Як українцям одружитися в Словаччині

Відповіді на всі питання, що можуть виникнути у закоханих під час офіційного оформлення стосунків.

Як українцям одружитися в Словаччині

Реєстрація шлюбу за кордоном може стати неабияким стресом, адже передбачає тяганину з документами, довгі терміни очікування та вивчення законів іноземної держави.

Тому допомагаємо вам розібратися у цій темі, відповідаючи на головні питання щодо шлюбу у Словаччині.

Чи можуть українці одружитися в Словаччині?

Українці мають можливість зареєструвати шлюб у Словацькій Республіці за законодавством цієї країни у місцевих відділеннях РАЦС (Matričný úrad). Укладений таким чином шлюб визнається у Словаччині та в Україні. Одружитися можуть як два іноземці, так і українець або українка з громадянином чи громадянкою Словаччини.

Можна одружитися у консульстві України?

Ні. Україна та Словаччина ратифікували угоду про взаємне визнання документів про сімейний стан на території іншої країни, тому укласти шлюб можливо лише у словацькому РАЦСі (Matričný úrad). Одружитися в посольстві можна в тих країнах, які не підписали з Україною дану угоду.

Які кроки необхідно зробити громадянину України для реєстрації шлюбу у Словаччині?

 • Звернутися до консульства України за попереднім записом, щоб отримати довідку про відсутність перешкод для укладення шлюбу. Цю ж довідку можна отримати в Україні;
 • Перекласти довідку словацькою з апостилем;
 • Звернутися до органу реєстрації цивільних станів за місцем проживання у Словаччині, надати документи, заповнити форму заяви, вибрати дату та місце розпису, сплатити вартість послуги;
 • Розписатися та отримати посвідчення про шлюб (Sobášny list);
 • Для реєстрації в Україні, перекласти отриманий документ українською з апостилем та надати його в консульство.

Які документи необхідно надати в консульство України, щоб отримати довідку про відсутність перешкод для укладання шлюбу?

 • Закордонний паспорт + копія;
 • Копія внутрішнього паспорта;
 • У разі наявності, дозвіл на проживання в Словаччині (Prechodný/Trvalý pobyt).

Які документи знадобляться у словацькому РАЦСі?

 • Закордонний паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
 • Свідоцтво про народження;
 • Документи, пов’язані з закінченням минулого шлюбу (свідоцтво про смерть партнера, розірвання шлюбу тощо);
 • Довідка про відсутність перешкод для укладення шлюбу;
 • Дозвіл на проживання в Словаччині, якщо такий є (Prechodný/Trvalý pobyt);
 • Документ, що підтверджує постійне місце проживання (наприклад, витяг про місце проживання громадянина України).

Всі документи мають бути перекладені словацькою мовою та нотаріально завірені. Деякі документи, наприклад, підтвердження місця проживання в Україні, можуть не вимагати, якщо заздалегідь запросити таку пільгу і запит буде прийнято урядом.

Де і як можна розписатися?

Найпростіший спосіб зареєструвати шлюб - розпис у будівлі РАЦС (Matričný úrad) у встановлену дату. Розпис у церкві, поєднаний з вінчанням - ще один популярний варіант. Також можна домовитися про виїзний розпис. Це індивідуальна, платна послуга. Представники уряду приїдуть за встановленою адресою та укладуть ваш шлюб.

Чи має обряд проходити за місцем проживання у Словаччині?

Ні. Українці з дозволом на тимчасове проживання не прив’язані до конкретного відділу РАЦС. Словаки ж і ті, хто мають постійне місце проживання в Словаччині, до нещодавна мали обов'язок надати дозвіл з уряду за місцем проживання у разі одруження в іншому місці. Наразі це обмеження знято. 

Як обвінчатися та розписатися у церкві?

За словацьким законодавством церковне вінчання визнається як реєстрація шлюбу. Для оформлення документів таким чином, необхідно надати уряду інформацію про релігійну організацію, адресу, де буде відбуватися обряд, та контакти священнослужителя. Документ передається вказаному священнику чи пастору, який особисто відносить його на уряд після підписання під час вінчання.

Чи потрібні свідки для укладення шлюбу?

Так, для укладення шлюбу потрібні два свідки, які можуть бути як громадянами Словаччини, так і іноземцями.

Як легалізувати такий шлюб в Україні?

Щоб підтвердити новий стан в Україні, необхідно надати у Консульство перекладене та нотаріально завірене свідоцтво про шлюб, яке ви отримаєте у словацькому РАЦС.

Чи змінюється прізвище жінки після весілля?

При поданні заяви на реєстрацію шлюбу можна вирішити, чи хоче наречена змінити прізвище на прізвище чоловіка або залишити своє. Причому, стандартно до нового прізвища додається закінчення "-ová". Тож, якщо ви не хочете додавати це словацьке закінчення, про це треба вказати у заяві та виписати, яке саме прізвище ви берете. Прізвище буде змінено у словацькій державній базі даних, але це не вплине на документи, адже вони оформляються згідно з прізвищем в українському паспорті. Щоб змінити прізвище в Україні, необхідно звернутися до консульства та оформити новий паспорт громадянина України та закордонний паспорт.

Наречена також має можливість обрати подвійне прізвище: своє та чоловіка. А от для чоловіків така можливість поки що лише розглядається у якості нового законопроекту, який також передбачає для наречених можливість мати одне спільне прізвище без словацького закінчення “-ova”, навіть коли наречена має словацьку національність.

Скільки коштує реєстрація шлюбу у Словаччині?

Консульський збір за довідку про відсутність перешкод для укладення шлюбу становить €18 на особу. Переклад документів на словацьку мову державним перекладачем коштує в середньому близько €20 за сторінку. Тобто переклад довідки, прописки та свідоцтва про народження коштуватиме близько €60 на особу. Так само, при необхідності визнання шлюбу в Україні, доведеться заплатити за переклад свідоцтва шлюбу українською.

Ціни на послуги РАЦС Словаччини (Matričný úrad):

 • Укладення шлюбу між громадянином Словаччини та іноземцем: €100
 • Укладення шлюбу між іноземцями: €280

Ці збори стосуються обох наречених разом і платяться одноразово, а не за кожну особу.