- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як українцям оформити тимчасовий захист в Німеччині: в’їзд та перші кроки
Детальна інструкція щодо первинних реєстраційних процедур, а також процесу оформлення дозволу на перебування на підставі §24.
Від початку повномасштабної російської агресії в Україні мільйони українців виїхали за кордон у пошуках тимчасового прихистку. Сотні тисяч військових мігрантів із України обрали для себе місцем перебування Німеччину. І цей потік біженців не припиняється, незважаючи на те, що багато німецьких земель вже заявили про те, що не мають можливості приймати нових мігрантів. Тож для тих, хто тільки приїхав до Німеччини або ще планує еміграцію, ukrainianingermany.de пропонує детальну інструкцію щодо в’їзду до країни, первинних реєстраційних процедур, а також процесу оформлення дозволу на перебування на підставі §24 (статусу тимчасового захисту).
Хто має право на отримання тимчасового захисту в Німеччині?
На отримання статусу тимчасового захисту в Німеччини через повномасштабну російську агресію в Україні мають право всі особи, які проживали на українській території на момент початку війни 24.02.2022 р.:
- громадяни України та члени їхніх родин;
- особи без громадянства;
- громадяни третіх країн, які перебували на території Україні на підставі безстрокового перебування або короткострокової посідки, але не мають можливості безпечно повернутися на батьківщину.
Які документи потрібні українським біженцям для в’їзду до Німеччини?
Громадяни України, які 24 лютого 2022 р. перебували в країні (або на той момент тимчасово перебували поза межами держави, але місцем їхнього постійного проживання є Україна), сьогодні мають право в’їхати до Німеччини без візи, і навіть без біометричного паспорту, і перебувати на території ФРН. Аналогічну можливість мають й громадяни третіх країн, які на момент початку повномасштабної російської агресії перебували в Україні – вони так само мають право на безвізовий в’їзд до Німеччини. Наразі ці положення залишаються чинними до 4 березня 2024 р.
Зверніть увагу, українські біженці, які вперше в’їжджають до країни, мають можливість перебувати без посвідки на проживання протягом 90 днів. Тобто щонайдовше українці зможуть залишатися без посвідки на території Німеччини до 2 червня 2024 р. (стосується тих, хто заїде в березні 2024 р. в кінцевий термін).
Куди українцям їхати в Німеччині?
Приїхати до Німеччини сьогодні можливо автобусом або потягом чи літаком. Або власним автомобілем, який потім потрібно буде зареєструвати відповідним чином у Німеччині. Тож куди їхати далі, перетнувши кордон із Німеччиною?
Варіант 1. Рідні або друзі в Німеччині
Якщо в Німеччині ви маєте рідних чи друзів, які можуть вас не просто приютити на декілька днів, але прописати, варто їхати саме до них. Тим не менш, для того, щоб прописати когось, вони мають або бути власниками квартири, або домовитися зі своїм орендодавцем (він має погодитися укласти з вами додатковий контракт на оренду й надати письмовий дозвіл). Також, прямуючи до рідних у місто, яке вже офіційно не приймає біженців, ще до виїзду варто уточнити в муніципальній службі, чи зможете ви там отримати посвідку на проживання за 24 параграфом.
Отже, якщо у вас є можливість тимчасово зареєструватися у рідних/друзів, ви маєте піти до Anmeldeamt/ Bürgeramt та оформитися там. У деяких регіонах (наприклад, у Франкфурті, Берліні, Мюнхені) документи можна надіслати електронною поштою та не приходити особисто.
Варіант 2. Житло, яке ви знайшли самостійно в Німеччині
Оминути табір для біженців ви можете також, якщо самостійно знайдете квартиру з пропискою у місті, яке приймає біженців (виконання обох умов обов’язкове!). Як ви можете дізнатися, чи прийме вас певне місто? На жаль, немає такої актуальної інформаційної бази, де б ці дані були у вільному доступі. Адже ситуація змінюється занадто швидко. Тож єдиний реальний, хоча й непростий варіант отримати інформацію щодо відкритості певного міста – письмово (через емейл) або за телефоном звернутися до муніципальної міграційної служби (Ausländerbehörde) населеного пункту, який вас цікавить. При цьому варто мати на увазі, що за телефоном буває дуже важко додзвонитися, а на емейл можна довго чекати відповіді. Зверніть увагу, що ми регулярно оновлюємо інформацію щодо федеральних земель, які приймають біженців.
