Як зробити вигідну покупку у «чорну п’ятницю» та «кіберпонеділок» у Польщі

Біженці мають такі ж права споживачів, як і місцеві мешканці, у разі неякісного товару.

Як зробити вигідну покупку у «чорну п’ятницю» та «кіберпонеділок» у Польщі

У магазинах Польщі почалася рекламна компанія до дня так званої «чорної п’ятниці» 25 листопада, коли покупцям обіцяють шалені знижки. Донедавна вигідні покупки у «чорну п’ятницю» були прерогативою мешканців США, Британії та Австралії, адже відбувалися наступного дня після щорічного Дня подяки. У 50-тих роках минулого століття тодішні маркетологи підмітили, що багато американців не виходять на роботу і беруть вихідний, посилаючись на проблеми зі здоров’ям. Більшість крамниць у цей час були відчинені і саме починали активні продажі до Різдва – тож аби не з’ясовувати, кому слід урізати зарплатню, бізнесмени почали просто стимулювати своїх співробітників до виходу в цей день у відпустку, даючи можливість тим бігати цілий день по магазинах.

Поняття «Кіберпонеділок» виникло зовсім недавно. Цей маркетинговий термін було запущено ще 2005 року для позначення понеділка після «Чорної п’ятниці», коли люди продовжували купувати товари, але вже в Інтернеті, після того, як повернулися на роботу після свята.

Українські біженці, що звикли купувати товари зі знижками у «чорну п’ятницю», можуть продовжити цю традицію у Польщі. Сайт black-friday.pl зібрав усі пропозиції торгових мереж. Один з популярних інтернет-магазинів взуття пропонує знижки до 70%, а маркети електроніки до 80%. Утім, у гонитві зі знижкою, варто бути обачними і обдумати придбання товару.

У Польщі, на відміну від України, не можна повернути будь-який товар тільки тому, що людині не сподобався колір або фасон. Для «звороту» потрібні більш вагомі причини, і прийняти товар назад є доброю волею магазину, – йдеться у Законі від 30 травня 2014 року про права споживачів. Хоча часто магазини послуговуються власними правилами і йдуть на поступки покупцю, якщо той надає чек і непорушне упакування в межах 14 або 30 днів (на певні артикули товарів) з моменту придбання. До слова, часто в торгових мережах є таке правило: купити можна в одному магазині, а повернути в іншому, і про це краще запитати заздалегідь.

Якщо товар був придбаний через інтернет, його можна повернути з будь-якої причини, за письмовою заявою. На це дається 10 днів. Якщо ви здійснили покупку в Польщі та виявили дефект товару (у якому немає вашої вини), а з моменту покупки ще не минуло 2 роки, можете скористатися гарантійними зобов'язаннями та направити продавцю рекламацію. Наприклад, був куплена праска, яка прослужила відносно недовго і зламалася не з вашої вини. Тоді, згідно з чинним польським законодавством, ви маєте право вимагати компенсацію. Саме місце, де було придбано цей товар (ринок, бутік, онлайн-магазин), значення немає. У рекламації потрібно уточнити свої очікування від продавця. Споживач може вимагати:

  • обміняти товар, 
  • відремонтувати товар, 
  • знизити вартість товару, 
  • повернути кошти за придбання (якщо товар не підлягає експлуатації).

Права споживачів у Польщі захищає Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Куди звертатись, якщо ваші права порушені:

• Якщо споживчі права порушив польський підприємець, зверніться до гарячої телефонної лінії: 801 440 220 або 22 290 89 16. Дзвінки приймають: Пн. - Пт. з 08:00 до 16:00. Тут нададуть консультацію українською мовою. Або можна написати на електронну адресу: [email protected], і отримати відповідь у письмовому вигляді.

• Якщо права були порушені при купівлі на території Польщі товарів он-лайн у продавців з інших країн. У цій ситуації вам допоможе Europejskie Centrum Konsumenckie. За телефоном контакт-центру 22 55 60 600 можна отримати інформацію з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 14:00. Тут вас проконсультують кваліфіковані юристи, надавши всю інформацію українською. Або можна надіслати листа на електронну пошту: [email protected] і отримати письмову відповідь.