- Категорія
- Суспільство
- Дата публікації
Українських біженців у Польщі чекає переважно фізична праця
Аби гідно заробляти, чоловіки йдуть на будівництво, а жінки на заводи.
До Польщі продовжують прибувати українські біженці. І якщо людина придатна до важкої фізичної праці, знайти роботу нескладно. Як повідомляє wgospodarce.pl, згідно з дослідженням, проведеним в жовтні Польським економічним інститутом (PIE) та Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), навесні 2022 року майже третина всіх польських компаній заявили про намір працевлаштувати українських біженців. Найчастіше такі плани були у великих компаній з виробничої та будівельної галузі.
«Порівнюючи квітневі підсумки з жовтневим дослідженням зайнятості українських робітників, видно, що після початку війни масштаби зайнятості менші, ніж початкові плани підприємців. Це може бути пов'язано частково з демографічною структурою біженців (переважно жінок), частково із уповільненням економічного зростання через невизначену геополітичну ситуацію та зростання цін. Тим не менш 28% промислових підприємств, 30% сервісних підприємств, 30% транспортних і логістичних кампаній, а також 13% будівельних компаній декларують зайнятість українців», - зазначають аналітики PIE.
Також можливість працевлаштування біженців розглядають 16% фірм, що займаються торгівлею. У більшості випадків – це гуртівні. Нижчу готовність сектору торгівлі до працевлаштування іноземців можна пояснити необхідністю прямого обслуговуванням клієнтів. І тут мовний бар'єр може стати великою перешкодою для українців.
А як щодо оплати і умов праці на робочих місцях, де найбільш активно затребувані українці? Найчастіше заробіток залежить від кількості відпрацьованих годин і погодинної ставки. Найнятися можна і на 2 години на день, і на 12 годин, і отримати відповідну платню. Але на ринку присутні ще оплата «на акорд» та місячна ставка. Найчастіше в оголошеннях працедавці ставлять оплату в брутто (тобто без урахування податків; а вони чималі, приміром, 4000 злотих за місяць у муляра після виплати податків становитимуть 2 900 злотих).
Акордна система оплати праці використовується для виконання встановленого обсягу робіт в конкретні терміни. Дохід при використанні даного способу розрахунків може виплачуватися не конкретному працівникові, а бригаді. Після отримання оплати виникає питання, як розподілити доходи серед працівників. Порядок їх розрахунку повинен бути закріплений у внутрішніх актах. При цьому розподіл має здійснюватися таким чином, щоб дохід кожного співробітника не був нижче встановленої мінімальної оплати праці.
Будівельні підприємства Польщі мають потребу у великій кількості працівників – і в кваліфікованих фахівцях, і в працівниках без кваліфікації. Потрібні працівники для будівництва промислових і цивільних об'єктів. Серед найпопулярніших вакансій – плиточники, опалубники, арматурники та різноробочі.
Вибір вакансій для роботи в Польщі на будівництві дуже широкий. Наші співвітчизники можуть вибирати серед таких професій:
- плиточник: найбільш високооплачувана спеціальність, хороший фахівець «на акорді» може заробити до 12 тисяч злотих, погодинна ставка – 38 злотих на годину брутто;
- опалубники і арматурники: потрібні люди з досвідом роботи, зарплата виплачується відповідно висока – близько 30 злотих на годину;
- штукатури, муляри: роботодавці віддають перевагу працівникам з досвідом, технічна освіта буде перевагою. Оплата – 14-20 злотих за годину. Часто роботодавці нараховують зарплату не по годинах, а за обсяг виконаних робіт;
- різноробочі: на цю позицію беруть людей без досвіду роботи. Відповідно, оплата – 14-15 злотих за годину.
Заводи. У Польщі розташована велика кількість потужностей виробництва різних світових брендів. Тому можна влаштуватися, наприклад, на завод бренду Samsung, IKEA, Lays і т.д. Роботу на заводі в Польщі українцям можуть запропонувати також невеликі локальні виробництва. Робота в Польщі на автозаводі доступна практично всім українцям, у кого немає проблем зі здоров’ям. Так, для роботи на автозаводі роботодавці висувають такі основні вимоги:
- Стать: чоловіки, жінки, сімейні пари.
