Як орендувати квартиру в Польщі: що для цього потрібно знати?

Як оплачувати комунальні платежі, шукати перевірених власників та скільки доведеться заплатити за житло.

Як орендувати квартиру в Польщі: що для цього потрібно знати?

Українці в Польщі часто орендують житло самостійно. Однак місцеві особливості ринку нерухомості для багатьох залишаються незрозумілими: як оплачувати комунальні платежі, шукати перевірених власників та скільки доведеться заплатити за житло.

Редакція Евакуація.Сity поспілкувалася про це із власницями агентств нерухомості Kubova Home Євгенією Кубовою та Suite Estate Анною Ісай. 

Оренда у Польщі 

Польща одразу почала приймати українців, які рятуються від війни. Через наплив переселенців попит на ринку нерухомості значно перевищив пропозицію, однак поступово ситуація стабілізується. 

У вересні 2022 року польський уряд ухвалив Dodatek mieszkaniowy – cубсидію на житло для тих, хто має труднощі із оплатою помешкання. Отримати субсидію можна, якщо: 

  • дохід однієї людини не має перевищує 2 265 злотих; 
  • для родини – 1 698 злотих на одну людину. 

Завдяки цьому переселенцям вдасться покрити витрати на оренду, комунальні платежі та адміністративні збори. Субсидія не може перевищувати 1 500 злотих або 70% від суми усіх витрат. Зразок заяви шукайте за посиланням. Крім цього потрібно подати: 

  • довідку про оплату житла; 
  • документи на право користування житлом; 
  • довідку про доходи кожного члена родини за останні 3 місяці. 

Допомогу виплачуватимуть кожного 10 числа місяця на рахунок власника помешкання. Він повинен врахувати ці гроші у рахунок оренди. 

Зараз орендувати житло реально, пошуки залежно від потреб людей можуть тривати від одного дня до кількох місяців. Шукати можна самостійно, або скористатися послугами агенції. Другий варіант особливо актуальний для тих, хто не знає польської мови та не може сам перевірити всі документи. 

Без посередників житло пропонують на: 

Зазвичай поляки позитивно налаштовані до українців і радо надають свої апартаменти в оренду. 

"Є люди, які не хочуть віддавати квартиру українцям, але зазвичай вони проти й інших іноземців у Польщі. Крім того, орендар набагато захищеніший  польським законом, ніж орендодавець. Є випадки, коли маму з дітьми не можуть виселити з помешкання, навіть якщо вони не платять за житло", – пояснює власниця агенції нерухомості Kubova Home Євгенія Кубова. 

Через це часто власники квартир пропонують укладати договір у нотаріуса із детально виписаними правами та обов'язками сторін.  При цьому нотаріус може попросити довідку про те, що у орендарів є інше помешкання у Польщі, куди вони можуть переїхати, якщо не платитимуть. 

Однак переселенцям переживати через це не варто: багато агенцій мають базу місцевих, які можуть допомогти оформити документи. Шаблони різних договорів стосовно нерухомості можна переглянути тут

Варто уважно ставитися до того, хто пропонує вам помешкання. Тож не бійтеся запитати про: 

  • документи на право власності; 
  • договір-купівлі продажу; 
  • домові книги; 
  • договір дарування;
  • інші документи, які мають реєстр нерухомості чи земельної ділянки. 

Оригінальність таких документів потрібно додатково перевірити завдяки онлайн сервісам, наприклад реєстром іпотек та земельних ділянок

Якщо власниками квартири є двоє людей, наприклад, подружжя, то краще погоджувати всі нюанси із обома. 

Як виплачувати комунальні послуги у Польщі

Часто для українців є незвичним те, як вираховують комунальні платежі у Польщі. Є так званий czynsz zaliczka – аналог плати за утримання будинку в Україні. 

У нього включають платіж за всі послуги, які держава надає мешканцям будинків:  

  • прибирання прибудинкової території; 
  • обслуговування ліфту; 
  • прибирання спільної території; 
  • та інше, залежно від конкретного будинку та його облаштування. 

Водночас до czynsz zaliczka наперед враховується 2-3 кубометри води та середня плата за опалення. Однак якщо родина використає більше, ніж передбачено, то змушена буде заплатити. Платіж за додаткові кубометри надходить раз на пів року чи рік, залежно від міста. 

Окремо мешканці будинку щомісяця платять за світло, газ, інтернет, інші вигоди дому.

Часто всі додаткові оплати вже включені у вартість оренди, однак буває що власник може розділити платежі і попросити орендаря сплачувати певні частини самостійно.

Як знайти перевіреного власника

"Кастингів" на роль орендаря у Польщі, на відміну від Німеччини чи Португалії, не влаштовують. Однак орендодавець може обирати того, хто із претендентів на квартиру сподобається йому найбільше, адже зацікавлений віддати житло за найкращими умовами. 

Тож отримати квартиру може й не той, хто зателефонував чи прийшов на огляд першим, а хто справив на власника найкраще враження. Коли всі етапи погоджено, варто підписати із власником акт прийому-передачі квартири.

Водночас варто остерігатися оголошень: 

  • які пропонують оглянути житло за певну плату; 
  • містять значно меншу від ринкової ціну на помешкання. 

Ціна на оренду коливається від 1 347 злотих у Руді Шльонській до 5 тисяч злотих у Варшаві за однокімнатне помешкання.