- Категорія
- Медицина
- Дата публікації
Що робити, якщо в Португалії вимагають оплату за безкоштовні державні медпослуги
Відповідні випадки із українськими біженцями особливо розповсюджені у великих містах, наприклад, у Лісабоні.
Після отримання тимчасового захисту (Pedido de Proteção Temporária) в Португалії, або «номерів SEF», українські біженці мають майже такі самі права, як і громадяни країни.
Відтак ви маєте право на безкоштовні державні послуги: звертатися до госпіталю за невідкладною допомогою, викликати «швидку» тощо. Ваших документів для цього достатньо.
Але інколи може так статися, що вже після отримання послуги, вам у звичайну поштову скриню за адресою вашого проживання може надійти лист із рахунком, якій вам нібито треба спалити. Суми можуть бути чималі.
Відповідні випадки із українськими біженцями особливо розповсюджені у великих містах, наприклад, у Лісабоні.
Що робити, якщо вас примушують платити за «безкоштовні» медпослуги
Перше і головне. Треба не панікувати. Адже на те, щоб сплатити рахунок у вас буде час. Приблизно 10 днів.
За цей період вам треба доказати, що ви не підпадаєте під категорію громадян, які мають сплачувати за надані державні послуги.
Для цього треба піти до будь-якого відділення португальської Служби зайнятості (Centro de Emprego) за місцем проживання.
Розповісти про вашу ситуацію і попросити видати свідоцтво, в якому буде зазначено, що:
- ви маєте статус «тимчасового захисту»(Pedido de Proteção Temporária);
- перебуваєте на обліку в Службі зайнятості;
- відтак отримуєте фінансову допомогу у розмірі 189 євро в місяць;
- не працюєте або працюєте, але ваша зарплата нижче мінімальної.
Така довідка - це ваш доказ, що ви не порушили ніяких норм і не маєте сплачувати за державні послуги, навіть якщо отримали відповідні рахунки.
З цією довідкою, іншими вашими документами і листом з рахунком - йдіть до установи, звідки цей рахунок надійшов і доводьте там свої права. Це спрацьовує.
Якщо ви щойно отримали «номери SEF» - радимо одразу взяти таку довідку і показувати її від початку візитів до госпіталів та інших державних установ, де ви намагаєтесь отримати допомогу.
Як ще з вас можуть спробувати взяти гроші
Ще один варіант «непорозуміння» щодо оплати послуг українськими біженцями - це випадки, коли в ургентних медичних установах ще на початку в реєстратурі вас можуть попросити сплатити за прийом лікаря. Приблизно від 15 до 18 євро. Навіть після того, як ви продемонструєте своє свідоцтво про «тимчасовий захист».
Тож якщо ви не можете довести, що з вас не повинні брати оплату і у вас є гроші - радимо сплатити. І скоріше отримати допомогу. Але обов’язково повідомити при оплаті свій номер NIF.
Обов’язково збережіть цей чек. Адже потім ви зможете прийти знов ж таки до Служби зайнятості (Centro de Emprego), розповісти про ситуацію, яка склалася, показати чек. Вам мають компенсувати цю суму на ваш рахунок. Це спрацьовує так само, як і в першому випадку.