Житло у Португалії для українських біженців. Як знайти та орендувати квартиру? Чи є безкоштовне житло?

Ця стаття для тих українських біженців, які вирішили залишитися у Португалії принаймні на 1 рік і більше. Саме тоді й постає питання оренди житла. 

Житло у Португалії для українських біженців. Як знайти та орендувати квартиру? Чи є безкоштовне житло?

Якщо ви вирішили винайняти житло у довгострокову оренду, у Португалії у вас буде 2 варіанти: звернутися до ріелтора, або шукати квартиру чи будинок самостійно.

Послуги ріелтора для тих, хто шукає житло – безкоштовні. В ідеалі вам треба знати спеціаліста з нерухомості, який довгий час живе і працює в Португалії, але є вихідцем з України. В такому випадку вам буде легко пояснити вашу ситуацію, можливості та побажання.

Інформацію про таких помічників люди передають один одному у соціальних мережах або через, так би мовити, «сарафане радіо».

Де шукати житло

Оголошення про оренду квартир чи будинків можуть бути представлені як власниками квартир, так і ріелторами агенцій на чисельних сайтах:

  • idealista.pt — найбільш популярний сайт
  • imovirtual.com
  • uniplaces.com – підійде для тих, кому потрібне житло від 1 місяця до півроку
  • olx.pt – аналогічний є в Україні
  • remax.pt – сайт однієї з найбільших агенцій нерухомості
  • custojusto.pt
  • roomgo.pt
  • bquarto – для тих, хто знає португальську мову і може телефоном про все домовитися
  • flatio – дуже схожий на Uniplaces 
  • era.pt

Можливі схеми шахрайства

В Португалії не прийнято брати завдаток за квартиру. Тому, якщо вас просять це зробити – не погоджуєтесь. Оплата відбувається виключно в момент заключення контракту між вами і власником.

Завжди ходить на просмотр квартир. Або довірте це ріелтору. Не підписуйте контракт на аренду поки не побачите житло на власні очі. Навіть, якщо вам кажуть, що «або зараз, або ніколи».

Не погоджуйтесь на оплату і підписання контракту електронною поштою. Мовляв, «я власник, але зараз знаходжусь за кордоном і тому вишлю вам електронний контракт, ви мені гроші, а ключі від житла вам передасть мій помічник». Це класична схема шахрайства.

Коли «та сама» квартира знайшлася

Коли ви знайшли оголошення про оренду квартири, яка вам сподобалася – краще не писати, а телефонувати. І при цьому не зволікати. Адже час в даному випадку не на вашому боці: таких, як ви бажаючих винайняти житло дуже багато.

Проте зателефонувати і домовитися про перегляд квартири ви зможете, якщо у вас є принаймні розмовна англійська мова.

Відтак тут знов постає питання про пошук місцевого португаломовного ріелтора, який позбавить вас проблем, пов’язаних із спілкуванням з іншими ріелторами або власниками житла.

Квартира є. Що далі?

Уявімо, що ви вже домовилися про перегляд квартири та сходили на нього.  Тоді саме зараз наступає головний етап пошуку житла в Португалії. Адже знайти квартиру – це лише початок.

Якщо вас все влаштовує у квартирі, треба подати пропозицію на неї.  Ви, або ваш ріелтор, маєте надіслати власнику квартири чи його ріелтору електронний лист з наступною інформацією про себе:

1. Документи, які встановлюють вашу особу. Закордонний паспорт;

2. Сертифікат про надання дозволу на проживання на підставі статусу тимчасового захисту. Номери SEF;

3. Документи про вашу сплатоспроможність. Виписки з банку за останні 3 місяці. Ваш місячний дохід має бути принаймні в 2 рази більше, ніж вартість оренди;

4. Контракт з місця роботи. Бажано португальської фірми. Але це вирішується індивідуально;

5. Документи про платоспроможність вашого Fiador – тобто поручителя, який разом з вами буде підписувати контракт на оренда квартири. Він має бути виключно резидентом Португалії, мати легальний дохід вище мінімального і надати відповідну виписку з банку про за останній рік. Поручитель мусить платить аренду за вас, якщо ви не зможете це зробити. Тому знайти такого Fiador майже нереально;

6. Реквізити вашої банківської карти португальського банку. Він потрібен для рахунків за майбутні комунальні послуги;

7. Написати презентацію про себе та додати до неї фотографію. Текст у довільній формі про те, хто ви, чому у Португалії, чим займаєтеся, що полюбляєте, чому саме вам треба здати цю квартиру, тощо;

8. Якщо ви хочете підняти суму оренди або готові сплатити одразу за багато місяців наперед – написати це. Дуже часто квартиру орендує саме той, хто пропонує власникам вищу ціну.

