Які ліки можна взяти із собою з України в Польщу

Польське законодавство дозволяє ввозити ліки для власних потреб у кількості, що не перевищує п’яти найменших упаковок. 

Які ліки можна взяти із собою з України в Польщу

Багато медикаментів, які в українських аптеках можна придбати без рецепта, польські фармацевти відпускають лише за наявності документу від лікаря.

Які лікарські засоби можна ввозити з України в Польщу та в якій кількості дізнавалися в редакції UAinKrakow.pl

У якій кількості можна вивозити ліки

Польське законодавство дозволяє ввозити ліки для власних потреб у кількості, що не перевищує п’яти найменших упаковок. Таке ж обмеження запровадила й Україна. Це є своєрідною гарантією, що ви вип’єте мікстури-пігулки самі, а не спробуєте їх продати.

Отже, якщо лікарський засіб випускається в упаковках по 20, 30, 50 і 90 таблеток, ви можете перевезти через кордон п’ять упаковок по 20 таблеток. Але якщо у цих таблетках доза діючої речовини не відповідає тій, яка вам необхідна (є, наприклад, 10 мг, а вам потрібно 20 мг), то можете взяти із собою більшу упаковку. 

Оскільки інше в правилах не прописано, ця норма стосується всіх форм ліків:

 • твердих (таблеток, драже, капсул, гранул тощо);
 • м’яких (мазей, кремів, гелів тощо);
 • рідких (розчинів, настоянок, крапель тощо);
 • газоподібних (аерозолів).

Потрібно подбати про безпечне транспортування, щоб, приміром, ампули не розбилися, а свічки під впливом тепла не розтопилися.

Рецептурні ліки

Якщо ви ввозите рецептурні ліки до Польщі, то Міністерство охорони здоров’я цієї країни рекомендує взяти із собою документ, який підтверджує таку потребу.

Це може бути:

 • рецепт, виписаний лікарем;
 • копія медичної картки пацієнта;
 • чеки з аптек, де ви купували медикаменти;
 • довідка від лікаря із зазначеним діагнозом, вказаними термінами лікування й необхідною кількістю препарату.

Важливо! Документ із медустанови повинен бути завірений і мати підписи лікуючого та головного лікаря або директора медзакладу. 

Наявність копії медичної картки стане в пригоді, коли вирішите звернутися за допомогою тут, у Польщі. Так само ви можете погасити в Польщі рецепт, виписаний лікарем в Україні. Звісно, за таких умов ви не можете розраховувати на повне або навіть часткове відшкодування вартості лікарських засобів.

Врахуйте, що з 1 серпня в Україні неможливо придбати антибіотики без електронного рецепта. Рецепт дійсний упродовж 30 днів. У Польщі правила щодо відпуску антибактеріальних препаратів є більш суворими, й використати рецепт потрібно протягом 7 днів. Невдовзі цю норму в Україні поширять на всі рецептурні лікарські засоби. Контроль за відпуском та обігом рецептурних препаратів є однією з вимог вступу України в ЄС.

Чи можна вивезти запас ліків

Якщо у вас є хронічне захворювання, яке вимагає тривалого або навіть пожиттєвого лікування, то слід розуміти, що запастися ліками на кілька років уперед не вдасться. Хоча б тому, що всі лікарські засоби мають обмежений термін придатності. Крім того, таким пацієнтам слід постійно перебувати під наглядом лікаря  чи то в Україні, чи в Польщі.

За наявності всіх необхідних дозвільних документів та письмово задекларувавши медикаменти, ви можете вивезти з України в Польщу і 6, і 10 упаковок одного найменування препарату. Звісно, якщо спробуєте провезти картонну коробку, набиту ліками, то це викличе підозру у прикордонників.

Перелічені правила стосуються всіх лікарських засобів крім тих, до складу яких входять наркотичні, психотропні речовини або прекурсори 1 категорії. Прекурсор  це початковий компонент, з якого виготовляють будь-які речовини. У нашому випадку  наркотичні та психотропні.

Що потрібно, щоб провезти заборонені медикаменти

 • Без медичної документації, яка підтверджує доцільність такого призначення, ліки провезти не вдасться. Під час перевірки митники можуть попросити вас надати витяг з історії хвороби або амбулаторної карти, де є запис лікаря про призначення наркотичних або психотропних препаратів та спеціальний рецепт №3. Рецепт на одне найменування ліків виписується на одному бланку.   
 • Навіть якщо у вас є медична документація, яка доводить, що ви використовуватимете цей лікарський засіб для особистих потреб, аби в’їхати з таким специфічним багажем до Польщі потрібно попередньо отримати довідку у Головного фармацевтичного інспектора. Для цього слід скерувати відповідний запит до Головної фармацевтичної інспекції. Дозвіл на ввезення медикаментів, що містять наркотичні, психотропні речовини або прекурсори 1 категорії, видається за 15 днів до запланованого перетину кордону і діє визначений термін, але не довше ніж 30 днів. Один примірник документа зберігається в інспекції, а інший надсилають пацієнту або людині, яка буде транспортувати препарат. Довідку потрібно пред’явити працівникам митниці. 

Пам’ятайте: спроба ввезти такі ліки з України в Польщу без дозволу відповідних органів буде трактуватися як злочин й каратиметься відповідно до чинного законодавства. Також слід врахувати, що деякі лікарські засоби, як-от таблетки від кашлю, можуть містити заборонені речовини  ефедрин і кодеїн. Це ще один аргумент на користь того, чому перед прийомом будь-яких медикаментів варто проконсультуватися з лікарем або хоча б з фармацевтом.

Які ліки не варто везти з України 

 1. Безрецептурні препарати: просте знеболювальне; жарознижувальне; засоби від печії, нудоти, здуття живота та інших проблем з травленням; засоби, що усувають прояви алергії; льодяники від болю в горлі і сиропи від кашлю; вітаміни, фітопрепарати, зокрема, що нормалізують сон та сприяють схудненню; харчові добавки. Їх можна безперешкодно придбати як у польських аптеках, так і поза ними: в магазинах з косметикою, супермаркетах і продуктових крамницях.  
 2. Медичні вироби: вату; пластирі; термометри; діагностичні тести (на вагітність, COVID-19 тощо); слухові апарати; тростини; контактні лінзи й окуляри; компресійний трикотаж; підгузки тощо. Такі товари вільно продаються в аптеках і спеціалізованих магазинах. Контактні лінзи й окуляри  в салонах оптики. Ціни приблизно такі ж, як в Україні, а дещо можна навіть купити дешевше.