- Вік: 18-60. Досвід роботи: не потрібен.
- Додаткові навички: не потрібні.
- Знання польської: не потрібно або мінімальне.
Агенції пропонують працевлаштування на заводах з оплатою приблизно 19-20 злотих нетто на годину, 8-10 годин праці, годинну перерву на обід, повністю автоматизовані робочі процеси. Але на практиці новоприбулі стикаються з перенесенням вантажів, великою ймовірністю отримати травму або працювати в токсичному середовищі. Великою проблемою на цих робочих місцях є шум, вібрації, одноманітність процесу, робота в 3 зміни, вимушене стояння на ногах по 10-12 годин, розгалужена система штрафів. Також часто робітники не встигають взагалі сходити до їдальні, що знаходиться далеко від місця роботи. На багатьох підприємствах не дозволено користуватися мобільними телефонами, і походи до вбиральні суворо регламентовані.
За місяць потрібно відпрацювати в середньому 270 годин, в основному це робота 6 днів в тиждень. Для українок, що виїхали в евакуацію з дітьми, графік роботи на заводі виключає можливість проводити достатньо часу з дитиною, і вони змушені звільнятися, що в цілому створює великий плин кадрів. У підсумку: щоб працювати на заводі певний час і отримувати гідну зарплату 4-5 тисяч злотих, потрібно мати хорошу фізичну форму, бути дисциплінованим і витривалим. Втім, зарплата буде офіційна і без затримки, а за додаткові години у нічні зміни виплачується суттєва надбавка. Зазвичай, існують бонуси і система премій.
Склади. У більшості випадків, робочий процес здійснюється на лініях, де хід наполовину автоматизований, в результаті робота пакувальників та сортувальників на складах вимагає тільки максимальної пильності та уваги. Нескладною роботою для жінок вважається маркування, упаковка і сортування. Дуже часто роботодавцями надається житло безкоштовно або за зовсім невеликі гроші. Ставка – від мінімальної 19.70 до 24 злотих брутто, найбільші гроші отримують вантажники та карщики.
На складах можна заробити до 5 000 злотих. Приміром, логістичний центр Amazon пропонує офіційне працевлаштування зі ставкою 24 злотих за годину брутто, робочі зміни у 8-10 годин, 2 дні відпустки за кожний відпрацьований місяць.
Дуже часто на склади і виробництва люди потрапляють через рекрутингові агенції, які називають приблизну суму оплати в місяць. Але, щоб отримати, таку виплату працівник має виконати низку вимог. Головна – це працювати швидко. Весь товар, який вивозиться зі складу, сканується спеціальним ручним сканером. Чим більше штук товару ви відскануєте, тим краще. На багатьох польських складах існує система пунктів. Наприклад, 1 відсканований товар – це 1 пункт. Щодня ведеться спеціальна статистика, яка підсумовується протягом місяця. Якщо людина сканує менше 100 пунктів в середньому за годину, такий працівник або отримує мінімальну ставку на годину або його звільняють. За кожні 100 доданих пунктів ставка підвищується: при 300-400 пунктах є максимальною.
Але 1 товар це не завжди 1 пункт. Якщо товари великі і їх просто фізично за годину не можна запакувати багато, то такі товари можуть мати більше пунктів. І навпаки – якщо це дрібний товар, то він може мати, наприклад, 0.25 пункти. Це справедливо, адже хтось може запакувати 100 упаковок пальчикових батарейок, а хтось 100 телевізорів. Оплата при цьому має відрізнятись. Є різні склади і на одних є лише великогабаритні і важкі товари, а на інших – дрібні, але їх треба пакувати швидше і багато. Також значення має холодовий режим. Чим холодніше і важчі умови – тим більше може оплачуватись пунктів або година роботи. Новачкам складно розібратися, і багато людей залишають роботу через тиждень-два праці.
Люди, які працювали до цього десь у офісі можуть відчувати що їм важко, особливо на початку. Людям, які мають проблеми зі здоров’ям, взагалі не варто або заборонено працювати на складі. В будь-якому випадку, біженцю варто проконсультуватися з польським лікарем ще перед влаштуванням на роботу, а також максимально дізнатися про умови праці і суть процесу, про випробувальний термін, штрафи і премії, і головне – працювати лише за офіційною угодою.