- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
У Чехії змінять умови виплати допомоги з безробіття
Посилення правил торкнеться людей, які неодноразово реєструються як безробітні.
Уряд Чехії значно посилить умови для тих людей, хто повторно звертається за допомогою з безробіття протягом короткого періоду часу. З іншого боку, будуть пом'якшені правила для тих, хто отримує вихідну допомогу після звільнення, пише novinky.cz.
Посилення правил торкнеться людей, які неодноразово реєструються як безробітні протягом двох років. "Щоб отримати право на підтримку, вони мають працювати довше між реєстраціями", - описала зміни прес-секретар Міністерства праці та соціальних справ Єва Давидова.
Особи віком до 50 років мають право на отримання підтримки протягом п'яти місяців, у віці від 50 до 55 років – до восьми місяців, а старше цього віку – до 11 місяців.
Якщо безробітний нині вичерпав частину часу, протягом якого він має право на підтримку, і знайшов роботу, він повинен опрацювати не менше трьох місяців, щоб знову отримати право на повну підтримку. З наступного року цей термін буде збільшено до шести місяців.
Якщо людина отримувала допомогу протягом повного періоду, вона повинна пропрацювати шість місяців, перш ніж знову отримати право на допомогу. За новим законом із 2024 року цей термін становитиме дев'ять місяців.
Виняток, звісно, становлять випадки, коли працівник подає заяву про звільнення за станом здоров'я. "Якщо деякі люди протягом двох-трьох років досить часто повертаються до центру зайнятості та навантажують систему, то це несправедливо стосовно тих, хто працює і приходить до центру зайнятості один-два рази в житті", - сказав міністр Маріан Юречка.
З іншого боку, держава буде прихильніше ставитись до підтримки, пов'язаної з вихідною допомогою.
Якщо зараз людина при звільненні отримує, наприклад, вихідну допомогу за три місяці, то право на допомогу по безробіттю вона матиме лише з четвертого місяця. До цього моменту вона має жити на вихідну допомогу. Згідно з новою пропозицією, вона отримуватиме допомогу з першого місяця після реєстрації в Бюро праці.
"Це поверне вихідній допомозі її первісний зміст. Вона являє собою грошову компенсацію працівникові, який втратив роботу не зі своєї вини", - йдеться в записці пояснення.
У випадку вихідної допомоги буде змінено ще одне правило. Якщо працівник не отримує її від роботодавця при звільненні, хоча має на неї право, він може звернутися до центру зайнятості за компенсацією, зареєструвавшись як безробітний, і тоді держава стягує гроші з компанії. Міністерство хоче у майбутньому скасувати цю компенсацію.
"Компенсація, на відміну від підтримки, не має максимальної межі та обмежень на повторне надання, навіть у рамках одного й того ж роботодавця. Водночас у заявника немає обов'язку повернути компенсацію, якщо її було виплачено несправедливо", - зазначила Єва Давидова.
Розмір компенсації встановлюється кратно періоду, протягом якого належить вихідна допомога, і 65% від середньомісячного чистого заробітку. У практиці Бюро з працевлаштування були випадки виплати компенсацій, що перевищують 100 000 крон.
За словами пані Давидової, трапляється й так, що деякі люди спеціально реєструються як безробітні, щоб отримати компенсацію, хоч вони вже домовилися про іншу роботу.
Люди, які не отримують вихідної допомоги та одразу починають працювати, сприймають компенсацію як несправедливу. І тут їм доводиться самим вимагати вихідну допомогу через суд.
Закон ще має бути схвалений урядом, парламентом та президентом. Він має набути чинності у січні 2024 року.