Як оформити тимчасовий захист у Румунії

Що Румунія пропонує українським біженцям та на яку фінансову допомогу можна розраховувати у цій країні.

Як оформити тимчасовий захист у Румунії

Румунія, як і інші країни Євросоюзу, надає українським біженцям прихисток від російської агресії. Наразі українські біженці становлять 2% від усіх жителів країни. Видання ukrainianinpoland.pl розповідає про те, як отримати тимчасовий захист у Румунії, що Румунія пропонує українським біженцям та на яку фінансову допомогу можна розраховувати у цій країні.

Хто має право отримати тимчасовий захист у Румунії

На тимчасовий захист у Румунії можуть розраховувати такі категорії людей:

  1. Громадяни України, які проживали на території України до 24 лютого та члени їхніх сімей, незалежно від того, коли вони виїхали з території України;
  2. Особи, які не мають українського громадянства, але користувалися міжнародним або еквівалентним національним захистом на території України до 24 лютого 2022 року;
  3. Особи, які не мають українського громадянства, але легально проживали на території України до 24 лютого й можуть підтвердити це документально. Важливо, що для того, щоб скористатися тимчасовим захистом у Румунії, ці люди повинні довести, що вони не можуть повернутися у свою країну на безпечних та тривалих умовах.

До членів сім’ї всіх вищезазначених категорій належать чоловіки та дружини, партнери, з якими ви перебуваєте у стабільних стосунках, діти та інші близькі родичи. Вони також мають право отримати тимчасовий захист у цій країні.

Існують також випадки, коли у наданні тимчасового захисту в Румунії може бути відмовлено. До таких випадків належать:

  • Вчинення особою, яка подається на тимчасовий захист, тяжкого злочину проти миру, людства або воєнного злочину. Сюди належать навіть ті випадки, коли злочин було вчинено до моменту в’їзду в Румунію.
  • Особа, яка подається на тимчасовий захист, винна у діях, що суперечать принципам і цілям Організації Об’єднаних Націй (ООН).
  • Існують вагомі підстави для визнання особи, що подається на тимчасовий захист, небезпечною для Румунії.

Як отримати тимчасовий захист у Румунії

Якщо ви маєте право на отримання тимчасового захисту в Румунії, то у вас буде 90 днів, щоб подати заявку на отримання цього статусу. Для цього вам потрібно звернутися до румунських органів влади. Це може бути прикордонна поліція або Генеральна інспекція з питань імміграції, або Регіональний центр процедур та розміщення шукачів притулку. Дізнатися адреси регіоналих центрів можна за цим посиланням: https://www.romaniaeacasa.ro/en/homepage-en/.

Процес отримання тимчасового захисту в Румунії дещо складніший, ніж у Польщі. Для того, щоб податися на тимчасовий захист, вам потрібно надати такі дані:

  1. Ім’я та прізвище;
  2. Дата народження;
  3. Громадянство;
  4. Стать;
  5. Дані особистості;
  6. Дані про рідних;
  7. Дані про сім’ю;
  8. Адреса у Румунії;

Крім того, вам потрібно пред’явити документи, що підтверджують вашу особу та документи, які підтверджують ваше легальне перебування на території України до 24 лютого. А якщо ви приїхали разом зі членами родини – документи, що підтверджують родинні зв’язки.

Також, одразу на місці вам зроблять фотографію. Ви також додатково підпишите згоду на обробку персональних даних та зробите копії особистих документів. Після успішного проходження всіх етапів ви отримаєте посвідку на проживання в Румунії. На ній буде ваш персональний цифровий код. В середньому може пройти до 30 днів до момента надання статусу тимчасового захисту в Румунії.

Посвідка на проживання в Румунії видається на рік, але існує можливість продовжити її ще на рік. Майте також на увазі, що якщо ви приїхали до Румунії усією сім’єю, то кожен член вашої родини повинен бути присутнім при процедурі реєстрації. В тому числі й діти. Будь-яка особа, яка отримала тимчасовий захист у Румунії, зобов’язана дотримуватися чинного законодавства, в тому числі законодавства про правовий статус іноземців.

Які права мають українські біженці у Румунії

Відповідно до Дерективи Ради Європейського Союзу, українські біженці, які отримали тимчасовий захист в Румунії, мають право на:

  1. Безкоштовне проживання у таборах тимчасового розміщення;
  2. Отримання гуманітарної допомоги;
  3. Працевлаштування на румунському ринку праці;
  4. Діти та студенти – доступ до освіти;
  5. Доступ до безкоштовної медичної допомоги;
  6. Подорожі країнами Європейського Союзу межах 90 днів на 180 днів календарного року.
  7. Соціальну допомогу;
  8. Право на фінансову допомогу;

Ви також можете розраховувати на те, що вас прийме до себе румунська родина. Але в цьому випадку ви маєте знати, що така родина повинна обов’язково повідомити про це румунські органи влади. А якщо ви реєструєтеся на проживання в туристичних закладах, таких, як готелі, ви повинні будете виконати адміністративні формальності в залежності від закладу. Фінансова допомога на оренду житла не передбачена, але особи, які приймають у себе українців, можуть розраховувати на компенсацію. Також, ви маєте право на безкоштовне проживання в хостелах та готелях, оскільки цим установам надається компенсація за поселення українських біженців.

Якщо ви плануєте влаштуватися на роботу в Румунії, то ви маєте право зробити це на підставі посвідки на тимчасове проживання. Отримувати робочу візу та дозвіл на працевлаштування вам не потрібно. Але якщо ви плануєте влаштуватися на роботу у сфері медицини, у вас повинні бути документи, які підтверджують вашу кваліфікацію.

На яку фінансову допомогу можуть розраховувати українці у Румунії

Українці, які обрали Румунію в якості країни для тимчасового захисту, можуть також розраховувати на фінансову допомогу. Серед таких допомог:

  1. Фінансова допомога від ООН. Її розміри становлять 110 євро на дорослого та 120 євро на дитину. Допомога виплачується три місяці. Подати заявку на допомогу від ООН у Румунії можна за цим посиланням: https://enketo.unhcr.org/single/7iuP2pWb.
  2. Щомісячна виплата на дітей з інвалідністю у розмірі 135 євро. Виплати будуть приходити упродовж 6 місяців;
  3. Фінансова допомога від Червоного Хреста. Вона надається тим, хто не отримує допомогу від ООН. Її розміри становлять 110 євро на дорослого та 120 євро на дитину. Так само, як і у випадку з ООН, допомога виплачується 3 місяці. Для того, щоб подати заявку, вам потрібно завантажити додаток IFRC. Це можна зробити на IOS або Google Play.
  4. Фінансова допомога для осіб, які отримали статус біження в Румунії. Її розміри становлять 200 євро на дорослого та 300 євро на дитину.

Тож, в цілому, розміру будь-якої фінансової допомоги повинно вистачити для того, щоб задовольнити базові потреби.