- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Українцям у Польщі жити й працювати легше, ніж іншим мігрантам
Але їм заважають кілька труднощів.
78% біженців, які прибули до Польщі після початку повномасштабного вторгнення, вже знайшли роботу. Більшість із них навіть надсилають гроші родині, яка залишилася на Батьківщині. Експерти кажуть: українцям знайти роботу у Польщі легше, ніж іншим іммігрантам. Але не все так гладко, як здається на перший погляд.
Про це пише Rzeczpospolita з посиланням на звіт агентства з працевлаштування EWL та Центру східноєвропейських досліджень Варшавського університету. "Польща має чудову можливість отримати кваліфікованих і підготовлених спеціалістів" – наголошує в інтерв’ю виданню Анджей Коркус, президент EWL.
Він вважає, що польська економіка зацікавлена у тому, щоб ці спеціалісти знайшли роботу відповідно до отриманої раніше кваліфікації. Поки що із цим є проблема. Бо як свідчать результати опитування, хоч більшість респондентів мають вищу освіту (серед біженців майже 70%), лише кожен третій працевлаштований відповідно до своєї кваліфікації.
Звіт також показує, що до мігрантів з різних країн ставляться по-різному. За словами професорки Ізабели Грабовської, координаторки польської частини міжнародних досліджень з Центру досліджень соціальних змін і мобільності Університету Козьмінського, це можна побачити в Польщі на прикладі українців, яким надано ті самі права, які мають польські громадяни, зокрема право на соціальні виплати та консультації з питань кар’єри. Натомість мігранти з Близького Сходу перебувають у зовсім іншій ситуації.
"В одному коридорі сидять українка та афганка з останньої евакуації, але у них різні права. Працівники організації просто мають людську дилему, як ставитися до них рівноправно, оскільки інструменти підтримки не дають їм таких можливостей", — каже Грабовська.
За даними дослідників, 19% мігрантів у Європі живуть на межі бідності, здебільшого це стосується біженців з Азії та Африки — 37%. Одна з причин — ці люди не поспішають шукати роботу.
Тим часом українці на польському ринку праці — активна група. Так було ще задовго до початку повномасштабного вторгнення.
Головна проблема громадян України у Польщі — високі очікування польських роботодавців (так відповіли 37% опитаних) та обмежена мобільність (28%). Більшою мірою ця проблема стосується економічних мігрантів, які приїхали до війни (43% і 28%). Третьою важливою проблемою пошуку роботи з точки зору біженців війни є відсутність пропозиції, яка б відповідала їхнім очікуванням (20%).
Також українці вказують на відсутність доступної інформації про пропозиції роботи, завищену кваліфікацію для цікавих посад та відсутність пропозицій роботи. Ще 4% біженців зізналися, що не стикалися з жодними перешкодами під час пошуку роботи.
Як показує опитування, громадяни України, які проживають у Польщі, – це переважно молодь. Майже половину цього населення (49 відсотків) становлять люди до 36 років. Серед громадян України, які проживають у Польщі, люди непрацездатного віку становлять лише 4 відсотки.
Більша частина громадян України, які проживають у Польщі, мають вищу або незакінчену вищу освіту, а кожен третій – професійно-технічну.
Кожен третій українець у Польщі добре або дуже добре володіє польською (35%). Відсоток людей, які добре знають польську мову, значно вищий серед мігрантів (49%). Серед біженців війни лише 14% декларують добре або дуже добре знання польської мови.