Українських дітей у Польщі хочуть зобов'язати відвідувати місцеві школи

Діти-біженці мають проблеми з адаптацією, погано вчаться і бояться складати іспит з польської мови.

Українських дітей у Польщі хочуть зобов'язати відвідувати місцеві школи

Звіт Фундації "Центр громадянської освіти", зроблений на основі бази PESEL, показує, що понад половина українських школярів, які залишаються у Польщі, не відвідують місцеві навчальні заклади. Аналіз показав, що з жовтня 2022 року кількість учнів, які відвідують польські школи, не те, що не зросла, а зменшилася на 10 тисяч, пише ukrayina.pl.

Діти-біженці мають проблеми з адаптацією, погано вчаться і бояться складати іспит з польської мови, пише портал. Матура з польської мови також налякала учнів, адже найбільше поменшало дітей у третіх і четвертих класах загальноосвітніх шкіл. За останні шість місяців понад 8 відсотків учнів залишили середню школу. Лише кожен п'ятий підліток з України відвідує навчальний заклад.

Вчителі та педагоги, які розмовляли з Rzeczpospolita, вважають, що контакт з однолітками важливий для розвитку дітей і діти біженців не повинні навчатися лише онлайн.

Президентка фундації "Український освітній центр" Наталія Кравець каже, що навчання у стаціонарній школі та контакт із психологом допомагають дітям із досвідом війни, які під час онлайн-навчання часто або агресивні, або тихі та замкнуті.

Голова Фундації "Центр громадянської освіти"Єнджей Вітковський розповів, чому варто відмовитися від онлайн-навчання, особливо у випадку наймолодших школярів. За його словами, причиною втрати учнями двох років навчання можуть бути відмінності в освітніх програмах.

Онлайн-уроки в українській системі можуть стати альтернативою обов’язковому навчанню, але лише для учнів, які завершують навчання та навчаються в останніх класах. Наймолодших школярів слід залучати до класів, де вони зможуть вивчати польську мову, інтегруватися з однолітками та мати доступ до психологічної підтримки.

Вітковський зазначив, що у вересні для українських дітей розпочнеться п'ятий рік поспіль онлайн-навчання. За словами експерта, зараз українська онлайн-школа Польщі нічого не коштує, але в довгостроковій перспективі країна може "дорого" за неї заплатити, тому що в Польщі буде група до 200 тисяч людей, які закінчили навчання передчасно, не знаючи польської мови.

"Ці люди, ймовірно, не знайдуть роботу, адекватну своїм здібностям, і в результаті будуть маргіналізовані", - попереджає експерт.