Як українцям оформити лікарняний у Словаччині

Головні питання щодо дотримання лікарняного режиму та грошової компенсації.

Як українцям оформити лікарняний у Словаччині

У Словаччині, як і в Україні, у разі хвороби, травми чи інших обставин, пов’язаних зі станом здоров’я, працевлаштована особа має можливість взяти лікарняний на час, необхідний для відновлення чи одужання.

І працевлаштовані українці не є виключенням.

Що таке PN-ka?

PN-ka - скорочено Praceneschopnost (укр. непрацездатність), найпоширеніший спосіб вживання слова в жіночому роді з закінченням "-ка". Так в Словаччині називають лікарняний, тобто період часу, коли особу звільняють від праці за станом здоров'я з частковою компенсацією заробітної плати. Такий лікарняний може тривати від декількох днів до 52-х тижнів.

Тимчасову непрацездатність, тобто стан, що дає право на лікарняний, визначає лікар у зв'язку з хворобою, травмою, виробничою травмою, професійною хворобою або через призначений карантин/ізоляцію. Протягом періоду непрацездатності працівник має право на компенсацію доходу, яку надає його роботодавець, або на лікарняні виплати від Соціального страхування після закінчення 10 днів від початку непрацездатності.

Як отримати лікарняний?

Питання щодо надання лікарняного вирішує лікар, причому це може бути як сімейний лікар, так і вузький спеціаліст за відповідними показаннями. PN виписується на визначений термін. Від дня початку лікарняного пацієнт мусить залишатися вдома та дотримуватись лікарняного режиму. Якщо ви претендуєте на отримання виплат, також необхідно припинити будь-яку діяльність, що приносить прибуток.

Наразі найпоширенішим способом оформлення лікарняного є онлайн сервіс ePN, де лікар заповнює відповідну форму, необхідну Соціальній страховій компанії для підтвердження статусу пацієнта

Якщо лікар визнав вас непрацездатним через ePN:

  • Ви не переносите та не надсилаєте жодних підтверджень про вашу непрацездатність роботодавцю або Соціальній страховій компанії,
  • Ви не подаєте заяву на компенсацію заробітної плати або на лікарняні виплати,
  • Ви не повідомляєте номер банківського рахунку, на який будуть переказані лікарняні виплати,
  • Ви не інформуєте про завершення тимчасової непрацездатності.

Може трапитися так, що лікар не пропонує можливість ePN, і в такому випадку вам буде видане паперове підтвердження про тимчасову непрацездатність, яке необхідно особисто надати Соціальній страховій компанії у відділені.

Кожна застрахована людина має власний електронний рахунок застрахованої особи, де можна контролювати PN-ku, але для доступу до цієї послуги потрібно її активувати, відвідавши відділення Соціальної страхової компанії.

Чи можуть звільнити під час лікарняного?

Закон Словаччини захищає працівника від звільнення під час лікарняного. Така ж гарантія безпеки діє, наприклад, для вагітних жінок чи тих, що знаходяться у материнській або батьківській відпустці.

Винятком є випробувальний термін, під час якого процес звільнення працівника спрощено і цього достатньо письмового повідомлення про закінчення співпраці від роботодавця. Це не вважається звільненням, тому ніяк не обмежується законом.

Лікарняні виплати

Якщо працівник тимчасово втрачає працездатність через хворобу чи травму, або йому призначено карантин, він отримує грошову компенсацію за відсутність доходу.

Відповідно до закону про компенсацію доходу при тимчасовій непрацездатності, роботодавець виплачує компенсацію доходу протягом перших 10 днів непрацездатності. З 11-го дня працівник має право на лікарняні виплати, які забезпечує Соціальна страхова компанія. Максимальний термін надання виплат становить 52 тижні.

Працівники зазвичай не розрізняють ці виплати, сприймаючи їх просто як компенсацію під час лікарняного. Проте компенсація доходу нараховується роботодавцем у зарплаті, тоді як лікарняні виплати надходять безпосередньо на банківський рахунок працівника або через поштовий переказ від страхової компанії.

Хто має право на лікарняні виплати?