Після подання такої пропозиції, вам залишається лише чекати на рішення власників: або вони оберуть вас, або когось іншого. Тож аренда житла у Португалії схожа на змагання або кастинг.

Безкоштовне житло для українських біженців

Головне та найболючіше питання всіх українських біженців.  На жаль, ситуація, яка була навесні, кардинально змінилася восени 2022 року. Ті волонтерські програми, які існували, вже не діють.  Наразі в Португалії зовсім, або майже зовсім, не залишилося безкоштовного житла.

Але ви все ж таки можете пошукати його у своєму місті: спитати в українському центрі, у волонтерів, при церквах, тощо.

З того, що продовжує працювати – це програма United for Ukraine: надання українським біженцям короткострокового безкоштовного житла від порталу Airbnb.  Житло надається виключно сім‘ям з дітьми, строком від 7 до 30 діб та лише тим, хто раніше не користувалися послугами цієї програми.

Ще існує програма від ЄС «Porta de entrada». Її сутність полягає в тому, що вам компенсують більшу частину орендної плати за ваше житло. Але ви мусите вже зняти квартиру і лише тоді брати участь у цієї програмі.  Радимо сходити до вашого центру допомоги українцям та запитати про це.

Поради

Плануєте оренду житла в Португалії – думайте не лише про його ціну, але й про ті критерії, що важливі саме вам. Наприклад:

Якщо ви без власного авто, а квартира чи будинок розташовані далекі від всього, що вас цікавить – ви будете витрачати дуже багато часу на поїздки. Адже потяги є не скрізь, а автобуси можуть ходити не дуже часто. До великих торговельних центрів теж буде важко дістатися не на авто чи таксі.

Тому радимо замислюватися про те, де саме орендувати житло.

Якщо у вас є діти і вони мають ходити до школи або дитячого садочку – треба замислитись про розташування будинку поблизу навчальних закладів.

Якщо для вас важливе природне світло у квартирі і ви полюбляєте сонце – обирайте вищі поверхи.

Адже дуже часто здаються саме підвальні (CAVE) або квартири на цокольному рівні (R/C). Адже в Португалії 1 поверх – це наш 2.

Звертайте увагу на вікна. Старі вікна не зберігають тепло у квартирі. Відтак взимку у вас буде така сама температура, як і на вулиці. Адже центральне опалення, звичне для українців, у Португалії відсутнє. Проте ви можете зустріти тут систему кондиціонування квартир, вбудовану у стіни кожної кімнати. Це обігріває взимку. Проте, якщо її вимкнути – вона увімкнеться у всіх приміщеннях одночасно. Відтак рахунок в кінці місяця вас не порадує. Тому багато португальців не користується цією системою взагалі.

Звертайте увагу на підлогу. Замість паркету, дерева чи ламінату, можуть бути плитка, або, навіть, взагалі кам’яне чи бетоне покриття. Це не рідко зустрічається у підвальних квартирах. В такій квартирі буде теж холодно взимку.

Радимо також звернути увагу на запах. Особливих в квартирах в старому фонді та на нижніх поверхах.  Якщо у квартирі є стара пліснява через вологість приміщення – ви ніколи її не позбудетесь.

Кондиціонер. Без нього більшу частину року може бути спекотно.

Зазвичай квартири у Португалії здають без меблів, або з її мінімальною кількістю. Або без головних приладів для кухні: без холодильника чи пральної машини. Проте є варіанти квартир, які повністю готові до повноцінного життя. Їхня вартість оренди буде вищою.  Тож треба замислитись що для вас важливіше: платити менше, але купляти все самостійно, чи платити більше щомісяця, але не мати з тим клопоту.

Багато старих будинків без ліфтів. Відтак, якщо вам важливо мати ліфт – звертати на це увагу в оголошенні про оренду.

Якщо ціна на квартиру вам здається занизькою у порівнянні з іншими, що ви бачили – з’ясуєте чому. Адже вона може бути у так званому «соціальному кварталі». Життя там доволі неспокійне і може бути небезпечним. Особливо вночі.  Тому після перегляду будь-якої квартири важливо прогулятися районом. Бажано і вдень, і ввечері.

Радимо в принципі заздалегідь розібратися у районах міста, в якому ви плануєте винайняти житло.