- Категорія
- Медицина
- Дата публікації
Щеплення для дітей у Польщі: як і коли робити
Все про щеплення, які людині потрібно зробити від народження до 19 років.
Діти з України від народження й до 19 років мають право отримати безплатні профілактичні щеплення в Польщі. Дізнатися більше про вакцинацію та записати дитину на цю процедуру можна під час візиту до сімейного лікаря, нагадує UAinKrakow.pl.
У пологовому будинку
У пологовому будинку діти отримують два найперші щеплення: від туберкульозу (BCG) та гепатиту В (HBV). Зазвичай їх роблять протягом 24 годин після народження (за можливості — протягом 12 годин). Згоду на цю процедуру батьки підписують при прибутті в пологовий будинок.
Особливості:
- для передчасно народжених дітей та/або дітей з масою тіла до 2000 г щеплення від гепатиту B виконують обов’язково, але в 1 місяць відбувається додаткова ревакцинація (таким чином, діти отримують загалом 4 дози вакцини, а не звичайні 3);
- щеплення від туберкульозу виконують лише після досягнення маси тіла 2000 г;
- якщо мати дитини ВІЛ-інфікована, то рішення про щеплення дитини приймає лікар після консультації спеціалізованої порадні.
Чи можна відмовитись від щеплень у пологовому будинку в Польщі
Медичне втручання без згоди батьків (зокрема, вакцинація) новонародженого неможливе. Проте з пологового будинку інформацію про щеплення чи їхню відсутність передадуть до вашої поліклініки, а педіатр може повідомити про ситуацію санітарну інспекцію.
Як наслідок, за відмову вакцинувати дитину батьки можуть отримати штраф до 10 тисяч злотих та нагляд соціальних служб. У деяких випадках через відмову від щеплень батьків навіть можуть обмежити в батьківських правах.
Обов’язкові та рекомендовані щеплення в Польщі
23 лютого 2023 року міністр охорони здоров’я затвердив перелік рекомендованих профілактичних щеплень.
Список обовʼязкових щеплень від інфекційних захворювань:
- туберкульоз (gruźlica, BCG) — одна доза протягом 24 годин після народження;
- гепатит В (wirusowe zapalenie wątroby typu B, wzwB) — 3 дози: в пологовому, у 2 місяці та в 7 місяців (для передчасно народжених дітей — додаткова доза в 1 місяць);
- дифтерія, правець, кашлюк (błonica, tężec, krztusiec):
- 4 дози стандартної цільноклітинної вакцини (DTP): 2 місяці, 3-4 місяці, 5-6 місяців, 16-18 місяців;
- 1 доза інактивованої вакцини (DTaP) — 6 років;
- 1 доза інактивованої вакцини зі зниженим вмістом антигенів дифтерії та кашлюка (dTap) — 14 років;
- 1 доза інактивованої вакцини від дифтерії та правця без кашлюкового компоненту (dT) — 19 років (замість dT можна зробити dTap, тобто з кашлюковим компонентом, але як «рекомендовану» власним коштом;4. гемофільна паличка (Haemophilus influenzae typu B, Hib) — 4 дози: 2 місяці, 3-4, 5-6, 16-18 місяців;5. поліомієліт (Poliomyelitis, IPV) — 4 дози: 3-4, 5-6,16-18 місяців та 6 років;6. пневмококи (Pneumokoki, PCV) — 3 дози: 2, 4, 13-15 місяців;7. кір, паротит, краснуха (odra, świnka, różyczka, MMR) — 2 дози: 13-15 місяців, 6 років.
Ці щеплення можна безплатно зробити в будь-якій амбулаторії NFZ, а також у клініках, що мають договір про надання медичних послуг з NFZ. Навіть якщо діти не мають страхування, то вони все одно можуть зробити відповідні щеплення безплатно. Також перед вакцинацією потрібно обовʼязково пройти огляд у лікаря, що працює в межах NFZ чи за договором з NFZ.
Польська санітарна інспекція рекомендує зробити й додаткові щеплення: вони не є обов’язковими, але забезпечать дитині кращий захист:
- грип — два види щеплень: інактивована вакцина від грипу (ІІV): від 6 місяців, повторюється щороку; жива вакцина від грипу (LAIV): від 24 місяців до 18 років, повторюється щороку;
- менінгококи;
- вірус папіломи людини (HAV);
- віспа (VZV): від 13 місяців;
- гепатит A (HAV): від 13 місяців;
- кліщовий енцефаліт (КZM): від 13 місяців.
Список вакцин, доступних на території Польщі, можна побачити на сайті. Втім, завжди потрібно перепитувати, чи доступна вакцина в конкретній лікарні чи аптеці.
Багатокомпонентні вакцини — альтернатива державним щепленням
Навіть якщо обмежитися тільки обов’язковими щепленнями і поєднувати кілька щеплень за один візит (це можна робити), то їхній список все одно великий. Зокрема, до 6 років дитина мусить отримати 22 дози вакцин. Щоб спростити процес імунізації, батьки часом надають перевагу багатокомпонентним вакцинам (szczepionki wysokoskojarzeniowe), що поєднують 5 або 6 складників в одній дозі. Вибір схеми щеплень потрібно завжди узгоджувати з лікарем.
Особливі ситуації
Якщо дитина не має відповідних для її віку щеплень і/або потребує особливого медичного нагляду в справі імунізації, то педіатр, орієнтуючись на інформацію від батьків, складає план щеплень, і дитина поступово «наздоганяє» календар.
Педіатр може скерувати дитину до спеціалізованого консультативного центру, якщо:
- дитина має проблеми зі здоров’ям і належить до групи ризику (в такому разі дитині потрібні консультації інфекціоніста та/і імунолога чи інших лікарів);
- у дитини немає щеплення від туберкульозу: вакцини BCG просто не буває в аптеках та звичайних лікарнях: вона розподілена по пологових будинках та спеціалізованих консультативних центрах.
Повний список консультаційних центрів (порадень) на території Польщі доступний за посиланням.
Як відбувається щеплення
- На візит для щеплення (wizyta szczepienna) потрібно попередньо записатися. Варто планувати візит заздалегідь, бажано за кілька місяців.
- Під час візиту медсестра міряє зріст та важить дитину (якщо це потрібно), потім лікар оглядає дитину, і якщо вважає її стан задовільним для щеплення, то підписує «кваліфікацію», на основі якої медсестра виконує маніпуляцію. Зазвичай вакцинація відбувається відразу після візиту, але «кваліфікація» діє 24 години, тож можна, наприклад, пройти огляд увечері, а провакцинуватися вранці.
- Після щеплення потрібно 15-30 хвилин (залежно від поради лікаря) почекати в клініці. Більшість суттєвих побічних ефектів — це тяжкі алергічні реакції, які розвиваються протягом кількох хвилин після щеплення.
Як купити вакцину
Якщо батьки вирішили робити платні щеплення, то вакцину мають купити самі. Якщо його робитимуть у приватній клініці, де вже є відповідна вакцина, то її вартість входитиме в ціну консультації.
Але також вакцину можна купити і в аптеці. Рецепт лікар виписує після медичного огляду, якщо дитина отримує направлення до щеплення.
Перед імунізацією вас попросять підписати декларацію про те, що вакцина зберігалась у належних умовах. Так її зберігати непросто, тому є сенс відразу після купівлі зробити щеплення.