Державна чи приватна: яку лікарню обрати для ведення вагітності у Польщі

Що охоплює програма NFZ для вагітних та чим вона відрізняється від приватних лікарень.

Державна чи приватна: яку лікарню обрати для ведення вагітності у Польщі

Один із найвідповідальніших моментів у житті майбутньої мами  вибір спеціаліста для ведення й спостереження усіх етапів вагітності. У Польщі можна скористатися послугами приватних клінік, або ж обрати лікаря в межах Національного фонду охорони здоров’я (NFZ).

Портал UAinKrakow.pl розповідає, що охоплює програма NFZ для вагітних та чим вона відрізняється від приватних лікарень.

Державні клініки 

Згідно із законодавством, кожен іноземець, який працює у Польщі на підставі трудового договору або договору-доручення, має бути застрахований в Управлінні соціального страхування (ZUS). У страховку можна вписати дружину чи чоловіка, а також дітей. 

Важливо! Навіть якщо жінка не має медичного страхування, вона має право користуватись безплатними послугами ведення вагітності за наявності польського або українського громадянства — для тих, хто перетнув кордон після 24 лютого 2022 року. 

Державне страхування покриває й послуги перинатального догляду — медичний облік, пологи та опіка до шести тижнів після народження дитини. Усі консультації, аналізи й обстеження у цьому випадку безплатні. Лікаря можна вибрати самостійно, проте він має співпрацювати з NFZ. Для пошуку можна скористатись сайтом ZnanyLekarz.pl

Варто звертати увагу на компетенції лікаря (у пошуку варто ввести “prowadzenie ciąży”), досвід та відгуки інших пацієнток.  

Перелік медичних обстежень

Стати на медичний облік жінка повинна до 10 тижня вагітності. Для цього на перший візит у лікаря вона повинна мати

  • документ, що підтверджує вагітність; 
  • паспорт; 
  • підтвердження проживання у Польщі. 

За програмою NFZ впродовж всієї вагітності включено приблизно 10 візитів у гінеколога: два у першому триместрі, три у другому та чотири у третьому триместрі. Крім того, якщо пологи не розпочнуться до кінця 40 тижня вагітності, то можна скористатися подальшими консультаціями. 

Три УЗД обов’язково фінансуються програмою, наступні — призначаються за необхідності. Якщо жінка знаходиться в групі ризику, то пренатальна діагностика — обстеження для виявлення генетичних аномалій та інших серйозних захворювань плоду є безплатною. 

Крім того, ще на початку вагітності можна отримати контрольну консультацію у стоматолога. Ендодонтичне лікування кореневих каналів зубів для вагітних фінансується NFZ (для інших дорослих пацієнтів — ні).

Головною проблемою ведення вагітності у державних лікарнях є довге очікування на прийом до лікаря та черги у лікарнях. 

Приватні клініки

Лікування в приватних закладах у Польщі є доволі популярним переважно через те, що на прийом можна потрапити набагато швидше. Однак варто приготуватися до того, що у випадку ведення вагітності доведеться платити немалі суми.  

Ціна залежатиме від вибору клініки та лікаря, проте кожен візит до гінеколога коштуватиме від 180 злотих і вище, а лабораторні обстеження обходитимуться від 10 до 250 злотих за кожне. Можливо, деякі аналізи доведеться здавати кілька разів чи проводити повторне УЗД, відповідно до цього ціна змінюватиметься. 

Приватні медичні заклади пропонують пакети послуг та страховку для ведення вагітності, ціни на які нижчі, ніж у випадку оплати кожного візиту та обстеження окремо. Наприклад, у «Medicover» такий пакет коштуватиме від 3 900 злотих, «Grupa LuxMed» — від 2 300 злотих, а у «PZU» — від 2 500 злотих.

Як можна заощадити

Багато вагітних консультуються у лікарів з приватних клінік, однак здають аналізи й проходять обстеження за програмою NFZ. Якщо лікар приймає як приватно, так і в рамах державного фонду, то з цим не буде жодних проблем. Лікар може видати направлення на обстеження у спеціалістів, що мають підписану умову з NFZ. Однак якщо консультація була приватна, то такої можливості немає.