- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Допомога для малозабезпечених родин у Польщі: як її отримати українцям
Громадяни України можуть скористатися з цієї матеріальної допомоги на таких самих умовах, що й громадяни Польщі.
Українці, які знайшли прихисток у Польщі, можуть подавати заявки на соціальні виплати від держави. Одним із видів допомоги є так званий «zasiłek rodzinny» або родинна допомога.
UAinKrakow.pl пише про те, на яку суму можуть розраховувати українські сім’ї та як оформити цю виплату.
Zasiłek rodzinny — це форма сімейної субсидії. Те, чи його призначать, залежить від розміру доходу сім’ї. Метою доплати є часткове покриття витрат на утримання дітей.
Спеціальний закон передбачає, що при розрахунку родинного доходу не враховуються доходи члена сім’ї, який перебуває за межами Республіки Польща. Тобто якщо батько залишився в Україні, а мама виїхала з дітьми до Польщі, доходи батька до уваги брати не будуть.
Є важливі критерії, які дозволяють визначити рівень доходів, що дає право на отримання цих виплат. Зокрема, місячний дохід не повинен бути меншим ніж 674 злотих у розрахунку на одного члена сім’ї, а для сімей з дітьми-інвалідами — меншим ніж 764 злотих.
На яку суму можна розраховувати?
Розмір батьківської допомоги залежить від віку дитини, яку утримує родина. На період з 1 листопада 2023 року do 31 жовтня 2024 року встановлені такі квоти:
- на дитину до 5 років щомісяця виплачують 95 злотих;
- на дитину від 5 до 18 років — 124 злотих;
- на дитину від 18 до 24 років — 135 злотих.
Додаткові кошти на утримання повнолітньої дитини нараховують, якщо вона ще навчається і не досягла віку 21 року.
До 24 років додаткову допомогу отримують діти, які навчаються та мають інвалідність. Щоб отримати цей вид допомоги, необхідно мати свідоцтво про інвалідність чи документ, який підтверджує ступінь інвалідності дитини.
Надбавка до родинної допомоги
Батьки також мають право подати заявку на виплату надбавки до родинної допомоги. За народження дитини — у розмірі 1000 злотих, а за виховання дитини в багатодітній сім’ї — 95 злотих щомісяця (на третю і кожну наступну дитину).
Мати, в якої народилася дитина, може отримати так зване «becikowe». Ця допомога одноразова і виплачується впродовж 12 місяців з дня народження малюка.
Члени родини, які доглядають за непрацездатними родичами, мають право на допомогу по догляду за хворими. Субсидія в розмірі 2119 злотих виплачується щомісяця.
Хто може претендувати на zasiłek rodzinny?
- Батько або мати дитини;
- її законний опікун, тобто повнолітня особа, яка доглядає за дитиною на підставі рішення суду;
- фактичний опікун дитини (особа, яка намагається її усиновити);
- повнолітня особа, яка навчається і батьки якої померли чи зобов’язані сплачувати аліменти.
Де і як подати заявку на цей вид допомоги?
Заявку на допомогу можна подавати з 1 липня в електронній формі через сайт empatia.mrpips.gov.pl. та з 1 серпня складати заявку в паперовій формі в Міський Центр Соціальної Допомоги (скорочено з польської МOPS). Працівники MOPSу допоможуть її заповнити.
Зі зразками заяв на отримання допомоги можна ознайомитися на сайті www.gov.pl у розділі «Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej» (Wzory wniosków o świadczenia rodzinne dla obywateli Ukrainy).
Візьміть із собою:
- паспорт;
- номер PESEL;
- номер банківського рахунку;
- документи про доходи за попередній рік і за цей рік, якщо ви продовжуєте їх отримувати.
Заявку до MOPSу про отримання допомоги можна подавати як у паперовому, так і в електронному вигляді.
Громадяни України можуть скористатися з цієї матеріальної допомоги на таких самих умовах, що й громадяни Польщі. Кошти надійдуть на банківський рахунок не пізніше, ніж в останній день місяця, коли заявнику погодили надання такої допомоги.