Соціологи досліділи, хто з поляків найбільше підтримує біженців з України

Чимало поляків продовжують надавати підтримку біженцям з України, однак, зросла і частка тих, хто проти такої допомоги.

Соціологи досліділи, хто з поляків найбільше підтримує біженців з України

Centrum Badania Opinii Społecznej (Інститут опитування громадської думки в Польщі) провів нове дослідження щодо ставлення поляків до війни та біженців з України. Так, троє з чотирьох поляків відчувають загрозу від війни в Україні. Майже 40 відсотків прогнозує, що після війни Україні доведеться віддати принаймні частину своєї території.

Чимало поляків продовжують надавати підтримку біженцям з України, однак, зросла і частка тих, хто проти такої допомоги, пише wyborcza.pl.

CBOS запитав поляків про їхнє ставлення до війни в першій половині вересня, тобто ще перед проведенням псевдореферендумів у 4 областях.

У квітні 34 відсотки вважали, що Україна буде змушена віддати частину своєї території росії, а 29 відсотків опитаних вказали, що росія вийде з окупованих з 24 лютого територій. Ще 9 відсотків сподівались, що росія також піде з Криму, який був окупований у 2014 році.

У вересні також переважають несприятливі прогнози для українців: 39 відсотків поляків побоюються, що Україна буде змушена віддати частину своєї території росії. 21 відсоток вважає, що росія вийде з територій, окупованих з лютого, і ще 11% – що РФ залишить Крим.

75 відсотків вважає, що війна в Україні загрожує безпеці Польщі. Це трохи менше, ніж на початку війни. У березні такі побоювання мали 85%, 79% у квітні, 73% у травні, 77% у червні, з липня цей показник на рівні 75%. Побоювання, що ситуація в Україні загрожує Польщі, частіше висловлюють респонденти старшого віку (від 65 років), які частіше беруть участь у релігійних обрядах, а також люди з правими поглядами.

53 відсотки поляків заявляють, що вони самі або мешканці їхніх домогосподарств добровільно та безкоштовно допомагають українським біженцям. Ця цифра залишається приблизно на тому ж рівні впродовж останніх 4 місяців.

81 відсоток опитаних продовжує підтримувати прийом українських біженців, але це найнижчий показник з початку війни. Водночас, відсоток противників прийняття біженців зріс на 4 пункти, до 15%, і цей показник найвищий від 24 лютого.

Найбільше допомагати біженцям готові жінки (57 відсотків проти 47% чоловіків), люди віком 55-64 роки (62%), жителі великих міст (58% у великих містах порівняно з 48% у сільській місцевості).

Противниками прийому біженців з України є:

  • молодші респонденти (20% у вікових групах 25-34 та 35-44 порівняно з відсотком у групі людей віком 65 років і старше), 
  • жителі менших міст (19% у сільській місцевості проти 9% у великих містах), 
  • менш освічені (23% серед людей з початковою або неповною середньою освітою порівняно з 8% серед респондентів з вищою освітою), 
  • безробітні (29%), 
  • некваліфіковані робітники (28%), 
  • домогосподарки (26%), 
  • кваліфіковані робітники (23%).

64 відсотки респондентів вважають, що допомога Польщі українським біженцям є достатньою. Опитування CBOS проводилось 5-15 вересня 2022 року за випадковою вибіркою. Всього опитали 1119 осіб.