У українських біженців у Польщі забирають пільги

У багатьох випадках виплати скасовують на прохання самих українців.

У українських біженців у Польщі забирають пільги

Понад 110 тисячам українських біженців, які виїхали до Польщі після початку повномасштабної війни з Росією, вже не виплачують допомогу. У багатьох випадках виплати скасовують на прохання самих українців, пише ukrayina.pl.

Відповідно до законодавства ЄС, біженці з України отримують у Польщі грошову допомогу "Родина 500 плюс" та "Добрий старт". Ці виплати припиняються, якщо людина виїжджає з країни — повертається додому чи прямує в іншу державу,

Речник ZUS Павел Жебровський зазначив, що багато українців вирішують залишити Польщу, тому ZUS у співпраці з Прикордонною службою зберігає за собою право на утримання соціальних виплат. Після перевірки їх відновлюють або ні, якщо людина виїхала з країни на тривалий термін. У багатьох випадках українці самі звертаються до ZUS з проханням зупинити виплати.

"Варто підкреслити один факт, що самі українці також повідомляють в ZUS про те, що виїжджають з Польщі і не хочуть отримувати пільги. Можна сказати, що українські громадяни підходять до цього питання дуже чесно", – зазначив Павел Жебровський.

Однак поляки фіксують і випадки порушень з боку українських біженців. З цієї причини уряд ухвалив поправку до закону про допомогу громадянам України, яка зробить систему жорсткішою, щоб не було сумнівів, що пільги отримують ті, хто має на них право.

Підготовлений Міністерством внутрішніх справ і адміністрації проект чергових змін до Закону про допомогу громадянам України, який у вівторок розглянув уряд, має уточнити та доповнити чинні нормативно-правові акти. Мета – регулювати питання, пов'язані з наданням допомоги біженцям у місцях колективного розміщення, організованих державними органами.

Згідно з пропозицією, з 1 березня 2023 року біженці, які перебуватимуть у Польщі понад 120 днів, повинні будуть покривати 50% своїх витрат. А з 1 травня 2023 року біженці, які перебуватимуть у Польщі 180 днів, охоплюватимуть 75% витрат, але не більше 60 злотих з особи на день.

Цей обов’язок не поширюватиметься на людей з інвалідністю, дітей, осіб пенсійного віку, вагітних жінок, осіб, які виховують дитину віком до 12 місяців, опікунів щонайменше трьох дітей, а також осіб, які перебувають у складному становищі, що не дозволяє їм здійснювати внески. Ситуацію має оцінити воєвода або суб’єкт, який надає допомогу.