Як у Польщі отримати фінансову допомогу на оренду або утримання житла

Для отримання фінансової допомоги мешканці житла мають довести свою малозабезпеченість та неплатоспроможність. 

Як у Польщі отримати фінансову допомогу на оренду або утримання житла

Українці, які тут мешкають у Польщі, можуть скористатися спеціальною програмою фінансової підтримки і оформити грошову виплату від органів місцевого самоврядування, що має на меті покрити видатки малозабезпечених людей на оренду або утримання житла - Dodatek mieszkaniowy.

Скористатись цим видом виплат можуть такі категорії населення: орендарі та суборендарі житла; особи, які мають кооперативне право на житло, в якому проживають; особи, які мають право власності на будинки, в яких проживають; власники самостійних житлових приміщень; особи, які мають будь-яке право власності на дане житло та покривають рахунки на це житло; особи без правового статусу, які проживають у квартирі, чекають на зміну помешкання або соціальну оренду.

Скористатись субсидією можуть також українці, які приїхали в Польщу. Для отримання фінансової допомоги мешканці житла мають довести свою малозабезпеченість та неплатоспроможність. Так, ваш середньомісячний дохід за 3 місяці до подання заяви дорівнює або нижчий за 1550,24 злотих на особу в домогосподарстві (тобто 30% середньої зарплати в національній економіці). Якщо ваш дохід вищий – ви отримаєте субсидію, але зменшену на суму надлишку.

Умовами для отримання субсидії є те, що ви проживаєте у квартирі на законних підставах, наприклад, на основі договору оренди на житло та те, що житло відповідає критеріям, передбаченим законом для виплати субсидії. Зокрема, площа вашої квартири або будинку дорівнює або менше 71,5 кв.м. Якщо площа квартири або будинку більша, але не перевищує 82,5 кв.м. - ви отримаєте пільгу на житло за умови, що площа всіх кімнат і кухні становить менше 60% корисної площі квартира або будинок.

Також необхідно зібрати та підготувати наступні документи:

  • заяву на отримання житлової субсидії. Якщо ви проживаєте в квартирі, вашу заяву повинен підтвердити менеджер будинку або хтось інший, кому ви платите орендну плату. Зразок заяви можна знайти тут.
  • документ, виданий управителем житла або уповноваженою особою з питань збору плати за житло, що підтверджує розмір плати за житло (з розбивкою по складових, у пункті 9 необхідно вказати витрати за місяць, що передує даті подання квитанції).
  • декларацію про доходи за останні 3 місяці, що передують даті подання заяви.
  • документи, на підставі яких було складено декларацію про доходи, що підтверджують розмір доходів усіх мешканців приміщення за три повних календарних місяці, що передують даті подання заяви. Серед них: пенсії/пенсійні ваучери за віком або довідка з Установ соціального страхування; у разі отримання аліментів - рішення суду (у присудженому розмірі) або довідка судового виконавця (у разі одержання аліментів у меншому розмірі від призначеного або отримання виплат з аліментного фонду) або заява (у випадку добровільного отримання аліментів); учням/студентам – довідка зі школи чи університету про розмір стипендії чи пільги на навчання; довідка про розмір доходу, отриманого від підприємницької діяльності; довідка про площу земельної ділянки в перерахунку на гектари або рішення про нарахування податку на сільськогосподарське майно; якщо в приміщенні проживає інвалід, який пересувається на візку, необхідно надати довідку про інвалідність та документ, що підтверджує використання людиною візку (наприклад, медичну довідку). 
  • Якщо в приміщенні проживає інвалід, інвалідність якого вимагає проживання в окремій кімнаті, необхідно надати листок непрацездатності, в якому оформлено вимогу про проживання в окремій кімнаті.

Важливо також звернути увагу, що працівник центру може також вимагати надання інших документів, необхідних для розгляду справи. Оригінали документів повинні бути пред'явлені працівнику при подачі заяви.

Деталі і зразки бланків можна переглянути тут.

Щоб отримати виплату, потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування, на території якого знаходиться житло, у якому ви проживаєте та зібрати пакет документів. Документи можна самому доставити до відповідної установи, а можна відправити поштою.

Розмір допомоги розрахує для вас посадова особа вашого муніципалітету. Загалом, розмір допомоги залежить від: доходу і кількості осіб у домогосподарстві, суми витрат на утримання квартири, орендної ставки в житловому фонді комуни. Витрати на утримання квартири включають, наприклад: орендну плату, витрати, пов'язані з експлуатаційними витратами, аванси на витрати на управління спільним майном, плата за теплову енергію, воду, вивіз сміття. У рамках субсидії виплачується сума не вище 1500 злотих і не більше 70% від суми витрат. Якщо у квартирі чи будинку немає центрального опалення, гарячої води чи зовнішнього газу – можна також отримати одноразову допомогу на придбання палива.

Термін отримання рішення про призначення доплати - протягом 30 днів з моменту подання заяви. При позитивному рішенні доплата буде здійснюватись протягом 6 місяців, до 10 числа кожного місяця.