- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як підвищити свої шанси влаштуватися на роботу в Німеччині
Практичні поради від експерта.
“У Німеччині ти можеш стати, ким хочеш. Тут дуже багато можливостей, особливо для українців”, – наголошує кар’єрний консультант, профорієнтолог і сертифікований коуч Марія Плотнікова. І додає: в її професійній практиці не було жодної людини, яка би хотіла працювати та не знайшла роботу.
Марія Плотнікова – харків’янка, переїхала до Франкфурта здобувати освіту понад 15 років тому. Останні 5 років вона працює в сфері кар’єрного консультування. Після початку повномасштабної війни в Україні Марія долучилася до профорієнтаційного проєкту від міста Франкфурта та допомагала із пошуком роботи своїм співвітчизникам, які отримали захист у Німеччині. Що експертка радить українцям, які готові вийти на німецький ринок праці, але не знають, із чого почати? Про це пише amalfrankfurt.de.
Коректно складені документи – половина успіху
Пошук роботи в Німеччині починається з підготовки спеціального пакета документів – Bewerbungsunterlagen. Він складається з трьох компонентів:
Lebenslauf (резюме або CV), тобто стисла біографія з переліком набутих кваліфікацій та попередніх місць роботи;
Anschreiben (супроводжуючий або мотиваційний лист). Це розширена розповідь про ваш професійний досвід та обґрунтування, чому ви хочете працювати в цій фірмі і чому роботодавець має обрати саме вас;
Zeugnisse (професійні досягнення) – дипломи, сертифікати, характеристики або рекомендації з попередніх місць роботи і т. д.
“Дуже важливо докладати Anschreiben, хоча українці й не звикли до цього. Для кожної вакансії треба писати новий мотиваційний лист, враховуючи специфіку та вимоги конкретної фірми. У листі слід обґрунтувати, чому ви підходите на цю позицію, проілюструвати, який у вас для цього досвід, підкреслити свою мотивацію. Розповсюджена помилка – люди пишуть про те, що вони шукають, а треба писати про те, що потрібно роботодавцю“, – наголошує Марія Плотнікова.
Вона радить, якщо це можливо, отримати у своїх колишніх роботодавців в Україні характеристику або будь-який інший документ, що підтвердить, де і на якій посаді ви працювали, які обов’язки виконували.
“Я розумію, що люди бігли від війни, а не на заробітки, було не до документів. Однак у моїй практиці не раз були випадки, коли німецькі роботодавці просили українців надати Zeugnisse. Справа в тому, що в Німеччині немає трудових книжок, тому підтвердженням професійних компетенцій є саме Arbeitszeugnis”, – пояснює кар’єрний консультант.
У резюме та супроводжуючому листі не має бути орфографічних чи граматичних помилок, тому варто попросити перевірити документи когось, хто добре знає німецьку, наприклад, вчителя з мовних курсів. Готові документи треба відправляти на мейл роботодавця у форматі pdf одним пакетом.
“Без сторонньої допомоги досить непросто підготувати ці документи. Можна звернутися у Jobcenter та попросити Gutschein, тобто ваучер, на індивідуальну роботу з джобкоучем (Jobcoach). Тоді ви отримаєте професійний супровід і допомогу при пошуку роботи. Однак такий запит потрібно добре обґрунтувати”, – каже експертка.
Не забудьте про фото
Марія Плотнікова наголошує: готуючи резюме, обов’язково треба подбати про гарне фото. Це має бути професійна світлина, зроблена в фотостудії. Гроші на оплату цієї послуги можна попросити в Jobcenter. Як правило, там не відмовляють, зазначає Марія.
“Це не має бути фото як на документи. Потрібна “жива” світлина, щоб на ній ви справляли враження людини відкритої, доброзичливої, комунікативної. Бажано, щоб одяг був класичний. Світла сорочка завжди виглядає добре. Для жінок – максимально нейтральний, натуральний макіяж. У Німеччині оцінюють не зовнішність, а те, яке враження справляє людина”, – пояснює кар’єрний консультант.