Варіант 2. Табір для біженців у Німеччині
Якщо можливості прописатися у близьких немає й вирішити питання з житлом самостійно вам не вдається, варто одразу налаштовуватися на табір первинного прийому. Адже без прописки ви не зможете оформити необхідні документи та допомогу. У таборі первинного прийому біженців ви зможете отримати їжу та відпочити (переночувати), і звідти вас направлять у пункт призначення, де вас готові прийняти. Саме в пункті первинного прийому, серед іншого, ви отримаєте безплатний квиток на потяг для наступного пункту призначення.
Куди звертатися українцям з проханням про статус шукача притулку в Німеччині?
Вийшовши на вокзалі в Німеччині, ви можете звернутися до волонтерів, які зазвичай присутні на станціях великих міст, чи до поліції або самостійно дібратися до найближчого Erstaufnahmestelle (табору первинного прийому). Звернутися з проханням про надання притулку в Німеччині також можна до компетентних офіційних органів, до яких відносяться:
- прикордонна влада (Grenzbehörde);
- поліція;
- відомство у справах іноземців (Ausländerbehörde);
- центр прибуття (Ankunftszentrum);
- центр первинного прийому претендентів на притулок (Erstaufnahmeeinrichtung).
Якщо ви ще не в центрі первинного прийому, вам можуть допомогти туди добратися. Хоча не виключений й варіант, що вам просто наддадуть спеціальний документ Anlaufbescheinigung і квиток, а їхати до центру прийому біженців доведеться самостійно.
Реєстрація претендентів на притулок в Німеччині в центрі первинного прийому
Варто мати на увазі, що перша реєстрація, розподіл, реєстрація за місцем проживання й подання заяви на отримання дозволу на перебування – це незалежні одна від одної процедури. Деколи їхнє оформлення може проходити одночасно, але це залежить від організації в конкретній громаді. Тож уточнювати подробиці варто вже на місці.
У центрі первинного прийому шукачів притулку (Erstaufnahmeeinrichtung) вас зареєструють (процедура також включає фотографування та зняття відбитків пальців). Після первинної реєстрації ви отримуєте свідоцтво претендента на притулок (Ankunftsnachweis). Документ є тимчасовим посвідченням особи та підтверджує ваше право перебувати певний час на території країни. Зверніть увагу, що цього документу недостатньо для того, аби далі подаватися на захист та соціальні виплати.
Тим не менш, у центрі первинного прийому (таборі для біженців) ви отримаєте харчування, за необхідності одяг і взуття, предмети особистої гігієни, і навіть кишенькові гроші (їх можна витратити, наприклад, на SIM-карту або на квиток на громадський транспорт). Також тут ви матимете та дах над головою до тих пір, доки для вас знайдуть комфортніше місце (наприклад, у гуртожитку Heim)в якійсь землі, де ще є можливість розміщення та яка ще приймає українців. Місце розподілу може виявитися за декілька сотень кілометрів від табору, де ви знаходитеся. І саме там буде відбуватися постійна реєстрація, так звана прописка, на підставі якої ви будете поставлені на облік у Jobcenter, а також отримуватимете соціальні виплати.
Розподіл біженців у Німеччині та Wohnsitzauflage
Зверніть увагу, що саме з моменту розподілу, коли у вас тільки взяли документи для оформлення реєстрації (прописки), набуває чинності закон про прив’язку до місця – Wohnsitzauflage. І з цього моменту ви вже не можете вільно переїжджати по території Німеччини без дозволу (Umverteilungsantrag) міграційних служб (Ausländerbehörde) із приймаючої та із відпускаючої сторін. Як правило, прив’язка йде до регіону або конкретного міста.
Прописка за місцем тимчасового проживання в Німеччині
Подальша реєстрація в Німеччині проходить у три етапи:
- прописка з місцем проживання – оформлюється в мерії (Bürgeramt);
- подання заяви на дозвіл на перебування та працевлаштування в Німеччині за §24 – подається у відомстві в справах іноземців Ausländerаmt;
- оформлення в Jobcenter для людей працездатного віку (Sozialamt для інших категорій).
Прописка оформлюється за місцем проживання, куди ви потрапили після розподілу. Для цього потрібно звернутися до органів реєстраційного обліку громадян (Bürgeramt bzw. Einwohnermeldeamt). Про те, які документи взяти з собою, можете дізнатися на інтернет-сторінці відповідного відомства.
Тимчасовий дозвіл на перебування в Німеччині для українців Fiktiobsbescheinigung
На легалізацію у біженців є 90 днів. Подавши заяву на оформлення Aufenthaltstitel (виду на проживання), ви отримуєте внутрішній тимчасовий документ Fiktiobsbescheinigung, який підтверджує, що ви перебуваєте в процесі оформлення виду на проживання. Видачею Fiktiobsbescheinigung (тимчасового дозволу на перебування), як і Aufenthaltstitel, займається Управління в справах іноземців (Ausländerbehörde). Воно ж і надає дозвіл на переїзд, якщо ви плануєте змінити федеральну землю, де ви прописані.
Fiktionsbescheinigung видають одразу після подання заявки на оформлення виду на проживання Aufenthaltstitel. Це може бути як штамп у паспорті, так і окремий документ. Від моменту отримання Fiktionsbescheinigung ваше перебування у Німеччині є легальним. Нагадуємо, що заявка на подається у міграційній службі після того, як Ви зареєструєтесь, визначитесь тимчасовий і постійний дозвіл на перебування подається виключно після того, як ви визначитесь із регіоном проживання та пропишетесь там.
Тимчасова довідка оформлюється безкоштовно й залишається чинною впродовж року. Наявність Fiktiobsbescheinigung вже дозволяє вам:
- працювати;
- відвідувати мовні курси;
- оформити фінансову допомогу з безробіття.
Тим не менш, не отримавши картки Aufenthaltstitel, ви не можете покидати Німеччину, адже це виключно внутрішній документ. Тож ви не можете виїхати з ним до України або до країн ЄС. Хіба що на засадах безвізу – українець повинен мати біометричний паспорт та не перевищувати термін перебування на території Євросоюзу (до 90 днів протягом 180-денного періоду).
Якщо термін дії вашого Fiktionsbescheinigung спливає, а ви все ще не отримали Aufenthaltstitel, варто за 2-3 тижні до закінчення терміну дії документу написати листа або звернутись особисто до міграційної служби. Вони можуть або подовжити термін дії Fiktionsbescheinigung, або видати нарешті Aufenthaltstitel.
Вид на проживання в Німеччині для українських біженців Aufenthaltstitel
Першим кроком у процесі отримання дозволу на перебування в Німеччині відповідно до § 24 AufenthG є подання біженцем заяви про надання притулку. Знайти Ausländerbehörde, до якого ви відноситеся, можна, скориставшись спеціальним сервісом. Умови реєстрації можуть відрізнятись в залежності від федеральної землі. Зазвичай прийом відбувається в порядку живої черги. У деяких регіонах також є можливість записатися через е-мейл або подати заяву онлайн. Для того, щоб дізнатися про можливості реєстрації у вашій федеральній землі та конкретному місці, введіть своє місцезнаходження або поштовий індекс на сайті germany4ukraine.de.
На яку допомогу ви можете претендувати в Німеччині зі статусом тимчасового захисту?
Отримавши статус тимчасового захисту, ви отримуєте доступ до багатьох фінансових, соціальних та гуманітарних можливостей у країні. У гуртожитку (або в іншому мешканні, куди вас розподілили) ви можете жити, доки не знайдете для себе інше житло. Також, поки не працюєте, ви можете розраховувати на допомогу від держави, у тому числі:
- соціальні виплати;
- оплату житла;
- оплату курсів німецької.
Крім того, українці зі статусом захисту мають право на:
- офіційне працевлаштування;
- медичне обслуговування;
- освіту в школі або місце в дитячому садочку для дітей.
Звичайно, для того, щоб скористатися всіма пропозиціями допомоги, вам буде необхідно зробити ще деякі кроки, у тому числі:
- відкрити банківську картку;
- зареєструватися в Джобцентрі;
- оформити медичну страховку;
- записати дитину до дитсадка або школи.