Як українським студентам отримати стипендію у Польщі

Умови отримання стипендій, а також терміни й процедури подачі документів відрізняються у кожному виші.

Як українським студентам отримати стипендію у Польщі

Студенти польських університетів можуть отримувати різноманітні стипендії та допомоги. Деякі з них доступні також і для українців.

UAinKrakow.pl розповідає, які існують стипендії у польських вишах та за яких умов їх можуть отримати українці.

Які є стипендії є у Польщі

У Польщі є такі види фінансової підтримки для студентів:

  • наукова стипендія (стипендія ректора); 
  • соціальна пенсія у зв’язку з втратою годувальника; 
  • соціальна стипендія;
  • стипендія для людей з інвалідністю;
  • стипендія міністра за відмінні успіхи у навчанні;
  • zapomoga (одноразова фінансова підтримка).

Правила призначення студентських стипендій встановлюються кожним університетом індивідуально. Виняток — стипендія міністра за відмінні успіхи в навчанні. Її положення регулює Міністерство освіти і науки. 

Умови отримання стипендій, а також терміни й процедури подачі документів відрізняються у кожному виші, тому інформацію про них слід шукати на сайті університету або у деканаті. Однак існують певні загальні правила. 

Студент може отримувати одразу кілька видів стипендій. Проте якщо ви навчаєтесь на кількох напрямках одночасно, фінансову допомогу можете отримувати лише на одному з них.

Зазвичай, стипендія ректору, одноразову фінансову підтримку та стипендію для людей з інвалідністю можуть отримувати усі іноземні студенти. Водночас соціальна стипендія доступна лише для тих іноземців, що навчаються у вишах на тих самих умовах, що й польські громадяни. Серед них, наприклад:

  • українці, що охоплені тимчасовим захистом, 
  • власники державного сертифіката зі знання польської  мови на рівні C1,
  • власники Карти Поляка,
  • власники карти постійного перебування,
  • власники карти довготермінового резидента ЄС.

Наукова стипендія (стипендія ректора)

Стипендію ректора призначають студенту, який має визначні результати у навчанні, а також наукові, мистецькі чи спортивні досягнення.

Коли розглядають заявки на ректорську  стипендію, завжди беруть до уваги середній бал. Додатково на позитивне рішення можуть вплинути наявність наукових публікацій, виступи на конференціях, діяльність у студентських організаціях, перемоги на олімпіадах, конкурах та змаганнях. 

Студент отримує ректорську стипендію лише  протягом навчального року, тобто, зазвичай, 10 місяців. Сума наукової стипендії у кожному університеті різна. 

Стипендія міністра за особливі досягнення

Стипендію міністра надають за найбільш визначні досягнення, пов’язані з навчанням, у таких галузях, як: наука, мистецтво та спорт.  Максимально таку стипендію може отримати 840 студентів з усієї Польщі. 

Стипендію надають у формі одноразової виплати. Її суму встановлюють в залежності від досягнень. Проте максимальний розмір не може перевищити 17 тисяч злотих.

Кандидатів на отримання стипендії зголошує університет за поданням студента.

Якщо стипендію міністра призначають студенту, він повинен дати згоду на оприлюднення свого імені та прізвища на сайті МОН у спеціальній декларації. 

Соціальна пенсія у зв’язку з втратою годувальника

Соціальна пенсія у зв’язку з втратою годувальника – це державна соціальна допомога, яка призначена для повнолітніх осіб. У 2024 році в Польщі розмір соціальної пенсії становить 1780,96 злотих в місяць.

Цю допомогу виплачує Заклад соціального страхування (ZUS). Її можуть отримувати також студенти, які працюють. Проте вони повинні врахувати верхню межу своїх заробітків. Починаючи з 1 червня до 31 серпня верхня межа додаткового заробітку студента з соцпенсією повинна складати не більше 5703,20 злотих брутто.

У випадку, якщо студент буде заробляти більше вказаної суми, йому будуть і надалі виплачувати допомогу, але її сума буде зменшена. 

Виплата соціальної пенсії у зв’язку з втратою годувальника може бути повністю призупинена, якщо студент заробить за місяць 10 591,60 злотих брутто (130% середнього доходу).

Соціальна стипендія

Студенти, які мають низький рівень доходів, можуть отримати соціальну стипендію. 

Щороку ректори університетів за погодженням із органами студентського самоврядування визначають розмір доходу на одну особу в сім’ї студента, який дає право на соціальні виплати. 

Поріг має становити до 1 294,40  злотих нетто на місяць на особу в сім’ї, а з жовтня 2024 року буде становити 1 570,5 злотих нетто. 

При розгляді заяви на  соціальну стипендію, враховуються доходи, отримані:

  • студентом;
  • батьками, законними представниками;
  • дружиною або чоловіком;
  • дітьми студентів (неповнолітні, діти, які навчаються до 26 років, дітей з інвалідністю  незалежно від віку).

Студент також може подати заявку на визнання його фінансово незалежним. Тому при визначенні права на соціальні виплати доходи його батьків не враховуватимуться. Для отримання соціальної стипендії студент, який веде самостійне домашнє господарство, повинен відповідати принаймні одній із таких умов:

  • має вік від 26 років;
  • перебуває у шлюбі;
  • досяг повноліття під час перебування в дитячому будинку або прийомній сім’ї;
  • має на утриманні неповнолітніх дітей, дітей віком до 26 років, дітей з інвалідністю незалежно від віку;
  • має постійне джерело доходу, що перевищує або дорівнює 930,35 злотих.

Розмір соціальної стипендії кожен університет визначає індивідуально. Він коливається від 480 злотих нетто до 1100 злотих нетто.

Студент також може претендувати на підвищення соціальної стипендії (сума коливається у межах 300-500 злотих), якщо він відповідає вимогам університету, викладеним у регламенті стипендіальної комісії.

Стипендія для людей з інвалідністю

Студенти з інвалідністю можуть отримувати спеціальну стипендію. Щоб отримувати такі виплати необхідно лише надати довідку, що підтверджує ступінь інвалідності. Інші документи не потрібні.

Zapomoga

Zapomoga — це одноразова фінансова допомога, яку надають студентам, які раптово опинилися у скрутному становищі, що може впливати на їхнє навчання. Серед таких ситуацій: крадіжка, хвороба студента, смерть близької людини тощо.

Заяви на таку допомогу можна складати протягом усього навчального року. Це потрібно зробити якнайшвидше від дня, коли стався інцидент. До заяви слід долучити документи, що підтверджують випадок.

Інші стипендії

Орім зазначених стандартних стипендій, є ще багато інших, які надають фонди, компанії або органи місцевої влади. Інформацію про різні можливості для студентів можна також знайти на порталі Moje stypendium.

Додатково університети часто власні мають стипендії, що призначені для студентів окремих напрямків. Наприклад, на Ягеллонському університеті є фонд імені професора Богдана Лисяка, з якого виплачують стипендії українцям, котрі вивчають право, адміністрацію, медицину чи класичну філологію.