Медична система Португалії. Відверто про її особливості

Як отримати допомогу і що безкоштовне для українських біженців.

Медична система Португалії. Відверто про її особливості

Головні риси португальської медичної системи - це повільність та бюрократизм. Про це кажуть навіть самі португальці.

На вас чекатиме довге оформлення у лікарнях, талони до реєстратури для того, щоб отримати там нові талони, довгі черги і так далі.

До того ж, на відміну від України, вам прийдеться стикатися з тим, що в Португалії майже всі ліки продаються виключно за рецептами. Окрім мінімальної кількості базових.

Наприклад, аналоги українських ліків від підвищеного тиску, які в Україні продаються вільно - в Португалії виключно за рецептом лікаря. А до нього ще треба потрапити.

Як все працює або не дуже працює

Для того, щоб мати медичну допомогу у Португалії вам треба отримати так звані «номери SEF» - ваш головний документ у Португалії.

Серед цих номерів буде номер NUS - Ідентифікаційний номер Національної служби охорони здоров’я. Без цього номеру ви не зможете розпочати оформлення в місцевій медсистемі. Проте фактично він вам нічого не дає.

Тому, якщо у вас вже є номер NUS, радимо не зволікати і одразу податися на отримання португальського медичного номеру(numero de utente) від SNS(O Serviço Nacional de Saúde) - Національної медичної служби. Це найголовніше.

Для цього треба з’ясувати в якому «мікрорайоні» міста ви живете і яка саме поліклініка до нього «прив’язана». З’ясувавши це - сходить в цю місцеву поліклініку і запитайте електронну адресу (разом з анкетою), на яку треба написати лист і попросити номер SNS. Іншими словами - зареєструватися у поліклініці за місцем проживання.

До цього листа буде треба прикріпити фото свого українського закордонного паспорту та Сертифікат про тимчасовий захист або «номери SEF».

Далі треба чекати на зворотній лист із номером SNS від медустанови. Проте чекати його доведеться мінімум 3 тижні. Інколи це може розтягнутися на місяці.

Звичайно, досвід у всіх різний. Дехто не чекає на лист і просто приходить до найближчої поліклініки, де майже одразу отримує номер і починає лікуватися.

Це також залежить від місця проживання: чим менше місто - тим простіше. Або ви живете у такій частини міста, де лікарня обслуговує невелику кількість «мікрорайонів». І навпаки.

Тобто стосовно медичних послуг все спирається на правило: або вам просто пощастить, або ні. Як і в багатьох інших сферах життя, в Португалії спрацьовує «людській фактор».

Що саме безкоштовне для українських біженців

Тільки отримавши номер SNS, ви маєте право на безкоштовне лікування у поліклініці за місцем проживання.

Там ви будете обслуговуватися за допомогою «сімейного лікаря». Система схожа на українську: первинний прийом у сімейного лікаря, який виписує направлення до фахових лікарів, на аналізи тощо.

Проте таких сімейних лікарів на всіх інколи не вистачає. І тому вам можуть його не надати.

Також прийому за направленням до фахового спеціаліста можна чекати не день і не два, а, наприклад, тиждень.

Однак всі такі ваші звернення та аналізи будуть безкоштовними.

Що робити, якщо потрібна невідкладна допомога

Окрім поліклінік, де візиту до лікаря можна чекати довго, є госпіталі. Там надають невідкладну допомогу тим, в кого є гострий біль або травма.

Із собою треба мати український закордонний паспорт, «номери SEF» та номер SNS.

В теорії ваше звернення до госпіталю за наявності номеру SNS має бути безкоштовним. Але на практиці це знову ж таки залежить від людського фактору, а ще від нерівномірного розподілення фінансування медзакладів. Відтак вас можуть попросити сплатити за візит 15-18 евро.

Треба зауважити, що навесні 2022-го всіх українських біженців приймали безкоштовно. Навіть без номерів SNS. Проте восени ситуація дещо змінилася.

Але навіть зараз у госпіталі вас приймуть одразу. Проте можливо вам треба буде почекати у черзі залежно від кольору браслету, який вам нададуть: від яскраво червоного до зеленого. Кожний колір - це ступінь болю та складності вашого випадку. Це вирішують працівники госпіталю у приймальній.

Виклик португальської «швидкої»

808 24 24 24 - номер виклику екстреної допомоги, яка працює 24 години на добу.

Здійснюючи виклик, повідомте, що ви український біженець і тоді виклик такої «швидкої» буде або 100% безкоштовний, або вам треба буде сплатити не більше 5 євро.

Альтернативи державній медичній системі

Перш за все, це страхова медицина. Працює вона за аналогічною схемою, як і в Україні.

А саме: ви обираєте пакет медичних послуг, який вам потрібен, сплачуєте за нього і лікуєтеся у приватних клініках. Без черг і очікувань. Але це не дешево. Тому такий варіант підходить тим, хто, або має достатньо високий дохід, або страховий пакет за людину сплачує роботодавець.

Отже радимо питати про це під час працевлаштування. Адже саме це може стати значною перевагою під час пошуку роботи у Португалії.

Інший варіант - приватні клініки. Послуги в них, звичайно, платні, а знижки для українських біженців відсутні. Також чекати на низькі ціни не слід.

Проте, не дивлячись на ціни, популярністю користуються приватні україномовні лікарі.

Контакти таких спеціалістів люди передають один одному у соцмережах. Треба просто спитати поради в одному з чисельних чатів, вказавши якого фаху лікар вам потрібен і в якому місті.

Однак коштуватиме це чимало. Наприклад, первинний консультація україномовного гінеколога у Лісабоні - від 35 до 70 євро. І на відміну від страхової медицини, яка теж дороговартісна, у вас не буде широкого пакету послуг: аналізи, тощо.

Важливі номери та адреси

Термінову медичну консультацію для дітей, які прибувають з України, можна отримати у Лісабоні у лікарні імені Д.Стефанії (Hospital de Dona Estefânia, Centro Hospitalar Universitário Lisboa Central), тел. 967 059 865

Для українців, які прибувають до Португалії, та мають дітей з ДЦП або аутизмом, безкоштовну консультацію та підтримку спеціалістів можна отримати на півночі Португалії в державному центрі Associação Portuguesa de Paralisia Cerebral (APPC) / https://www.appc.pt/ Porto, тел. 225 191 400, [email protected] або Gondomar тел. 224 641 531, [email protected]

Щоб отримати послуги ВІЛ позитивним пацієнтам в Португалії, слід звернутись за допомогою до Групи активістів з питань лікування: Avenida Paris, 4, 1ºD andar, 1000-228 Lisboa, Portugal, телефон: +351 210 967 826 / моб. +351 919 613 092, [email protected], сайт: www.gatportugal.org.