Українки заснували в Кракові освітній простір, що безкоштовно навчає вже понад 100 дітей

На даний момент для відвідувачів школа працює безплатно і готова приймати нових абітурієнтів.

Українки заснували в Кракові освітній простір, що безкоштовно навчає вже понад 100 дітей

Олена Постольник та Олена Колтунович – дніпрянки. Від початку повномасштабного вторгнення росії вони евакуювались у Краків та заснували освітній простір, що вже навчає понад 100 дітей.

Редакція UAinKrakow.pl розповідає історію засновниць та як вони навчають українських дітей.

Школа мрії у Дніпрі

“До 2014 року кожна з нас займалася своєю справою: хтось мав бізнеси, хтось працював психологом, хтось юристом. Але у 2014, коли почалась війна, ми зрозуміли, що маємо діяти, маємо вкласти всі свої знання у дітей, щоб вони змогли створити світ без воєн”, – говорить Олена Постольник.

Олена Постольник та Олена Колтунович

За ніч жінки написали бізнес-план, а на наступний день вже організовували освітні групи. Основою підходів до навчання обрали гуманну педагогіку, коли любов у дитині виховується любов’ю. У школі не було стандартних уроків – це були мультидисциплінарні кількагодинні бесіди, що перетікали з однієї теми в іншу. Наприклад, заняття починалось із математики, а закінчувалося філософією.

“Для нас було важливо дати дітям комплексне уявлення світу, взаємозв’язків у ньому, а не якусь фрагментарну інформацію. Світ єдиний, все в ньому пов’язано, тож для нас зрозуміло, що історію не можна вивчати у відриві від культури, а математику – від філософії”, – пояснює Олена Колтунович.

До 24 лютого жінки керували та викладали у дитячому садочку “Тілі Мілі Дітвора”, центрі позашкільної освіти для дітей “Політ” та культурно-освітньому проєкті Open Academy of Culture. Також мали відкрити у вересні 2022 року початкову школу. 

Черга до проєкту складалася з кількох десятків дітей. Потрапити на навчання було дійсно важко – батьки проходили співбесіди, а діти писали есей. Це було потрібно для того, щоб батьки усвідомлювали, куди буде ходити їхня дитина, та щоб діти були готові до наукового навантаження, яке на них чекало. 

Освітній простір у Кракові

Підхід до  викладання передбачає сконцентрованість та свободу дітей, що стало неможливим в умовах війни. До того ж, обов’язок викладача – брати відповідальність за освіту, але брати відповідальність ще й за життя дітей стало емоційно важко.

Тому засновниці школи евакуювалися до Кракова, де спочатку просто волонтерили, а далі шукали можливостей хоча б частково відновити діяльність.

За більше ніж шість місяців повномасштабної війни обидві Олени проробили велику роботу, адже почали з нуля – без знання іноземних мов та юридичних аспектів, при цьому будучи в статусі опікунів кількох дітей та стресовому стані. 

“Коли нам вдалося завдяки трьом фондам (один з яких SLOT) відкрити простір – ми брали майже всіх дітей. Розуміли, що для багатьох батьків це не завжди питання освіти – іноді треба було просто залишити дитину під кваліфікованим наглядом і піти на роботу. З вересня ми будемо вводити критерії відбору у школу, тому що настав час рухатись далі”, – розповідає Олена Постольник.

У планах засновниць – додати репетиторство в програму навчання, тому що серед українців є велика потреба в мовних курсах для дітей, які з вересня підуть у польські школи. Також Олени планують в майбутньому побудувати сучасний освітній центр з лабораторіями, де діти зможуть якісніше досліджувати світ.

“Головні питання, які ми хочемо побачити в дітях – це “Хто я?”, “Який світ мене оточує?” та “Як мені з ним комунікувати?”. Вони досить недитячі, правда? Але в момент, коли діти вчаться ставити питання і шукати себе, ми можемо їм допомагати”, – пояснює Олена Колтунович.

На шляху до школи мрії у Кракові засновниць найбільше стримує два фактори: пошук фінансування та бюрократичні питання відкриття власного фонду в Польщі. Останні займають значно більше часу, ніж це було в Україні, до того ж у жінок досі є мовний бар’єр. Тож засновниці зараз самі вивчають дві мови – англійську та польську – щоб прискорювати всі процеси в майбутньому. 

На даний момент для відвідувачів школа працює безплатно і готова приймати нових абітурієнтів, але дуже важливо, щоб дитина хотіла навчатись, а батьки розуміли суть підходу та допомагали викладачам у створенні відповідної учбової атмосфери. 

Наразі у школі запрошують на освітні, творчі, комунікаційні заняття для підлітків:

  • весела риторика;
  • неймовірна історія;
  • практична філософія;
  • ігри на комунікацію;
  • вдумливе читання;
  • письмове мовлення;
  • поринання у світ кіно;
  • ігротека.

Підлітки навчаться гарно розмовляти, виявляти емоції, домовлятися та працювати в команді, розвивати образне мислення, вчитися писати власні історії, критично мислити й бути щасливими.

Контакти школи в Кракові: