У Польщі значно зросли ціни на оренду житла, у деяких містах більш як на третину

Фахівці пояснюють таку ситуацію кількома причинами, серед яких і наплив біженців з України.

У Польщі значно зросли ціни на оренду житла, у деяких містах більш як на третину

Експерти проаналізували ринок житла у 13 польських містах та зробили невтішні висновки - подекуди здорожчання вартості оренди склало 40 відсотків. Фахівці пояснюють таку ситуацію кількома причинами, серед яких і наплив біженців з України.

У Гдині, Білостоці та Сопоті ставки оренди за перше півріччя 2022 року зросли приблизно на 40, 38 та 36 відсотків відповідно, порівняно із попереднім півріччям, пише ukrayina.pl з посиланням на businessinsider.com.pl. Найменше зростання зафіксовано у Варшаві та Познані – ріст цін на оренду житла не перевищив 20 відсотків.

Як йдеться у звіті Evaluer Index IH 2022, підготовленому Emmerson Evaluation, у 13 проаналізованих містах охочі орендувати житло повинні були заплатити приблизно на 28% більше, ніж на початку року.

"Найбільше зростання орендних ставок у першому півріччі 2022 року було зафіксовано в Гдині, Білостоці та Сопоті – на 40,1%, 38,4% та 36% відповідно, порівняно з попереднім півріччям. Найменше зростання було у Варшаві та Познані – тут ціни на оренду зросли на 18 і 18,4 відсотка відповідно", – йдеться у звіті.

За шість місяців вартість оренди квартири зросла в Любліні – на 24,4%, у Жешуві – на 33%, у Кракові – на 31,9%, у Лодзі – на 23,5%.

Наплив біженців і зниження кредитоспроможності поляків призвели до пожвавлення ринку оренди в першій половині цього року.

"Якщо під час пандемії багато квартир пустували, то війна на східному кордоні та наплив біженців однозначно пожвавили ринок оренди. Підігрівали попит, а відтак і орендну плату, українці, які могли орендувати приміщення за готівку. Крім того, інтерес до ринку оренди зріс через зниження кредитоспроможності поляків", – зазначив Роберт Корчинський, член правління Emmerson Evaluation.

Він додав, що на зростання вартості оренди у Польщі також вплинуло підвищення процентних ставок і операційних витрат. "Частина квартир, що здаються в оренду, купується в кредит, тому власникам довелося збільшити орендні ставки приміщень, які їм належать", – додав Корчинський.

Автори доповіді зазначають, що цього року люди, які не мають власної квартири, "зіткнулися з справжньою проблемою", адже як отримати іпотеку, так і орендувати квартиру може виявитися складно.