Йодид калію – де знайти в Польщі і як приймати

Польща закупила понад 57 мільйонів таблеток йодиду калію.

Йодид калію – де знайти в Польщі і як приймати

Загроза ядерної атаки з боку РФ залишається актуальною. До того ж бойові дії відбуваються безпосередньо поблизу українських АЕС, що наражає на небезпеку ядерної катастрофи всі сусідні держави. Органи влади країни ЄС слідкують за радіаційним фоном, як і відповідні організації в Україні, і, у разі потреби, планують безкоштовно забезпечити населення пігулками йодиду калію.

Як працює йодид калію та коли його слід використовувати? Йодид калію, або власне калієва сіль йодистоводневої кислоти, є неорганічною хімічною сполукою у вигляді білого (рідше безбарвного) порошку або кристалів. Легко розчиняється у воді. Він давно використовується в медицині і входить до складу йоду (рідини для знезараження ран) та мазі з йодидом калію, яка використовується для полегшення симптомів механічних пошкоджень, таких як садна, набряки та почервоніння.

Препарат використовують для боротьби з дефіцитом йоду. Він нормалізує синтез гормонів щитовидної залози трийодтироніну – Т3 і тироксину – Т4. При ядерній катастрофі калію йодид дозволяє запобігти поглинанню організмом людини радіоактивного йоду. Від радіації препарат не захищає.

Приймати пігулки просто зараз, «для профілактики», не можна. Препарат діє лише короткий проміжок часу і може спричинити порушення функції щитоподібної залози, заблокувати її роботу, зазначає завідуючий відділення ендокринної хірургії Київського міського ендокринологічного центру Сергій Цимбалюк. Найближчим аналогом йодиду калію вважається йодомарин. Його використовують для профілактики накопичення радіоактивного йоду в щитовидній залозі при вдиханні або при попаданні в організм з їжею.

Опромінення може відбуватися різними шляхами. Зазвичай у цьому винні зовнішні чинники, але такий ефект надає вживання зараженої їжі чи споживання, наприклад, молока. Варто наголосити, що радіація може поширюватися лише при перенесенні радіоактивної речовини, наприклад, на одяг, взуття чи шкіру. Неможливо заразитися радіацією, не контактуючи із її джерелом. Однак, у разі аварії ядерного реактора важко оцінити, в якому напрямку і з якою швидкістю рухатиметься хмара радіоактивного пилу. Але важливо розуміти, що у разі можливої аварії на атомній електростанції в Україні, загроза для здоров'я, якщо вона взагалі буде, у Варшаві, приміром, виникне не раніше, ніж за 20 годин.

У разі радіаційної аварії доросла людина має прийняти 100-125 міліграмів йодиду калію (дві пігулки по 50 мг). Дітям, залежно від віку, потрібні менші дози, дітям до 2 років рекомендовано 40 мг (приблизно 0,5 пігулки). При цьому, найкраще приймати препарат протягом двох годин після зараження. Людям з хворобами щитоподібної залози або з видаленою залозою приймати йодид калію заборонено. Також не рекомендується людям, старшим за 40 років.

Днями в багатьох воєводствах Польщі пройшли конференції, присвячені забезпеченню населення таблетками йодидам калію. Артур Хоєцкі, воєвода Вармінсько-Мазурський, повідомив, що планшети з препаратом знаходяться у 100 муніципальних закладах регіону.

«Ідея полягає в тому, щоб препарат був якомога ближчим до мешканців, коли є необхідність вводити його у разі радіоактивного зараження», – сказав воєвода Хоєцкі під час конференції. При загальній кількості мешканців в 1 млн 420 тис. осіб і 26 тис. українських біженців, що зареєструвалися на території воєводства, тут зроблено запас у 2 млн. пігулок.

Препарати будуть доставлені до місць роздачі, тобто до шкіл, міських будинків культури, поліклінік, добровільних пожежних дружин, аптек або до сільських управ. Загалом у Вармінсько-Мазурському воєводстві визначено 456 місць дистриб’юції. Ліки залишаться там до можливого сигналу центральних органів державної влади. Якщо буде подано сигнал про початок видачі таблеток, то роздача буде «сліпою», тобто не потрібно буде пред'являти довідки або вказувати номер песеля. Кожен, хто прийде до місця, де видають таблетки, отримає їх. «Ми робимо те, що має робити держава в такій ситуації, але сьогодні є мінімальна загроза», – пояснив воєвода Артур Хоєцкі.

Аналогічна прес-конференція за участі мазовецького воєводи Костянтина Радзивіла відбулася у Варшаві. Нині у Мазовецькому воєводстві створено 1631 точку зберігання препарату. Пігулки роздаватимуть людям до 60 років. Віднайти найближчу локацію з дистриб’юції йодиду калію можна тут. Наразі радіаційної небезпеки немає, і за ситуацією постійно стежить Національне агентство з атомної енергії.