від того, який варіант вам більше до вподоби, радимо для початку зробити завдання з минулих років. Їх можна знайти за посиланням.
Якщо ви все ж таки обрали самостійний спосіб навчання, то на офіційному сайті екзамену ви знайдете перелік літератури для підготовки.
Рекомендуємо також підписатись на фейсбук-групу «Egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego». Тут вчителі, екзаменатори та люди, що планують складати іспит, діляться своїм досвідом та корисними матеріалами.
Які є альтернативи державному іспиту для отримання карти резидента ЄС?
У 2023році в Польщі розширили перелік сертифікатів на знання польської мови на рівні мінімум B1, які можна використати при подачі документів на отримання карти резидента ЄС.
Відтепер можна подавати такі документи, як:
- сертифікат про знання польської мови, отриманий після складання відповідного екзамену в Польщі;
- сертифікат про знання польської мови ECL, виданий Європейським консорціумом про знання сучасних мов,
- сертифікат про знання польської мови TELC, виданий неприбутковою організацією WBT Weiterbildungs-Testsysteme GmbH;
- сертифікат про знання польської мови, виданий випускникам ВН3 та інших навчальних закладів у Польщі (які закінчили навчання польською мовою), після подання відповідної заяви та оплати за видачу документа.
Крім сертифікатів на підтвердження знання польської мови приймають також і свідоцтво кваліфікації присяжного перекладача, яке видає міністр юстиції Польщі.