Кількість біженців в Естонії вже «під зав’язку»

Єдиний спосіб зменшити потік біженців – це доозброїти Україну.

Кількість біженців в Естонії вже «під зав’язку»
Харрi Тійдо, естонський журналіст, фото Кен Мюрк для ЕРР

Колишній естонський дипломат, журналіст Харрі Тійдо вважає, що кращий спосіб вирішити проблему біженців – це постачати більше зброї в Україну. Таку думку Тійдо висловив в ефірі популярної в Естонії радіостанції «Радіо 4». Ситуація з біженцями є однією з топ-тем естонських ЗМІ.

Нині в Естонії кількість біженців з України перевалила за 100 тисяч осіб. Ймовірно, цифра не така суттєва у порівнянні з Польщею чи Німеччиною. Але тут треба нагадати, що з 1997 року, коли було прийнято закон про біженців, по 2019 рік Естонія надала міжнародний захист всього 531 особі (статус біженця отримали 280 людей та додатковий захист ще 251 особа) – із Сирії (192 особи), України (93), Іраку (41) та Росії (40). Тепер масштаб непередбачених завдань, які доводиться вирішувати державі та естонському суспільству, є незрівнянно більшим. У будь-якому разі, 100 тисяч біженців, чи іще 50 тисяч, які можуть приїхати в Естонію цієї осені у зв’язку з численними ракетними ударами по Україні – це вагома цифра для дуже невеликої країни з власним населенням у 1,3 мільйони осіб.

Вперше в історії Естонія, що зазначає у своїй Конституції важливість збереження естонської нації, прийняла таку велику кількість іноземців, та ще й в такий стислий термін. Основні проблеми, які намагаються вирішити естонські чиновники – житло, робота, освітні і медичні послуги для тих, хто приїхав. Фактично це комплекс питань, які кожна родина біженців намагається індивідуально вирішити за допомогою естонської держави.

Спочатку українців заселяють в один з готелів, що виграли тендер, терміном на місяць. Протягом цього місяця їм необхідно знайти орендоване житло, оформити договір оренди та, у разі відсутності доходу, отримати компенсуючу допомогу. Якщо за цей час біженцям не вдається знайти квартиру – готель дозволяє продовжити їх розміщення ще на один місяць. Як і в більшості європейських країн, вільного житла замало, до того ж біженців в якості орендаторів воліють бачити далеко не всі. Ті, хто найближчим часом планує їхати до Естонії, мають чітко уявляти собі майбутнє місце проживання, адже у разі чергової хвилі біженців місцева влада зможе гарантувати прихисток лише у спортивних спорудах.

Не менш складною є ситуація з пересуванням країною. Для підтвердження права на безкоштовний проїзд біженець повинен мати при собі проїзну картку та паспорт. Проїзні картки біженцям видаються у відділах місцевого самоврядування чи регіональних центрах громадського транспорту, вони діють як у поїздах, так і трамваях, тролейбусах та автобусах. У людей, які щойно перетнули кордон, таких карток немає. Для підтвердження права на безкоштовний проїзд використовуються спеціальні браслети, які біженці можуть отримати у прикордонних пунктах у Нарві, Лухамаа та Койдула. Проблема в тому, що браслети дають далеко не всім, і немає чітких критеріїв, кому вони мають надаватися, а кому ні. Тим, хто прибув з України, часом доводиться віддавати останні гроші, щоб скористатися поїздами Elron, пишуть в естонській газеті «Ділові відомості».

До прибулих з України приєднуються ті, хто прагне уникнути мобілізації в Росії. Хоча в’їзд за Шенгенськими візами з метою туризму закритий для росіян вже з 19 серпня, Естонія не заборонила водіям вантажівок, волонтерам чи особам, котрі їдуть до родичів, перетинати кордон. У такий спосіб до країни потрапляють мігранти з РФ. До того ж мешканцям окупованих територій України теж доводиться переходити кордон з Естонією з боку Російської Федерації, що вимагає ретельних перевірок цих осіб. «У світлі останніх подій на фронті серед потенційних біженців до Естонії можуть бути і колаборанти, які тікали перед прибуттям українських військ», – зазначили ведучі «Радіо 4». Тож, прискорення поразки Росії дасть можливість біженцям повернутися і в Україну, і в Росію, де росіянам треба домогтися як мінімум зміни існуючого режиму.