На лікарняні виплати мають право особи, які сплачують внески зі страхування непрацездатності, не мають заборгованості по виплатах та за свідченням лікаря визнані тимчасово непрацездатними. Для людей, які сплачують страхові внески добровільно, також діє умова сплати цих внесків протягом мінімум 270 днів за два роки до отримання лікарняних виплат. Тобто ця умова не стосується працевлаштованих осіб або підприємців, для яких діє обов’язок сплачення обов’язкових страхових внесків.

Право на лікарняний та отримання грошової компенсації не залежить від статусу іноземця в Словаччині та розповсюджується на всіх, хто сплачує страхові внески та має легальну форму перебування в країні (тимчасовий прихисток, дозвіл на проживання, постійне місце проживання тощо).

На який розмір виплат розраховувати?

Як було сказано вище, перші 10 днів компенсацію виплачує роботодавець. З першого по третій день включно розмір виплати становить 25% від середньої денної зарплати за встановлений термін до виходу на лікарняний. Подальші дні з 4-го по 10-й ця сума становить вже 55% від середнього доходу особи. Розмір компенсації від роботодавця може бути й вищим, згідно з умовами прописаними в договорі.

З 11-го дня лікарняного, зобов’язання виплати грошової компенсації бере на себе Соціальна страхова компанія, а розмір виплати становитиме 55% від середнього доходу вже до закінчення непрацездатності.

Середня заробітна плата розраховується за конкретний період, який може відрізнятися залежно від індивідуальних обставин. Якщо людина сплачувала страхові внески впродовж більш як 90 днів до визнання непрацездатності, то середньоденний дохід вираховується за:

  1. Весь рік, який передував року, в якому було визнано тимчасову непрацездатність, якщо працівник був застрахований принаймні з початку попереднього календарного року;
  2. Період з моменту початку страхування до кінця місяця перед виникненням непрацездатності, якщо страхування почалося в попередньому чи поточному році виникнення непрацездатності.

Для приблизного розрахунку лікарняних виплат можна скористатися спеціалізованим онлайн калькулятором.

Які правила перебування на лікарняному і як контролюють їхнє дотримання?

Під час лікарняного людина зобов’язується постійно перебувати за адресою, наданою лікарю. Зазвичай лікар також встановлює час прогулянок вранці та ввечері, загальною тривалістю 4 години. За межами цих часових інтервалів залишати домівку не дозволяється. Дотримання режиму контролюється працівниками соціальної страхової компанії.

Це може бути:

  • Випадковий контроль. Соціальна страхова компанія може постійно контролювати людей, які перебувають на лікарняному.
  • Контроль дотримання режиму та правомірності статусу непрацездатності може призначити відповідальний лікар Соціальної страхової компанії за підозрою у правдивості діагнозу.
  • Якщо про контроль надійде запит від третьої особи або роботодавця. Це можуть бути знайомі, сусіди або будь-хто, хто переймається справами тимчасово непрацездатного.

Якщо контролер не знайде особу за місцем проживання, у людини буде три дні, щоб пояснити це. У випадку, якщо це пояснення буде недостатнім або й відсутнім, Соціальна страхова компанія відмовить у виплаті лікарняного до кінця непрацездатності, але максимум на 30 днів від дня контролю. При повторному порушенні буде накладено штраф.

Поради щодо дотримання лікарняного режиму:

  • Переконайтеся, що домофон працює, що на домофоні та поштовому ящику вказано ваше ім’я. Проблеми зі зв’язком можуть стати потенційною причиною відмови від виплати.
  • Домовтесь з вашим лікарем про час прогулянок, щоб він підходив під ваш графік.
  • У випадку зміни місця проживання, можна подати відповідну заяву у відділенні Соціальної страхової компанії, де буде вказано адресу та термін ("від", "до") перебування за іншою адресою. Це також обов’язково треба заздалегідь погодити з лікарем.

Повернення до роботи

Особа вважається працездатною від дня закінчення лікарняного. Додаткових дій з боку працівника не потрібно, достатньо повернутися до виконання робочих обов’язків у вказану дату.

Найбільш детальну інформацію щодо "PN" можна дізнатися на сайті Соціальної страхової компанії та проконсультувавшись з вашим лікарем.