- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Історії українських дітей та підлітків, котрі зникли в Польщі
У Вроцлаві знайшли 16-ти річну українку з Нової Каховки, що вважалася зниклою з серпня.
Польські правоохоронці знайшли 16-тирічну Катерину Дядьову, яку розшукували з 2 серпня цього року. Кілька місяців ледь не на кожному стовпі Вроцлава, у соцмережах і медіа розповсюджувалася така інформація: «2 серпня, у місті Вроцлав, зникла 16-річна дівчина, яка тільки нещодавно приїхала в Польщу з окупованої Нової Каховки – Дядьова Катерина. Дівчина зникла за загадкових обставин о 8:15 на вулиці Офіцерській, 11, коли була разом із батьками та вийшла з їх машини буквально на кілька хвилин, аби поговорити по телефону». Як розповідали в соцмережах батьки, Катерина була тихою, «домашньою» дівчиною, любила співати, приймала участь у концертах. У дівчини не було конфліктів з батьками; у Вроцлаві родина не мала знайомих.
До пошуку Катерини були залучені слідчі поліції, волонтери та навіть приватний детектив. Поліція перевірила всі камери спостереження у районі зникнення. Генеральний консул України у Вроцлаві Юрій Токар також зустрічався з правоохоронцями і просив діяти активніше.
Як виявилося, розшуки дали результат. У понеділок, 3 жовтня, Катерину було знайденоу Вроцлаві. Офіцери повідомили, що вона жива та здорова. Проте вони не розкривають, за яких обставин було знайдено дівчину, адже справа ще не закінчена. Обставини зникнення 16-річної дівчини та того, що з нею сталося з серпня, наразі перевіряються.
Зникнення українських підлітків та молоді – часта історія для Польщі. Два роки тому у тому ж Вроцлаві зник 23-річний українець, і весь цей час його шукають. Владислав Щур вийшов із нічного клубу та зник безвісти. Українець легально працював у Польщі протягом шести років. Він займався маркетингом. За день до зникнення, 12 червня, він із друзями відпочивав у кафе, а близько 22:00 приєднався до іншої компанії та пішов у нічний клуб. Друзі Владислава не знають, куди зник їхній друг.
На місці в барі залишилися особисті речі Влада– документи, телефон та гроші. У справі зникнення хлопця дуже багато питань. Місцеві ЗМІ писали, що на березі знайшли його взуття. Але батькам його так і не показали. Поліція лише показала шматочок відео, де хлопець виходить із бару, далі відео зникає, а за ним – ще шматок відео, де невідомий хлопець стрибає у воду.
Вже 17 років у Гданську розшукують хлопця з українським корінням, Каміля Ковальчука. Наприкінці вересня 2005 року 10-річний Каміль вийшов на дитячий майданчик і не повернувся додому. З моменту зникнення хлопця поліція вела інтенсивні пошуки. Шукали із спеціально тренованими собаками, перевіряли лікарні та адреси, де він міг би находитися. Після чергової публікації у ЗМІ поліція отримала багато дзвінків. Деякі діти згадували про молодого чоловіка, який паркувався біля дитячих майданчиків Гданська і просив показати дорогу на кладовище, пропонуючи сісти до його машини.
Таємниця зникнення Каміля досі залишається нерозгаданою. Якщо він живий, то на сьогодні вже дорослий чоловік, тому експерти поліції підготували портрет Каміля з урахуванням плину часу.
За інформацією волонтерів з польської фундації Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, щороку в Польщі 3-4 тисячі людей зникають без вісті. Причинами можуть бути погані відносини з близькими, втрата роботи, депресія, кредити та борги. Зниклий або зникла може стати жертвою торгівців людьми, а діти – потрапити до педофілів, психічно хворих людей або злочинців, що займаються дитячою порнографією.
У зв'язку з початком війни в Україні Фундація Ітака здійснила низку заходів допомоги біженцям, які приїжджають до Польщі. Представники підтримують постійний контакт із Європейською федерацією «Missing Children Europe» та українською організацією «Магнолія». Результатом цієї співпраці є регулярна публікація інформації та зображень зниклих безвісти людей та дітей, про які повідомлялося як у «Missing Children Europe», так і в «Магнолія». Фундація також запустила спеціальний сайт, де громадяни України можуть дізнатися, як повідомити про зникнення близької людини у Польщі. Крім того, вони можуть заповнити спрощену форму і відправити її до Фундації. Форма листівки, яку прийнято вивішувати в переходах, вокзалах, зупинках можна скачати тут.
Наразі поліція продовжує розшук 18-тирічної Валерії Андрушко, біженки. Дівчина зникла безвісти у селищі Сульмежиці Великопольського воєводства. 10 вересня. Валерія Андрушко має на зріст 170 см, у неї сірі очі. Поліція припускає, що вона може знаходитись у Вроцлаві.
Людей, які бачили Валерію, або мають будь-яку інформацію про долю дівчинки, просять зв'язатися з Фондом Ітака – Центром зниклих безвісти (Fundacją Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych) за телефоном 22 654 70 70 або електронною поштою [email protected].