- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Великдень у Польщі. Де православні українці можуть освятити паску 16 квітня
У Польщі, куди виїхало 1,5 млн українських біженців, значна частка саме православних.
16 квітня православні християни святкуватимуть Великдень. У Польщі, куди виїхало 1,5 млн українських біженців, значна частка саме православних. Проте, ПЦУ не має своїх парафій за кордоном, адже це заборонено Томосом. То як реалізувати свою духовну потребу?
У жовтні 2022 року ПЦУ ухвалила програму "Місія капеланської допомоги вірним ПЦУ, які внаслідок війни тимчасово перебувають поза межами України".
"Місія передбачає духовну опіку над українцями, які через війну опинилися за кордоном. Ці люди мають потребу в духовному спілкуванні, хочуть брати участь в богослужіннях та причасті", – розповідає отець Василь Рудницький, прес-секретар архиєпископа Рівненського і Острозького Іларіона, якого призначили керівником місії, пише портал vpolshchi.pl.
У рамках місії священники ПЦУ в Польщі служать переважно в католицьких храмах, бо православним священникам з України легше знаходити спільну мову з католиками. "Вони, як справжні співбрати, як християни у такий важкий для нас час йдуть нам назустріч, дозволяють проводити служби у своїх храмах в домовлені години", – сказав отець.
Він додав, що особливо активно розвивається діяльність місіонерів ПЦУ в Познані при Костелі отців-єзуїтів (Kościół ojców jezuitów w Poznaniu) на вул. Шевська, 18 та у Вроцлаві в дерев’яному костелі у Шитницькому парку (Drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena), а також місті Писковіце біля Катовіце. Окрім того, проводилися молебні в Любліні, але немає постійного храму.
"Наразі не проводять служби у Варшаві. Поки йдуть перемовини про приміщення", – зазначив священник. Він порадив слідкувати за новинами у групі у Facebook "Капеланська місія ПЦУ в Польщі". Там подано такий список стаціонарних душпастирств ПЦУ та священства, які перебувають на території Польщі:
- Познань: протоієрей Іван Дзюба, тел. +48 575 498 852 Познань, костел отців-єзуїтів по вул. Шевській, 18.
- Вроцлав: ієрей Анатолій Ревтов, тел. +48 575 095 184
- St. John Nepomucene church in Szczytnicki Park, aleja Dąbska, 51-621 Wrocław.
- Кельци: протоієрей Станіслав Лановський, тел. +48 796 152 960
- вул. Urzędnicza 3. Polsko - Ukraiński dom.
- Варшава: ієрей Сергій Сіренко, тел.+48 727 864 761.
- Люблін: ієрей Олександр Домбровський, тел.+48 889 248 879. .
- Катовіце: ієрей Олег Авраменко, тел.+ 48 791 148 914
- Краків: Ієрей Олег Ярмолюк тел. +48 886 330 886, каплиця в Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu, вул. Grabie 55
Отець Василь каже, що священники часто зголошуються самі. "Це наші священики, які там живуть, або ті, які змушені були тікати через війну, наприклад, з Київщини. Є священики Вселенського патріархату, які у його складі мають парафії. До них теж приходять українці", – говорить отець.
Ситуацію ускладнює те, що ПЦУ не відкриває свої парафії за кордоном, адже це суперечить Томосу.
"Польща – це канонічна територія Польської автокефальної православної церкви. Відкриття будь-яких парафій ПЦУ заборонено. І коли Вселенський патріархат давав Томос, було обумовлено, що автокефалія ПЦУ поширюється тільки на територію України", – зазначив релігієзнавець і викладач Острозької академії Андрій Смирнов.
Він додав, що православна церква визнає всі таїнства католицької церкви. Тому якщо людина освятила паску в костелі, то ніяких застережень немає.
Андрій Смирнов додав, що у всіх великих містах є Польська автокефальна православна церква, але вона займає проросійську позицію. "Богослужіння проводиться церковнослов’янською та російською мовами, не завжди підтримує українців і, зрештою, не визнає автокефалії ПЦУ. Через це вона відлякує людей", – зазначив релігієзнавець.