Мініджоб та мідіджоб у Німеччині для українців

Які бувають види підробітку та чим вони відрізняються.

Мініджоб та мідіджоб у Німеччині для українців

Українці, які отримали притулок в Німеччині, мають такі ж самі права та можливості, як і решта мешканців країни. Зокрема це стосується права на роботу, на доступ до вивчення мов, медичну допомогу тощо. Що стосується працевлаштування, більшість біженців мають проблему з безробіттям. Люди приїхали до нової країни, не знають мови, скоріш за все – не мають дипломів місцевого зразка.

У такому випадку рятує Minijob – це неповна зайнятість або короткострокова робота. Така робота передбачає тривалість не довше ніж на 3 місяці, не більше 5-ти годин на тиждень або ж 70 робочих днів на рік, пише ukrainianingermany.de.

Мidijob – що це таке та в чому відмінність від Minijob?

Якщо ви заробляєте в районі 1600-2000 євро на місяць, тоді ви працюєте на Midijob, тобто маєте середню зайнятість. При цьому ви маєте право на пенсійні виплати, однак для цього потрібно стабільно сплачувати внески до фонду соціального страхування.

У випадку коли ви маєте кілька Midijob, заробітки підраховуються не окремо, а в сумі. Сукупний заробіток не має перевищувати двох тисяч євро. При цьому ви маєте право на пільги для людей, що займаються середньою зайнятістю. 

Можливий варіант, що ви поєднуєте мініджоб та мідіджоб. У цьому випадку з вас не будуть вираховувати внески для фонду соціального страхування. Однак при цьому всі доходи сумуються між собою, через що можна втратити соціальні пільги для працівників із середньою зайнятістю.

Міні-джоб: скільки годин на місяць можна працювати?

Загальних обмежень у годинах роботи не існує. Однак є два типи ліміту:

На такій роботі не можна заробити більше, ніж 520 євро на місяць, а річний заробіток не повинен перевищувати 6240 євро. До цього доходу також входять разові виплати, такі як: відпускні, бонуси або премії;

Короткострокова зайнятість, на якій можна працювати не більш як три місяці по 5 робочих годин на тиждень або 70 робочих днів за умови роботи менше, ніж 5 днів на тиждень. Загальний дохід за такими умовами не має значення, головне – кількість робочих годин.

Minijob і допомога з безробіття: чи можна суміщати мініджоб і соціал?

При перебуванні на обліку в Джобцентрі та зайнятості на мініджоб, потрібно враховувати, що всі ваші доходи беруться до уваги. Із зарплати проводяться розрахунки для того, щоб нарахувати вам відповідні соціальні виплати. Щоб їх не втратити, потрібно контролювати розмір свого прибутку на місяць.

Існують наступні правила: від зарплати у розмірі 100-1000 євро можна залишити собі 100 євро (Freiberag – вільна сума). Окрім цього, вам повертають ще 20% від заробітку. Рештою коштів покривають різницю до прожиткового мінімуму за допомогою соцвиплат.

Разом з тим Jobcenter продовжує оплачувати:

  • орендоване вами житло; 
  • медичну страховку; 
  • шкільне харчування.

Також у вас залишається право на соціальні пільги, зокрема на купівлю проїзного в транспорті тощо.

Коли варто обрати мініджоб у Німеччині?

Працівники, що працюють у мініджоб, мають право на оплату праці, відпустку та фіксований мінімальний розмір зарплати. Відповідно до законодавства Німеччини, є норма оплати в 12 євро на годину. Можна отримувати більше, однак менше – незаконно.

Ставлення до працівників та їхні права регулюються Законом про неповну і строкову зайнятість. Так люди, зайняті у сфері мініджоб, мають наступні можливості:

  • фіксований мінімальний розмір оплати за годину; 
  • право на оплачувану відпустку; 
  • захист від звільнення; 
  • оплата праці у вихідні та святкові дні; 
  • допомога по вагітності та пологах; 
  • письмова інформація про зміни умов договору; 
  • отримання свідоцтва про працевлаштування; 
  • спеціальний захист для осіб з важкими формами інвалідності.

Обравши заробіток за допомогою мінімальної зайнятості, українці можуть обрати роботу у приватних домогосподарствах чи на підприємствах. Важливо оцінювати свої можливості, зокрема попередній досвід та знання німецької мови.

На сьогодні в Німеччині є чимало вакансій у сфері роздрібної торгівлі, гастрономії, ремісничої справи тощо. Наприклад, у приватних домогосподарствах завжди актуальна посада прибиральника, помічника чи доглядач за дітьми або домашніми тваринами.

Відпустка, понаднормові, премії та добавки на мініджоб

Згідно з Федеральним законом про відпустку, працевлаштовані люди мають право відпустки від 24-ох робочих днів або чотирьох тижнів на рік. При цьому враховується не кількість годин, які працює співробітник, а саме кількість днів.

Для вирахування кількості днів відпустки застосовується формула: кількість робочих днів на тиждень x 24 : 6. Наприклад, якщо людина працює 6 днів на тиждень, вона може використати всі 24 дні відпустки. Якщо менше – тоді й часу для відпочинку буде приблизно 20 днів. Коли мініджоб передбачає 2 робочих дні на тиждень, тоді для відпустки буде лише 8 днів.

Що стосується вихідних, передбачено максимальну кількість робочих днів на тиждень – 6. Більше бути не може, тільки менше.

Чи можна працювати на декількох мініджобах?

Працювати на декількох мініджобах не заборонено. Водночас є випадки, коли зайнятість не буде вважатися мінімальною:

  • сукупний заробіток перевищує 520 євро/місяць; 
  • за рік ви пропрацювали більше, ніж 70 робочих днів або 3 місяці.

Фактично йдеться про те, що ви можете працювати по кілька годин у різних місцях. Однак при цьому доведеться сплачувати обов’язкові внески до фонду соціального страхування.

Чи можна найманому працівнику підробляти на мініджоб?

Найманий працівник має право на підробіток, якщо він влаштований на неповний робочий день. Для цього потрібно отримати згоду від працедавця. Влаштувавшись на мініджоб тільки в одному місці, можна уникнути відрахування з зарплати внесків до фонду соціального страхування. Якщо ж мініджобів декілька, всі заробітки будуть сумуватися з доходами від основної роботи.

Які податки потрібно сплачувати в Німеччині на міні-джоб?

Працюючи на мініджоб, також необхідно сплачувати податки. При цьому є кілька варіантів розрахунку:

Якщо йдеться про мініджоб «з лімітом заробітку», тоді застосовується паушальне оподаткування (з нім. – загальна сума). У цьому випадку податок має сплатити ваш роботодавець у вигляді % від місячного заробітку.

Якщо ви займаєтесь мініджоб з короткостроковою зайнятістю, може бути 2 ситуації:

  • паушальне оподаткування у вигляді 25%, надбавка на підтримку солідарності (Solidaritätszuschlag) та церковний платіж (якщо ви його оплачуєте); 
  • податкова картка Lohnsteuerkarte за індивідуальним оподаткуванням, у цьому випадку вас звільняють від сплати податків за умови, що ви заробляєте менше неоподаткованого мінімуму.