- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Соціальні виплати від ZUS: на яку допомогу можуть розраховувати біженці у Польщі
Більшість уже скористалась програмою 500+ на кожну дитину в родині. Втім, ZUS пропонує ще низку додаткових виплат.
Заклад соціального страхування у Польщі (ZUS) з перших днів війни надає матеріальну допомогу українським біженцям з дітьми. Більшість прибулих уже скористалась програмою 500+ на кожну дитину в родині. Втім, ZUS пропонує ще низку додаткових виплат, нагадує Ukrayina.pl.
Громадяни України які приїхали до Польщі після війни, можуть розраховувати на таку допомогу:
- сімейна виплата "Родина 500+";
- родинний капітал опіки;
- виплата на ясла або няню 400+;
- "Добрий старт 300+" на збір дитини до школи.
Для отримання допомоги потрібно: мати номер PESEL із позначкою UKR, електронну пошту, номер телефону польського оператора та банківський рахунок (польський). Але це ще не все. Якщо ви переїхали до Польщі після 24 лютого, слід відповідати декільком критеріям:
- бути громадянином України або чоловіком/дружиною громадянина України;
- перебувати у Польщі легально (наприклад – мати PESEL із позначкою UKR);
- доглядати за дитиною (батьки або офіційні опікуни), яка приїхала після 24 лютого 2022 року або яку народила у Польщі українка, що легально проживає у цій країні.
Далі детальніше про кожний вид допомоги.
Сімейна виплата "Родина 500+"
"Родина 500" (скорочено "500+") – це грошова допомога, яку виплачують щомісяця на кожну дитину в родині. При цьому загальний дохід сім’ї значення не має. Розраховувати на державну підтримку можуть як поляки, так і іноземці. Допомогу виплачують дітям від народження до 18 років.
Родинний капітал опіки (RKO)
РКО – це виплата на другу і кожну наступну дитину в сім'ї віком від 12 до 35 місяців. Ця допомога також не залежить від доходу родини і становить загалом 12 000 злотих. Є дві опції її отримання:
- щомісяця по 500 злотих протягом двох років;
- по 1000 злотих протягом року.
Ви можете один раз змінити форму отримання виплати. Допомога доступна як для поляків, так і для біженців. Зауважте: якщо у вас одна дитина в сім'ї, ця програма для вас не доступна.
Виплата на ясла або няню 400+
400+ (або Żłobkowe) – це соціальна допомога, яка дозволяє покрити щомісячні витрати на приватні ясла, оскільки державних місць у садочках на всіх не вистачає. Можна також компенсувати витрати на перебування малюка у спеціальних дитячих клубах чи гуртках або витрати на послуги няні. Допомога не враховує витрат на харчування.
Програму "400 плюс" виплачують батькам за таких умов:
- дитина має від 12 до 36 місяців;
- батьки не отримують допомоги "Родинний капітал опіки" (Rodzinny kapitał opiekuńczy).
Розмір виплати – максимально 400 злотих на місяць. Однак якщо дитина перебуває в дошкільному закладі менше ніж 14 днів на місяць, розмір допомоги становитиме 200 злотих. Якщо місце у приватних яслах коштує більше, то батьки мають покрити різницю самостійно.
"Добрий старт 300+"
"Добрий старт 300+" – це фінансова допомога у розмірі 300 злотих, яка розрахована на придбання шкільного приладдя для учнів. Оформити її можуть батьки або опікуни школяра, незалежно від доходу.
Отримати 300 злотих на підготовку до школи можна раз на рік. Подати заявку може особа, яка є батьком або опікуном учня:
- до 20 років,
- до 24 років – якщо йдеться про студента з інвалідністю.
Заяву подають улітку перед початком шкільного року.
Як подати заяву на допомогу від ZUS?
Заяви на кожну з вищеописаних допоміг можна подавати лише в електронному вигляді. Є кілька способів:
- на порталі електронних послуг PUE ZUS;
- за допомогою сторінки Emp@tia;
- через електронний банкінг низки польських банківських установ.
Також батьки можуть звернутися до відділів обслуговування клієнтів ZUS, де їм допоможуть заповнити заяву та подати її в електронному вигляді.
Громадянин України до заяви має додати документ, що підтверджує мету його перебування в Польщі. У випадку біженців це може бути PESEL з відміткою UKR. Якщо заяву подає опікун, треба мати підтверджувальний документ польською мовою.
Якщо робити це самостійно через один із онлайн-порталів для реєстрації вам знадобиться також довірений профіль. Після авторизації вам треба обрати один із видів допомоги, на який хочете подати заявку. Далі слідкувати інструкції та заповнити усі потрібні дані. Після чого зберегти та підписати вашу заявку за допомогою електронного підпису. Рішення щодо отримання допомоги має прийти у скриньку вхідних повідомлень у вашому робочому кабінеті.
Як не втратити виплати?
Уповноважений у справах біженців війни з України Павло Шефернакер, пояснив, як потрібно діяти, щоб не втратити виплати.
Для цього військові біженці з України повинні при кожному в'їзді до Польщі вказувати метою в'їзду військові дії на території України та пред'явити електронний документ diia.pl. Це потрібно робити незалежно від того, скільки часу ви пробули в Україні.
У Міністерстві внутрішніх справ та адміністрації Польщі пояснюють, що у разі відсутності пред'явлення іноземцем під час прикордонного контролю, документу diia.pl та відсутності заяви про мету в’їзду, пов’язаної з військовими діями, які проводяться на території України, в’їзд іноземця фіксується в системах Прикордонної служби як звичайний перетин кордону, наприклад, у туристичних цілях.
Тобто, у ситуації, коли в’їзд громадянина України відбувається через кордон Республіки Польща, який є зовнішнім кордоном ЄС, і під час прикордонного контролю заявляється мета в’їзду, тобто евакуація з території України – користування тимчасовим захистом згідно з положеннями Закону про допомогу, повторне надання статусу UKR відбувається автоматично.
Прикордонна служба не має у своїх системах телеінформаційних механізмів, які б дозволяли отримати статус UKR без фіксації перетину кордону Польщі даним іноземцем. Вони спрацьовують тільки при перевищенні 30 денного перебування за межами Польщі. Це означає, що при поверненні з України, маючи намір зберегти статус UKR ви маєте перетинати лише польський кордон.