Де шукати роботу
У Німеччині десятки онлайн-платформ і мобільних застосунків для пошуку роботи. Найпопулярніші з них – stepstone.de, indeed.de, monster.de та інші. Всіма ними можна користуватися. Марія Плотнікова рекомендує також створити сторінку в одній з професійних соцмереж типу LinkedIn та XING, якщо вас там ще немає.
“Потрібно підключити всі можливі канали пошуку роботи. Навіть оголошення у групі в соцмережі заслуговує на увагу, якщо ви знаєте, що цій інформації можна довіряти. Є сенс розпитувати знайомих – може спрацювати сарафанне радіо. Багато вакансій, які більше ніде не представлені, можна знайти на порталі пошуку роботи від Arbeitsagentur. Також раджу ходити на ярмарки вакансій, профорієнтаційні заходи – там можна безпосередньо познайомитися з потенційними роботодавцями”, – каже Марія.
Ще один варіант – скласти перелік фірм чи організацій, у яких би ви хотіли працювати, та надіслати їм заявки на роботу. У Німеччині це називається Initiativbewerbung.
“Я консультувала жінку з Одеси, економіста за професією, із середнім рівнем англійської мови. І вона застосувала саме цю тактику – розіслала свої документи до різних університетів Франкфурта. Зрештою в один із них її запросили на роботу”, – розповідає Марія Плотнікова.
Мовний бар’єр
Якщо людина претендує на кваліфіковану роботу, то має опанувати німецьку хоча б на рівні B1-B2, зазначає кар’єрний консультант. Вочевидь, українці це усвідомлюють: багато хто зараз активно вивчає мову, щоб мати кращі перспективи на німецькому ринку праці. Тільки у 2022 році, за даними Федерального відомства справах міграції та біженців (BAMF), участь в інтеграційних курсах взяли понад 200 тис. громадян України.
“Якщо є рівень В1, ви вже можете починати подавати заявки на роботу. Власне, я рекомендую швидше виходити працювати: так швидше йде вивчення мови, швидше інтегрується людина в робочі процесі. Це нові знайомства, більше впевненості в собі. І ти для роботодавця цікавіший, коли в тебе є якась робота, ніж коли ти безробітний. Маю на увазі, що змінити роботу на ту, що більше відповідає вашим очікуванням, легше, ніж знайти з нуля”, – пояснює Марія Плотнікова.
Чимало її клієнтів обирають компромісний варіант: працювати неповний день і паралельно вчити мову.
Підготовка до співбесіди
Як і у випадку з фотографією для резюме, важливо подбати про свій зовнішній вигляд. Основне правило: він має бути охайним, доглянутим. Одяг – краще класичний, для жінок – мінімум косметики та прикрас.
“Раджу завжди готуватися до співбесіди: знати, куди ви йдете, чим займається фірма, скільки в ній працівників, яка її культура та філософія, що важливо для вакансії, на яку ви претендуєте. А ще бажано ставити питання – так ви демонструєте свій щирий інтерес. І рекомендую приймати кожну співбесіду як досвід. Після другої, третьої, сьомої співбесіди ви будете знати, як себе поводити, про що говорити, як відповідати на ті чи інші питання. І зрештою ви знайдете своє робоче місце”, – зазначає кар’єрний консультант.
Є мотивація – є результат
“Серед тих, кого я консультувала, була вчителька української мови та літератури з Ірпеня. Вона дуже хотіла працювати, дуже! І зрештою вона досить швидко знайшла роботу: спочатку з українськими дітьми, а пізніше перейшла до німецької школи. Для мене це живий приклад, що для мотивованої людини немає нездоланних перешкод. Тому моя порада – не боятися та діяти! Можливо, ваша перша робота в Німеччині не буде роботою мрії, але вона може стати кроком до неї”, – наголошує Марія Плотнікова.