- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Як змінилася підтримка українських біженців в Естонії від початку війни
Українські біженці з тимчасовим захистом мають право на ті ж самі компенсації та допомогу, що й жителі Естонії.
З моменту початку війни в Україні Естонія надала значну допомогу біженцям, надавши все необхідне для їхнього захисту та інтеграції у суспільство. Видання Delfi констатує, що підтримка зменшується, але все ще залишається на високому рівні.
З початку війни потік біженців до Естонії виявився значно вищим ніж могли очікувати. Реагувати треба було негайно. Як розповіла прес-секретар Департаменту соціального страхування Ксенія Репсон-Дефорж, були заповаджені особливі заходи, включаючи екстрену реєстрацію та розміщення людей через приймальні пункти спільно з Департаментом поліції та прикордонної охорони.
„Нашою спільною метою було зробити так, щоб люди якнайшвидше розпочали самостійне життя“, — зазначає Репсон-Дефорж.
2022 року різні державні відомства Естонії відіграли важливу роль у наданні допомоги українським біженцям. Департамент поліції та прикордонної охорони займався видачею видів на проживання, а Департамент соціального страхування забезпечував тимчасове житло та сприяв пошуку довгострокових рішень. Департамент здоров'я разом із Касою здоров'я надавали медичні послуги. Місцеві самоврядування також зробили свій внесок, надаючи біженцям житло та соціальну допомогу.
Після прибуття українським біженцям було організовано медичні огляди та вакцинацію від коронавірусу. Згідно з даними Департаменту соціального страхування, у 2022 році біженцям було виплачено близько 11,6 млн. євро, і кількість одержувачів склала 10 935 осіб.
Допомоги потребували не тільки люди, а й домашні улюбленці. Репсон-Дефорж також зазначає, що біженці привезли з собою близько 800 вихованців, серед яких були не лише кішки та собаки, а й папуги, а також гігантські равлики.
„Ми вже не маємо права на якісь види допомоги“
„Після прибуття до Естонії ми звернулися до Центру для біженців, де переночували, а потім нас направили до табору, допоки ми не знайшли квартиру“, - згадує перші дні в Естонії мати чотирьох дітей Тетяна із Сєвєродонецька.
У таборі родина прожила два тижні. „Нас там годували безкоштовно. Ми скористалися одноразовою допомогою на оренду житла у 1200 євро та отримували прожитковий мінімум, коли обидва батьки були на обліку в Касі з безробіття“, - додала Тетяна. Сім'я також щотри місяці отримувала продовольчу допомогу з Естонського продуктового банку.
„За рівнем доходів ми вже не маємо права на якісь види допомоги. Справляємось самі. Відчуттів, що підтримка стала гіршою, немає. – каже Тетяна. - Є лише факт невизначеності. Що буде далі після березня 2025 року та чи будуть якісь пільгові умови. На даний момент зарплати українцям ну ніяк не вищі за середній рівень за Естонією, а це основна умова ВНЖ“.
Різні категорії біженців змогли отримати необхідну підтримку в Естонії, чи то забезпечення житлом, чи здобуття освіти для молоді. Так, наприклад, студентка з Києва Катерина, змогла продовжити отримувати знання у Тартуському університеті безкоштовно.
„Через два місяці після прибуття я отримала одноразову стипендію у розмірі 500 євро. У перший навчальний рік мені виплачували близько 150 євро на місяць“, - сказала Катерина, додавши, що другого року навчання стипендію підняли до 270 євро.
Підприємець із Черкас Едгар зазначає, що житло та роботу в Естонії було досить легко знайти самостійно. Однак процес продовження тимчасового захисту став складнішим у зв'язку з введенням нових вимог щодо надання військового квитка, але він не бачить у цьому проблеми.
„Естонія — країна, що активно розвивається, з безліччю можливостей для підприємців. Я вважаю, що підтримки тут більш ніж достатньо”, - зазначає Едгар.
Біженці знають до кого приїжджати
У перші місяці після початку війни основним завданням Департаменту соціального страхування було тимчасове розміщення біженців. Найбільшим центром став паром Isabelle, де проживало 6600 осіб. На початку війни таких центрів було близько ста, але до кінця 2023 року в них більше не було потреби.
„Останні тренди показують, що якщо біженці приїжджають до Естонії, то вони, як правило, вже знають, до кого – до сім'ї чи знайомих, чи мають трудовий контракт на руках, – коментує Репсон-Дефорж. - Тепер, коли людина потребує міжнародного захисту, вона спочатку звертається до Департаменту поліції та прикордонної охорони. При необхідності її направляють до Центру біженців, де забезпечується підтримка пошуку постійного житла“.
Скасування безкоштовного проїзду
На даний момент підтримка надається у тому ж обсязі, що й у період масового прибуття. Раніше біженцям також надавався безкоштовний проїзд на міському транспорті та міжміських поїздах, проте нещодавно цю пільгу скасували.
З січня по квітень 2024 року одержувачам допомоги з тимчасового захисту було виплачено 7,2 млн євро, а кількість одержувачів становила 9507 осіб.
Громадяни України, які мають можливість зупинитися у родичів чи знайомих, або які можуть самостійно оплачувати житло, можуть клопотати про компенсацію витрат на оренду до 1200 євро через місцеві самоврядування, з якими укладено відповідні договори.
Ці витрати покриваються із держбюджету через Департамент соціального страхування. Інші послуги та допомоги для біженців залишаються доступними, як і раніше, при зверненні до відповідних установ як контактним, так і електронним способом.
Як біженці можуть отримати підтримку сьогодні?
Українські біженці з тимчасовим захистом мають право на ті ж самі компенсації та допомогу, що й жителі Естонії. Для отримання допомоги необхідно спочатку отримати тимчасовий захист та дозвіл на проживання. Департамент соціального страхування виплачує різні допомоги, включаючи сімейні компенсації та соціальну допомогу для осіб пенсійного віку.
Ознайомитись з повним списком допоги можна тут.
Важливо пам'ятати, що біженці можуть розраховувати на підтримку до закінчення дії посвідки на проживання. Крім того, доступна психологічна підтримка по кризовому телефону допомоги жертвам: 116 006 (естонською, російською та англійською мовами).