- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Що українським біженцям в Литві потрібно знати про контакти з колегами по роботі
У Литві почали діяти зміни до Трудового кодексу.
За повідомленнями Міністерства соціального захисту і праці Литви, влітку понад 13 тисяч біженців з України вже мали стабільну роботу. Середня зарплата українців, які працюють у Литві, «на папері» складала близько 1032 євро. Щоб мати хоча б такі статки, важливо не лише отримати роботу, а «утриматися» на ній.
У Литві трудові відносини регламентує Трудовий кодекс ЛР. Працівника, який порушив закони чи внутрішні нормативні акти підприємства (організації), можна звільнити відразу. Так можна чинити, якщо працівник допустив грубе порушення. До таких порушень відносяться і прогул, і неприпустиме поводження з клієнтами або надання неправильної інформації.
Але біженцям варто знати, що з 1 листопада вступили в дію доповнення до Трудового Кодексу, що мають обов’язковий характер і для працівника, і для працедавця. Роботодавець, у компанії якого в середньому працює понад 50 співробітників, повинен затвердити політику запобігання насильству та домаганням, опублікувати її для співробітників та впровадити.
Забороняються насильство та домагання на робочих місцях, у тому числі у громадських та приватних місцях, коли працівник перебуває у розпорядженні роботодавця або виконує обов'язки за трудовим договором; також у перервах для відпочинку та обіду або при користуванні побутовими, санітарно-гігієнічними приміщеннями; під час службових поїздок, подорожей, тренінгів, заходів чи громадських заходів; при службовому спілкуванні, у тому числі під час спілкування з використанням інформаційних та електронних комунікаційних технологій; у житлі, що надається роботодавцем; по дорозі на роботу чи з роботи.
Зокрема, політика запобігання насильству та домаганням на роботі передбачає покарання за неприпустиму поведінку, аж до розторгнення трудової угоди. Можуть звільнити за непристойні компліменти, фізичний контакт, за обійми, потискування, обговорення сексуальної орієнтації, за наближення впритул до колеги, а також за коментарі про зовнішність, фігуру, одяг; за питання особистого характеру, плітки, сміх або жести поза спиною. Працівник, що відчув гендерний утиск, повинен повідомити керівника у письмовому вигляді з наданням доказів у вигляді фото, відео, аудіо записів або свідчень колег. Роботодавці зобов’язані провести службове розслідування, а якщо особа, котра звернулася, не хоче розголосу, необхідно провести неформальну співбесіду з винуватцем, попередивши про наслідки.
Експерти громадського сектору просять не замовчувати факти насилля чи вимог фізичної близькості на роботі, в громадських місцях або за місцем проживання. Якщо потрібна термінова допомога, слід негайно звернутися до поліції за номером 112, загальним для всієї Литви. Можна також надіслати SMS за цим номером, вказавши своє ім'я, адресу та причину звернення.