- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Почали діяти нові правила для українців, які працюють в Чехії
Роботодавці зобов’язані реєструвати у службі соціального страхування (ČSSZ) всіх працівників із тимчасовим захистом.
З 1 квітня 2023 року роботодавці зобов’язані реєструвати у службі соціального страхування (ČSSZ) працівників із тимчасовим захистом навіть у раніше незастрахованих видах працевлаштування (DPP та DPČ), пише radioukrajina.cz.
22 березня 2023 року президент Чеської Республіки підписав проект закону про внесення змін до Закону č. 66/2022 Sb., про заходи у сфері зайнятості та соціального забезпечення у зв’язку зі збройним конфліктом на території України, спричиненого вторгненням військ Російської Федерації, зі змінами та доповненнями. Поправка набула чинності 1 квітня.
У зв’язку зі зобов’язаннями звітувати до ČSSZ відповідно до § 94 Закону № 187/2006 Sb., про страхування на випадок хвороби, юридична або фізична особа - роботодавець буде зобов’язана повідомляти про початок роботи кожного працівника, який є іноземцем та користується правом на тимчасовий захист, навіть якщо зайнятість його є невеликою, тобто він працює на угодах DPP та DPČ. До цього у випадках, коли працівник отримував менш ніж 10 тисяч крон у місяць за договором DPP чи менш ніж 3500 крон у місяць за договором DPČ, ніякі соціальні виплати робити було не потрібно, відповідно і реєструвати таких працівників не було потрібно.
Зараз це необхідно, причому саме тих, хто має візу тимчасового захисту, іноземних працівників з іншими типами віз це поки що не стосується.
Цей крок у напрямку більшої інтеграції українських робітників у чеську систему соціального захисту першу чергу направлений на зміцнення контролю за їх працевлаштуванням та сплатою податків при цьому.
До набрання чинності змінами подати заяву могли лише працівники, які брали участь у медичному страхуванні, у стандартному порядку. З дати набрання чинності працівники з тимчасовим захистом у вищезазначених незастрахованих трудових відносинах повідомлятимуться та згодом реєструватимуться так само, як і працівники, які брали участь у страхуванні, тобто шляхом електронного подання Повідомлення про прийняття на роботу.
Термін - 8 календарних днів з дня виходу на роботу працівника з тимчасовим захистом. Форма повідомлення про вступ не змінюється, вона залишається в поточному вигляді. Всіх нових працівників роботодавець повинен реєструвати негайно, а тих, хто вже працював на день набуття чинності змінами, протягом 30 днів, тобто до 1 травня.
Страхування на випадок хвороби – це обов'язкове страхування, призначене для працюючих осіб. Участь у страхуванні є обов’язковою для працівників (працівників реєструє та сплачує страхові внески за них їх роботодавець), ФОП можуть брати участь добровільно.
Громадяни України, які працюють в Чеській Республіці, можуть отримувати виплати по хворобі так само, як і громадяни Чеської Республіки. Пільги їм завжди надаються, якщо дотримані юридичні умови й за умови, що вони зареєстровані в Чеській системі страхування на випадок хвороби.