- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як у Франції оформити дитину в дитячий садок чи школу
У Франції діти вчаться з трьох років. Школа є обов'язковою для дітей віком від 6 до 16 років.
Багато українців втікають від війни разом з дітьми. Після поселення, та оформлення найважливіших документів для життя у Франції, для багатьох батьків встає питання – чи варто оформлювати своє чадо до місцевих садочків та школи? Школи є звичайно різні, як і в Україні все залежить від педагогічного колективу, проте боятися точно не варто, всі вчителі французи привітні та не виснажені, тому вони уважні та привітні з дітьми.
У Франції діти вчаться з трьох років. Школа є обов'язковою для дітей віком від 6 до 16 років. Державна школа є безкоштовною. До шкіл приймаються і діти, які не говорять французькою. Є й приватні школи, але вони платні.
Якщо у вас є діти, ви повинні записати їх до школи. Процедура запису у певний навчальний заклад варіюється в залежності від віку дітей:
- з 3 до 5 років діти відвідують дитячий садок,
- з 6 до 10 років — початкову школу (або молодшу школу),
- з 11 до 14 років — коледж (або середню школу),
- з 15 до 18 років — ліцей чи інші заклади, залежно від рівня освітнього рівня.
Для дітей, які прибули із-за кордону, проводиться тест для визначення рівня шкільної освіти та рівня володіння французькою мовою. Це допомагає визначити, в який клас має ходити дитина. Якщо дитина недостатньо добре говорить або пише французькою, вона спочатку піде у спеціальний клас для вивчення французької мови.
Діти вчаться в школі цілий день, з понеділка по п'ятницю, іноді в суботу до полудня. Розклад у різних школах різний. У коледжі та ліцеї розклад може змінюватись щодня. У дитячому садку та початковій школі вони фіксовані. У суботу після обіду та у неділю школа ніколи не працює. У деяких школах по середах заняття не проводяться.
Навчальний рік організований за триместрами. Перший триместр закінчується у грудні, другий триместр закінчується у березні, а третій триместр закінчується у червні. Наприкінці кожного триместру «навчальна рада», що складається з учителів, збирається для оцінювання учнів. Потім батьки дізнаються про результати навчання своїх дітей: вони отримують табель за триместр « bulletin trimestriel », а для молодших класів — шкільний табель « livret scolaire ».
Діти можуть обідати у школі чи вдома. Якщо діти обідають у школі, їм надається харчування у їдальні («напів-пансіон»).
У дитячому садку та початковій школі є можливість приводити дітей раніше та забирати їх після занять. Це може бути корисним для батьків, які працюють з самого ранку чи допізна. У цей час дітям може бути запропоновано різні заходи.
Догляд за дітьми з позакласними заходами також здійснюється по середам, коли немає уроків, та під час більшої частини «шкільних канікул».
Їдальня та групи продовженого дня до або після занять не є обов'язковими. За них стягується плата. Ціна залежить від доходів батьків. Це називається «позакласні заняття». Ці заходи вимагають додаткової реєстрації, як правило у мерії.
Щоб записати дитину дошкільного, молодшого шкільного віку у дитячий садок, початкову школу необхідно спочатку звернутися до мерії, а потім до дитячого садка чи школи.
Реєстрація має бути зроблена до червня, щоб дитина змогла почати відвідувати садок у вересні. Ви повинні звернутися до мерії, щоб дізнатися більше.
Однак, дітей можна записати і протягом навчального року, до дитячого садочку за умови, що дитина досягла необхідного трирічного віку.
Документи, які потрібно мати для запису до дитячого садочку або школи в мерії:
- документи що засвідчують вашу особу
- посвідка на тимчасове проживання батьків / « carte de séjour des parents », копія свідоцтва про народження / « copie d'extrait d'acte de naissance » або паспорт дитини
- документ, що підтверджує місце проживання / « justificatif de domicile » (наприклад: рахунок за електроенергію або договір оренди, або довідка місця проживання)
- тільки для школи вам буде потрібен документ, що підтверджує, що дитина отримала обов'язкові вакцини: це вакцини проти дифтерії, правця та поліомієліту, які можна зробити, звернувшись до сімейного лікаря.
Процедура запису до коледжу (середня школа) та ліцею (старша школа ) відрізняється.
Щоб записати дитину до коледжу чи ліцею, необхідно спочатку провести оцінку його академічного рівня. Для цього ви повинні звернутися до організації, яка називається CASNAV (Академічний центр шкільної освіти). Щоб знайти CASNAV у вашому місті, ви можете звернутися до «Довідника CASNAV», доступного за посиланням.
У CASNAV вашій дитині призначать зустріч із «консультантом з профорієнтації». Консультант проаналізує пройдену програму шкільного навчання дитини і також організуює оцінку академічного рівня вашої дитини.
Після цієї зустрічі ви будете проінформовані про рішення щодо зарахування вашої дитину до коледжу або ліцею. Це може бути звичайний клас (з французькими учнями, іноді молодшого віку) або адаптований клас (наприклад, якщо ваша дитина отримала недостатній рівень освіти в країні походження, або якщо вона не говорить французькою).
Потім вам слід зв'язатися з коледжем або ліцеєм, до якого буде зараховано вашу дитину. У коледжі чи ліцеї вам розкажуть, які документи потрібні для реєстрації.
Якщо ваша дитина не знає французької мови, таких учнів (аллафони – учні які розмовляють відмінною від французької мови) зазвичай направляють у спеціальні класи для вивчення французької мови, які називаються UPE2A (освітній підрозділ для новоприбулих аллофонних учнів). У цьому класі учень інтенсивно вивчає французьку мову та поступово переходить до інших предметів. Цей період триває 1 рік.
Якщо вашій дитині від 12 до 17 років та її рідна мова не французька, вона може отримати диплом про знання французької мови. Це офіційний диплом, що визнається всьому світі. Він адаптований до віку дитини.
Навчання у коледжі триває 4 роки. Класи нумеруються від 6-го до 3-го (учні починають у 6-му класі та закінчують у 3-му). У 6-му класі учні вибирають іноземну мову серед тих, які пропонує коледж (найчастіше англійська, але це може бути також іспанська, німецька, португальська або італійська).
Навчання у ліцеї триває 3 роки. Класи називаються другий («seconde»), перший («première») та останній (« terminale »). У першому та останньому класах студенти складають іспит, який називається бакалаврат («bac»). Складання цього іспиту необхідне для здобуття вищої освіти.
На початку навчального року учні одержують розклад на тиждень. Кожен предмет викладає окремий вчитель. Основні предмети – математика, французька мова, історія, географія, природничі науки, спорт, музика, мистецтво, суспільствознавство та іноземні мови.
Кожен вчитель пояснює, як оцінюватиметься успішність учня з його/її предмету: наприклад, за допомогою письмових іспитів у класі, домашніх завдань чи усних опитувань у класі.