Швейцарія планує полегшити українцям пошук роботи

Українцям не потрібно буде дозволу чиновників при влаштуванні на роботу.

Швейцарія планує полегшити українцям пошук роботи

На середину листопада 2023 року роботу собі у Швейцарії знайшов лише кожен п'ятий український біженець, а точніше — українська біженка (серед біженців із посвідкою на проживання S превалюють жінки). Одна з основних перешкод має суто бюрократичний характер: досі кожен біженець або кожна біженка були змушені, знайшовши собі місце, отримувати офіційний дозвіл на роботу. Тепер хоча б цю перешкоду буде усунуто, пишуть місцеві ЗМІ.

Сьогодні кожен трудовий договір кожного біженця з України, який отримав особливий міграційний статус S, лягає на стіл якогось чиновника: кантональна влада (влада суб'єкта федерації) ретельно перевіряє, чи правильно в трудовому договорі вказана зарплата і чи немає в цьому випадку зарплатного демпінгу. І в переважній більшості випадків влада дає «зелене світло»: наприклад, кантон Цюріх схвалює понад 90% усіх поданих владі на розгляд трудових угод. "Але якраз така квота і говорить про те, що всі ці перевірки абсолютно не потрібні".

Такою є думка депутата федерального парламенту від партії «Зелених лібералів» (GLP) Корини Гредіг. З її точки зору, процедуру отримання дозволу щодо українців з ВНЖ категорії S слід скасувати. «Українці від цього тільки виграють, бо саме необхідність ходити інстанціями і відштовхує багатьох (від активного пошуку роботи). Крім того, у такій ситуації роботодавці стануть загалом привабливішими для біженців, та й у влади буде менше роботи», — каже Коріна Гредіг.

Разом із політиками та депутатами в діапазоні від лівих до партії «Центру» вона зробила низку кроків, вийшла на відповідний парламентський комітет і спільними зусиллями їм вдалося переконати Федеральну раду (уряд) у доцільності цього кроку. І тепер кабінет теж планує прийняти відповідне рішення та скасувати необхідність щоразу отримувати дозвіл. Тож незабаром кожен українець, прийнятий на роботу, повинен тільки повідомляти владі в повідомчому порядку про факт свого працевлаштування. Чиновники доводять необхідність такого кроку новим курсом уряду у сфері соціально-трудової інтеграції біженців.

Зокрема Федеральна рада має намір протягом наступного року подвоїти частку українських біженців, які мають постійну роботу, тобто довести її з нинішніх 20% до 40%. Усунення бюрократичних перепон якраз є одним із заходів так на цьому шляху, це додатково стимулюватиме роботодавців наймати українців. Мета влади також полягає в тому, щоб біженці меншою мірою завантажували систему соціального забезпечення, а ризик демпінгу в заробітній платі (тобто схильність роботодавців наймати біженців і платити тарифи нижче за прийняті та схильність біженців погоджуватися на такі умови праці) зараз набагато нижча, ніж рік тому, оскільки зараз українські біженці знайомі з умовами роботи у Швейцарії набагато краще.

Остаточне рішення Національна рада (велика палата парламенту Швейцарії) ухвалить швидше за все за кілька тижнів.