«Делікатна проблема», та як із нею впоратися українцям в Латвії

Якщо турбує шлунок, гастроентерологи Латвії радять шукати сонце і зміцнювати імунітет сезонними продуктами.

«Делікатна проблема», та як із нею впоратися українцям в Латвії

Мешканка Мелітополя Ольга змогла виїхати з чоловіком з окупованих територій і дістатися Латвії. Жінка розповідає, що чоловік влаштувався на роботу на будівництво, але щоранку має один і той самий клопіт: від нервів у нього постійно болить шлунок і починається діарея.

Розлад шлунку – вельми неприємна проблема, особливо якщо людина перебуває не в себе вдома або на роботі, а в іншому місті, або навіть чужій країні, як мільйони українських біженців. Люди проводять багато часу у незнайомих місцях, просто неба чи поспішають у справах, і при цьому змушені довго терпіти і в паніці шукати вивіску WC, бо як відомо, в Європі не прийнято справляти потреби в підворіттях або під заборами.

У Латвії існує проблема громадських вбиральнь. В курортній Юрмалі обходяться туалетами-контейнерами, а в Даугавпілсі мерія планує вивезти біотуалети з центра міста і вже кілька місяців веде ремонт колись популярної громадської вбиральні біля скверу Пумпура. Цей туалет буде платним, а вартість його відвідування незабаром буде затверджена самоврядуванням, пише gorod.lv. В Ризі є близько 30 безоплатних вбиральнь. Звісно, можна зайти в заклад харчування, торговий центр або інше громадське місце. Втім, лікарі просять подбати про себе більш ґрунтовно, особливо якщо діарея має хронічний характер.

Медики зауважують: щойно похолодає, багато людей починають скаржитися на розлад шлункам. За словами гастроентеролога Медичного центру діагностики та лікування Далі Груслене, на це може вплинути змінений режим харчування та ослаблений імунітет.

«З холодами підвищується апетит, хочеться їсти більше. Ми трохи переїдаємо, споживаємо більш різноманітної, у тому числі менш корисної їжі, яка може порушувати травлення, каже фахівець, і наголошує: стрес, депресія і нерегулярне харчування, що притаманне практично всім українцям, які вимушено опинилися за кордоном, також може викликати гастроентерологічні проблеми. Частина захворювань, пов'язаних із нервовою системою, проявляється здуттям живота, болями.

Частою причиною проблем із шлунком є ослаблений імунітет. Коли погода стає холоднішою, інфекції, які атакують частіше, і ліки, що застосовуються, негативно позначаються на діяльності травного тракту. «Зменшення кількості світла призводить до дефіциту вітаміну D, що формується, – говорить лікар Даля Груслене. – Це важливо для регуляції імунітету, особливо функції лімфоцитів. Вітамін D бере участь у всьому обміні речовин, тому його зниження може стати причиною запальних захворювань кишечника».

Щоб уникати розладів шлунку, лікарка радить споживати сезонні овочі і фрукти: моркву, капусту, кабачки, гарбузи, яблука – в сирому, вареному і печеному вигляді. Салати приправляти яблучним оцтом; не зловживати перекусами на бігу і фастфудом, а краще скуштувати хліб з місцевих пекарень з журавлиновим джемом і запити кисілем. А ось про темне ризьке пиво, копчені шпроти, оселедець і смажені реберця при схильності до діареї варто забути.

Якщо ж діарея таки прихопила, в латвійських аптеках, в тому числі інтернет-аптеках, можна придбати ліки без рецепту, які можуть зняти симптоми розладу травлення. Це і активоване вугілля, пробіотики, широко відомі в Україні препарати на основі діосмектиту. Популярним засобом є ромашковий чай. Утім, відвідати лікаря все ж таки бажано. Гастроентеролог Даля Груслене нагадує, що онкозахворювання, вірусний гепатит або інші хронічні недуги можуть жити в організмі тривалий час, і коли з'являються діарея, біль в шлунку, кровотеча або жовтяниця, це означає, що подібне захворювання запущене і буде погано піддаватися лікуванню.

МОЗ України теж просить біженців не зневажати своїм здоров’ям і звертатися по медичну допомогу за кордоном. У Латвії працює єдиний номер для українців, зателефонувавши за яким, можна дізнатися, як працює медична система в цій країні, знайти вузького спеціаліста та записатися до нього на прийом та отримати консультацію сімейного лікаря чи терапевта: +371-8000-1234 або +371-6704 -5005 (для дзвінків із закордонних номерів). За цим номером українці можуть:

• отримати консультацію лікаря загальної практики (сімейний лікар, терапевт);

• знайти вузькоспеціалізованого лікаря та дізнатися про правила запису до нього;

• знайти медичний заклад, де можна отримати допомогу, та дізнатися його контакти;

• знайти стоматолога (для дітей до 18 років стоматологія в Латвії безоплатна, для дорослих це платна послуга).

На прийом до лікаря загальної практики, стоматолога та інших лікарів потрібно попередньо записатися, подзвонивши або прийшовши до реєстратури закладу, який вам порадять на загальній лінії.

У лікаря загальної практики українці можуть отримати всю необхідну медичну допомогу: огляд та лікування, вакцинацію, за потреби — направлення до спеціалізованого лікаря, рецепт на ліки, в тому числі за державними програмами.

Переважна більшість ліків в аптеках Латвії відпускаються за рецептом. У країні також працюють державні програми, які покривають за пацієнтів вартість препаратів. Найбільш популярна програма — безоплатні ліки для людей похилого віку від серцево-судинної хвороби.

Більше інформації про медичну допомогу в Латвії можна знайти на сайті МОЗ.